کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید این مشکل را دارید و در حین آزمایش به شما می گویند که کلسترول خون شما بالا است و شما نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی این است که اگر این را در نظر نگیرید و کلسترول بالا باقی بماند. با این حال ، اگر از رژیم غذایی پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول کاهش می یابد و خطر بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص شما ممکن است داروهای کلسترول را به طور کلی تجویز نکند ، اما شما باید از رژیم غذایی پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را برای داشتن قلبی سالمتر مدیریت کنید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و ایجاد گروه های خاص کمک می کند.

مصرف زیاد کلسترول به بدن آسیب می رساند و سلامتی را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی خود را دریافت می کند.

از نظر بد ، ما هم کلسترول خودمان داریم و هم کلسترول بد ، که بعداً در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد را چه نوع کلسترولی می نامیم؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر در مورد آن فکر می کنید ، باید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. با این حال ، اگر غذاهای خاصی بخوریم و چربی های اشباع شده و کلسترول مصرف کنیم ، می توانیم سطح کلسترول LDL را افزایش دهیم. بنابراین ، رژیم غذایی در تعادل کلسترول بد و خوب نقش اساسی دارد.

سطح کلسترول خون کافی

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما کمتر از 200 باشد ، عالی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد ، بسیار خوب است ، اما این با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

توجه به این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری صحیح غذا اندازه آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کرد و کلسترول را کاهش داد؟

در کنترل میزان غذایی که می خورید به دنبال کمک باشید

بیشتر ما نسبت به خوردن و آشامیدن نگرشی آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که منجر به افزایش وزن می شود ، اما با گذشت زمان کلسترول را افزایش می دهیم و مشکلات قلبی زیادی ایجاد می شود.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما روشی بسیار آسان برای کنترل میزان غذا را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید همه غذاها را با دست اندازه بگیرید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی خود به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی تقریباً برابر با نخل است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم به اندازه یک نخل یک واحد میوه تازه است. به اندازه یک مشت

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول در خون می شود؟

همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با مصرف برخی غذاها کلسترول را وارد بدن می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهایی که حاوی چربی هستند ، سطح کلسترول بدن خود را افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از آن دسته از افراد دارای اضافه وزن هستید ، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش تعیین کنید.

در صورت عدم افزایش فعالیت بدنی انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما در گذشته چربی خون بالایی داشته است ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل نیز کلسترول خوب را در بدن کاهش می دهد و مشکلاتی را ایجاد می کند.


این ممکن است کمک کند: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول بالایی در خون دارید ، بدن شما چربی زیادی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در جریان خون ما تجمع می یابند ، سفت می شوند ، عروق را باریک کرده و در طولانی مدت آنها را مسدود می کنند. درست مانند سنگ های خرد شده ، داخل شریان جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که به دلیل تجمع کلسترول در بدن تجمع می یابند ، می توانند تجزیه شوند. وقتی پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا بسته شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا می تواند مسدود شود بروز حمله قلبی در انسان ، افزایش می یابد و حتی با انسداد این عروق ، خون ممکن است به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً قبلاً در مورد سکته یا حمله قلبی شنیده اید.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زودتر متوجه می شود و درمان را شروع می کند ، بلکه تنها در صورت وجود هر یک از بیماریهای فوق متوجه می شود.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد هر شش ماه یا هر سال با توجه به سنشان مورد آزمایش قرار گیرند و خود را بررسی کنند. همچنین اگر از برنامه غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید ، بهترین راه پیشگیری است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دست به دست هم دهیم تا بفهمیم کلسترول خون ما بالاست؟ خیر
کلسترول بالا بدون آزمایش تشخیص داده نمی شود. با یک آزمایش خون ساده می توانید تعیین کنید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و آزمایش خون هر شش ماه تا یک سال انجام شود.

——- این مقاله می تواند به شما کمک کند: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های منظم

اگر بیش از 20 سال دارید و اعضای نزدیک خانواده شما بیماری قلبی دارند ، همچنین باید از نظر افزایش چربی خون آزمایش شوید. اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، همچنین باید تحت نظر باشید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون شما افزایش یافته است ، با پزشک خود در مورد اینکه چند بار باید معاینه شوید مشورت کنید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و قند در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید اقدامات خاصی را برای کاهش این نوع چربی خون انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید