متابولیسم بالا چیست و چگونه به آن برسیم؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم سریعتر باشد ، کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنها است و دیگران حتی اگر کم غذا بخورند می توانند وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیسم معمولاً به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در یک زمان معین مصرف می کنید. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • متابولیسم پایه (BMR): در این حالت ، کالری در طول خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم کردن ریه ها پمپاژ قلب ، کار مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای حفظ عملکرد طبیعی بدن در حالت استراحت. به طور متوسط ​​، 50-75 all از کل کالری مصرفی به این طریق مصرف می شود.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن برای هضم غذا مصرف می کند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • اثر حرارتی ورزش (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • ترموژنز فعالیت های غیر ورزشی (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این میزان کالری سوزانده شده شامل حرکت ساده ، حالت ایستادن و راه رفتن است.

متابولیسم شما تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد:

سن

با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن بدن با افزایش سن و کاهش توده عضلانی می شود.

جنسیت

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند ، بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیکی هستند که نمی توانید بر آنها تأثیر بگذارید. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد که می توانید برای سالم ماندن آنها را کنترل کنید.

ادامه را بخوانید تا دریابید که چه عواملی می توانند برای بهبود متابولیسم و ​​در نتیجه بدنی سالم و متناسب تاثیر بگذارند.

ورزش ها

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم حفظ کند. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

همچنین بخوانید: نحوه تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم بین افراد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم هنگام تولد می تواند سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان می دهد که افراد چاق متابولیسم کلی و میزان استراحت بالاتری نسبت به افراد با وزن طبیعی دارند. محققان می گویند این تا حدی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز بسیار واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

حالت گرسنگی چیست؟

تنظیم متابولیک ، که گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، می تواند در چاقی نقش داشته باشد. در واقع واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. وقتی غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی جبران کند.

میزان سوخت و ساز بدن به دلیل کمبود کالری و کاهش وزن در بین افراد کاهش می یابد. در برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، سوخت و ساز بدن کندتر می شود. هرچه سرعت کمتر باشد ، کاهش وزن با رژیم سخت تر خواهد بود.

ژنتیک می تواند در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های گذشته برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. راه هایی برای کاهش میزان متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید تا متابولیسم شما تسریع شود

بحث هایی در مورد این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن صبحانه مانند پادشاه ، ناهار مانند شاهزاده و شام مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بهتر است بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. یک مطالعه نشان می دهد که غذاهای سرشار از پروتئین و قند باید برای صبحانه مصرف شود. برای صبحانه مقداری پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش وعده های غذایی در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

هنگامی که تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (شامل تمرینات متناوب با شدت بالا نمی شود) ، فقط هزینه کالری شما را افزایش می دهد. اما تمرینات تناوبی با شدت بالا و تمرینات قدرتی می تواند متابولیسم بدن شما را برای چند ساعت پس از تمرین حفظ کند و باعث می شود چربی بیشتری نسبت به یک تمرین معمولی بسوزانید.

با این حال ، مشکل این است که شما ممکن است بخواهید به جای انجام تمرینات متوسط ​​متوسط ​​، با تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید به تردمیل شیب متناوبی بدهید (مانند اینکه از تپه بالا یا پایین می روید ، تردمیل را بالا و پایین ببرید).

چای سبز بنوشید

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. بعد از ظهر یک فنجان آبجو و چای سبز بنوشید. البته به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: کدام چای برای سلامتی بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید