علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فرد از هر دو جنس رخ دهد ، بنابراین نمی توان استدلال کرد که این عارضه در افراد مسن است. اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید تمایل به دانستن علت درمان او شما را به این مقاله سوق دهد. در این مقاله قصد داریم به طور خاص به بررسی این عارضه از علت تا درمان این بیماری بپردازیم و اطلاعات جامعی در مورد آن به شما ارائه دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه بیشتر زمانی رخ می دهد که فشار خون خیلی پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند کشنده باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث ایجاد سنکوپ شود.

همچنین تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، برخی بیماریهای قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع سنکوپ و علت شایع مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده ظاهر می شود و اغلب با احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونلی یا “تاریکی” همراه است. خواب جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ نشان دهنده یک اختلال جدی است:

کسانی که این کار را از طریق ورزش تجربه می کنند.

کسانی که این حالت را با تپش قلب یا ضربان نامنظم قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی غش مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما اگر این یک بیماری جدی پزشکی است ، نیاز به ارزیابی بیشتر در بیمارستان است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلبی خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند با افزایش شدید بعد از 70 سالگی ، غش را در افراد مسن بدتر کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیلاری اغلب با علائم یا نشانه های هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• ضعف

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث گرگرفتگی ناگهانی یا سرماخوردگی می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا این احساس که سر و بدن بی وزن هستند.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ ایستاده را تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلب را تجربه کنند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در حین کار غش در هنگام خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
بیش از دو دقیقه طول کشید تا به هوش آمدم.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما در گذشته بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت داشته اید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند و گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمون جدول شیب دار برای تجزیه و تحلیل پاسخ قلب و فشار خون به تفاوت وضعیت بدن
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• روایتی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است رویداد را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند تب شدید یا استرس را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از دوره های سنکوپ است.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: پزشک ممکن است به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن پایه ها در زیر پای تخت انجام دهید.
اجتناب یا تغییر شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد سنکوپ می شوند.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط در بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط در بیماران مبتلا به بیماریهای خاص مورد نیاز است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. افراد مبتلا به سنکوپ باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک شامل معاینه کامل فیزیکی و سابقه پزشکی و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشند.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از اولین ارزیابی برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلبی ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی ممکن است مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نباشد ، “تست شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً در شیب به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب بیهوش می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و بدون بیماری جدی پزشکی معمولاً به صورت سرپایی درمان می شوند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است به جلوگیری از سنکوپ کمک کند. این توصیه – علاوه بر حذف یا کاهش فشار خون و داروهای دیورتیک – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده اند که دوره های مکرر سنکوپ باعث کاهش کیفیت زندگی در بزرگسالان و بیماران می شود ، اما مطالعات بهتر طراحی شده شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و مهارت های عملیاتی مورد نیاز است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد به عنوان نتایج احتمالی و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک اکسیر برای بیماریهای قلبی عروقی با تمرکز بر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماریها باشد. اگر چنین بیماری هایی دارید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید