دلایل اصلی کم کاری تیروئید چیست؟


“دکتر ، چرا دچار کم کاری تیروئید شدم؟”

دو رایج ترین پاسخی که می توانید دریافت کنید عبارتند از: “این به دلیل ژن ها” و “این ناشی از بیماری های خود ایمنی است و سیستم ایمنی بدن شما به تیروئید حمله می کند. این بیماری هاشیموتو نامیده می شود و در برخی موارد ، بیماری گراو”.

بیایید هر دو پاسخ را بررسی کنیم.

ژن ها

اگر ژنها تا حد زیادی مسئول تیروئید هستند ، پس چرا تیروئید در 50 سال گذشته ، زمانی که انسانها بیش از نیم هزار سال بر روی زمین وجود داشته اند ، بسیار گسترده شده است؟ چگونه است که ژن ها در 50 سال گذشته تغییر کرده است؟

بیماری های خود ایمنی

تیروئید به دلیل یک بیماری خود ایمنی اتفاق افتاده است ، خوب. اما پس چرا بیماری خود ایمنی ایجاد شد؟ آیا ارزش دانستن ندارد؟ اگر به ریشه مشکل نرسیم ، هرگز راه حلی پیدا نمی کنیم. متأسفانه ، بسیاری سعی در یافتن علت اصلی ندارند.

هدف از این مقاله تجزیه و تحلیل علل اصلی تشکیل تیروئید است. تشخیص مشکل نیمی از راه است. به نظر می رسد که هر دو دلیل فوق برای کم کاری تیروئید نشان می دهد که ما نمی توانیم چیزی را کنترل کنیم و کنترل زیادی بر بیماری نداریم ، که اینطور نیست.

به تیروئید نیز بیماری مزمن گفته می شود به همان دلیلی که نمی توان در مورد آن کاری انجام داد و “یک بار تیروئید ، همیشه تیروئید”. “این بیماری با آخرین نفس از بین می رود.” که کاملا درست نیست.

7 علت اصلی ایجاد تیروئید وجود دارد. و خبر خوب این است که می توان روی این علل سبک زندگی کار کرد و بنابراین کم کاری تیروئید خود را کنترل کرد.

علت اصلی 1: کمبود مواد مغذی

احتمالاً قبلاً درباره اهمیت ید برای عملکرد صحیح تیروئید شنیده اید. هورمون تیروئید غنی از ید است و کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید و گواتر (تورم غده تیروئید) شود.

نه تنها ید ، مواد مغذی مهم دیگری نیز وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می شوند ، اما نقش مهمی در عملکرد تیروئید دارند:

 • آهن ، روی ، ویتامین E ، B2 ، B3 ، B6 ، C
   • برای سنتز هورمون تیروئید مورد نیاز است
   • برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است
  • ثابت شده است که کمبود ویتامین D با بیماری های خود ایمنی ، از جمله بیماری گریوز و تیروئیدیت هاشیموتو ارتباط دارد.

مردم اغلب رژیم غذایی را با غذای کمتر مرتبط می دانند. اما رژیم یعنی بیشتر غذا خوردن. غذای واقعی بیشتری بخورید تا تمام مواد مغذی بدن شما به درستی کار کند.

علت اصلی 2: اضافه وزن

مردم اغلب اعتراف می کنند که کم کاری تیروئید منجر به افزایش وزن می شود ، اما عکس آن نیز صادق است.

جمعیت چاق دارای حداقل است 86٪ افزایش خطر کم کاری تیروئید تحت بالینی.

چرا چاقی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

 1. متاستادی در مورد گزارشات تیروئید ، “چاقی یک فرآیند التهابی مزمن با درجه پایین است. بنابراین ، سایتوکاین ها و سایر نشانگرهای التهابی ناشی از اضافه بار بافت چربی افزایش می یابد. این افزایش سیتوکین های التهابی. ممکن است بیان mRNA سدیم / یدید را مهار کند ، سپس بر فعالیت جذب یدید سلول های تیروئید انسان تأثیر بگذارد.
 2. در ادامه آمده است: “لپتین ، عاملی که توسط سلولهای چربی تولید می شود ، همچنین در التهاب مزمن که می تواند باعث تغییرات مورفولوژیکی در غده تیروئید شود ، نقش دارد. [1]

کم کاری تیروئید و افزایش وزن یک دور باطل است. اگر می خواهید کم کاری تیروئید را شکست دهید و اگر اضافه وزن دارید ، این کاری است که باید انجام دهید.

علت اصلی 3: عدم تعادل باکتری های روده

همه ما می دانیم آنتی بیوتیک ها چیست ، اما چند نفر از ما در مورد متضاد آنها ، “پروبیوتیک” می دانیم؟ اینها میکروارگانیسم هایی مانند مخمر یا باکتری های خوب هستند که به عنوان سلامتی شناخته می شوند. آنها معمولاً در مکمل ها و غذاهایی مانند ماست و دوغ یافت می شوند. ممکن است مصرف باکتری های زنده به عنوان بخشی از غذا عجیب به نظر برسد ، اما این یک عمل معمول است و برای شما بسیار مفید است. ”

خرده های جالب

معده انسان حاوی تریلیون ها باکتری خوب است. آیا شگفت انگیز نیست؟ این عدد حداقل 10 برابر تعداد کل سلول های بدن است.

نسبت باکتری های خوب و بد در معده معمولاً 85: است: 15. وقتی این رابطه را حفظ می کنید ، از سلامت خوبی برخوردار هستید و به راحتی وزن خود را کاهش می دهید. پروبیوتیک ها به سالم ماندن مخاط روده کمک می کنند و در نتیجه به تجزیه و جذب غذا کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در پنیر و دوغ یافت می شوند ، هر چند تعداد آنها زیاد نیست. با این حال ، از آنجا که بسیاری از ما پروبیوتیک های کافی در رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی کنیم ، نسبت باکتری های خوب کاهش می یابد و ما اغلب از اختلالات گوارشی و ضعف ایمنی رنج می بریم.

“میکروبیوتای روده همچنین بر جذب مواد معدنی مهم تیروئید از جمله ید ، سلنیوم ، روی و آهن تأثیر می گذارد. همه آنها برای عملکرد تیروئید ضروری هستند و ارتباط واضحی بین اختلال عملکرد تیروئید و سطوح تغییر یافته این مواد معدنی وجود دارد.” [2]

علت اصلی 4: مسمومیت

پزشکان در مورد این واقعیت صحبت می کنند که بیماری هاشیموتو به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ما شروع به حمله به غده تیروئید می کند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما طراحی شده است نه اینکه ما را نابود کند. پس چرا مال ما رخشاک (محافظ) شدن باکساک (ناوشکن)؟

عوامل دیگر ممکن است شامل پاسخ به سموم باشد. این در 2 مرحله اتفاق می افتد:

 • تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید به ید و سلنیوم نیاز دارد. بسیاری از سموم محیطی با ید و سلنیوم جایگزین شده و در غده تیروئید تجمع می یابد.
 • سپس بدن آنتی بادی هایی برای مبارزه با این سموم به دست می آورد و به غده تیروئید نیز حمله می کند.

امیدوارم ببینید که چقدر سموم نامرئی در زندگی ما باعث این همه گیری تیروئید شده است.

چهار مضرترین فلزات سنگین مضرترین آنها هستند: آلومینیوم ، کادمیوم ، سرب و جیوهبه اینها در محصولات ما برای استفاده روزمره مانند پلاستیک ، دئودورانت ، باتری و غیره یافت می شوند. ممکن است حذف همه مواردی از این دست ممکن نباشد ، اما می توانیم با آگاهی از آسیب ها بکاهیم.

سموم دفع آفات ، علف کش ها ، قارچ کش ها که معمولاً برای محصولات کشاورزی ما استفاده می شوند نیز یکی از رایج ترین منابع سموم هستند. شیر نیز دارای هورمون های اضافی است ، زیرا بیشتر گاوها برای افزایش شیر تزریق می شوند. در حالی که هزینه مواد غذایی ارگانیک را پرداخت می کنیم ، نگران قیمت بالاتر آن هستیم. اما در نظر بگیرید که در صورت مصرف سموم دفع آفات در غذای سنگین ، در دراز مدت چه قیمتی می پردازیم.

علت اصلی 5: استرس و کم خوابی

استرس و کمبود خواب دو علت شایع گزارش شده است. نه ، من در اینجا در مورد موارد فلسفی صحبت نمی کنم. بیایید در مورد علم نحوه بدتر شدن وضعیت تیروئید صحبت کنیم.

Healthline گزارش می دهد ، “اثرات استرس بر تیروئید به دلیل کند شدن متابولیسم بدن شما رخ می دهد. این یکی دیگر از راه های ارتباط استرس و افزایش وزن است. هنگامی که عملکرد تیروئید در طول استرس کند می شود ، سطح تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. همچنین ممکن است تبدیل هورمون T4 به T3 اتفاق نیفتد و منجر به سطوح بالاتری از T3 معکوس شود. ”

علاوه بر این ، مقصر دیگری نیز وجود دارد: هورمونی به نام کورتیزول. وقتی استرس دارید یا کمتر می خوابید ، کورتیزول ترشح می شود. کورتیزول زیاد می تواند تیروئید شما را از بین ببرد.

این اجازه نمی دهد غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند و وضعیت را بدتر می کند. بنابراین اگر تیروئید دارید ، دلیل دیگری برای کاهش استرس و خواب خوب دارید.

همچنین مطالعات نشان داده اند که کم خوابی و خواب زیاد با عملکرد تیروئید تداخل دارد. زمان مطلوب خواب 7-8 ساعت خواب است. [3]

علت اصلی 6: سبک زندگی بی تحرک

مطالعات نشان داده است که “عملکرد تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می کنند بهبود می یابد ، زیرا سطح TSH کاهش یافته و T3 و T4 در گروه ورزش منظم افزایش یافته است.[4]

ورزش همچنین به افزایش متابولیسم و ​​کاهش وزن کمک می کند. هر دو دوباره به عملکرد بهتر تیروئید کمک می کنند.

علت اصلی 7: التهاب داخلی

“من همیشه فکر می کردم که التهاب به معنای برش یا متورم شدن بافت است که دردناک است. این واکنش بدن به حذف سلولهای آسیب دیده یا عوامل تحریک کننده قبل از شروع روند بهبودی است. التهاب نامرئی چیست؟ از یکی از مشتریان Meera ما پرسید.

“این التهاب داخلی نامیده می شود و یکی از عوامل اصلی چاقی ، دیابت ، تیروئید و سایر بیماری های سبک زندگی است. این نه دردناک است و نه قابل مشاهده ، اما بسیار کشنده است. این آتشی است که سیستم ایمنی بدن پنهان می کند ، زیرا با مواد حساسیت زا ، سموم ، استرس و غذای بد مبارزه می کند. “من برای او توضیح دادم.

هاگرچه التهاب مضر است ، اما متأسفانه ما یک ضد عفونی کننده برای درمان آن نداریم. التهاب داخلی ناشی از کربوهیدرات های تصفیه شده ، قند ، چربی های ترانس و بسیاری از چربی های التهابی امگا 6 ، شیرین کننده های مصنوعی ، گلوتن ، محصولات لبنی ، عفونت های مزمن ، استرس ، روغن های گیاهی فرآوری شده ، حساسیت ها و حساسیت های پنهان غذایی و غیره است. این می تواند باعث بیماری ها شود ، از سرماخوردگی گرفته تا چاقی تا سرطان!

هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی باعث التهاب می شوند. ابتدا باید به دنبال هرگونه علائم التهابی باشید که تجربه می کنید و سپس آنها را از بین ببرید. در واقع ، اگر برنامه Possible را امتحان کنید ، متوجه خواهید شد که این برنامه به طور متفکرانه ایجاد شده است تا به شما کمک کند بفهمید چه چیزی باعث التهاب می شود تا بتوانید مشکل را برطرف کنید.

هنگامی که علل زمینه ای تیروئید را درک کردید ، باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید روی علل زمینه ای کار کنید یا فقط بر مدیریت علائم خود با کمک داروهای هورمونی اضافی تمرکز کنید.

در Possible ، ما برای رفع همه این علل زمینه ای کار می کنیم و به هزاران بیمار تیروئیدی کمک کرده ایم که کم کاری تیروئید را مدیریت و از بین ببرند. ما یک تیم متشکل از 50 متخصص تغذیه داریم ، پزشکانی که هر روز تلاش می کنند تا جهان را سالم تر کنند. استفاده از غذا به عنوان دارو.

دیدگاهتان را بنویسید