Vigorexia – اعتیاد به ورزش بدنی

در طول سی سال گذشته، این کلمه فرهنگ بزرگی را در مورد نیاز به ورزش بدنی ایجاد کرده است، نه تنها برای زیبا به نظر رسیدن، بلکه برای داشتن یک زندگی سالم و هماهنگ از هر نظر.

باشگاه‌ها، روش‌های ورزشی، ویدئوها و مربیان حرفه‌ای، در سراسر اینترنت، تلویزیون و اخبار هستند تا فعالیت بدنی را به یک لذت و نیاز واقعی تبدیل کنند.

اما بیایید ببینیم وقتی ورزش یا مراقبت بیش از حد از بدن تبدیل به یک وسواس می شود چه اتفاقی می افتد. اصطلاح ویگورکسیا توسط روان‌پزشک آمریکایی هریسون پوپ معرفی شد که آن را به عنوان یک اختلال عاطفی تعریف می‌کند که ادراک فرد را درباره بدن خود مخدوش می‌کند. اساساً افرادی که از ویگورکسی رنج می برند به طور مداوم برنامه های ورزشی را انجام می دهند، بدون اینکه مراقب آسیب های احتمالی این امر باشند. در این دسته از افراد، ممکن است کسانی را پیدا کنیم که به «مدل های پیشنهادی» در تلویزیون و مجلات وسواس دارند و ورزشکارانی که تنها هدفشان این است که در رشته او بهترین شوند. آنها در میان چیزهای دیگر به رسمیت شناخته شده اند، زیرا نمی توانند یک روز را در باشگاه نگذرانند و اغلب در شرایط شدید ورزش های خارج از منزل را انجام می دهند. در بیشتر موارد آنها افرادی هستند که عزت نفس پایینی دارند و در تعامل با دیگران مشکل دارند.

زیبایی فیزیکی در ویگورکسیا با افزایش توده عضلانی همراه است و به ساعت‌های بی‌پایان ورزشگاه، رژیم غذایی غنی از پروتئین را برای افزایش سایز عضلات اضافه می‌کنند که اغلب با استفاده غیرمنطقی از آنابولیک و استروئیدها تکمیل می‌شود. شما می توانید یک فرد مبتلا به ویگورکسیا را با موارد زیر تشخیص دهید: 1) وسواس برای داشتن اندامی تنومند نامتناسب. 2) خودشیفتگی بیش از حد که باعث می شود مدام در آینه نگاه کنند و روزی چندین بار وزن کنند. 3) گذراندن چندین ساعت در روز در سالن های ورزشی و ورزش، بی توجهی به کارهای روزانه یک فرد عادی. 4) مصرف رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات برای افزایش حجم عضلانی. 5) خود درمانی 6) عدم تناسب بین سر و بدن.

ویگورکسیا یک تحریف ذهنی در مورد تناسب بدن است و می تواند باعث مشکلات استخوانی و مفصلی شود. مصرف خودسرانه آنابولیک ها و استروئیدها ممکن است باعث مشکلات کبدی، بیماری های قلبی عروقی، کاهش اندازه بیضه ها، اختلال نعوظ و احتمال بیشتر ابتلا به سرطان پروستات شود.

این وسواس فقط توسط متخصصان پزشکی قابل درمان است، زیرا اعوجاج ذهنی است و درمان ها اغلب طولانی و پیچیده هستند.