PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) – حقایق و افسانه ها

آمارها نشان می دهد که سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) 5 تا 10 درصد از زنان در سنین باروری را تحت تأثیر قرار می دهد، شخصاً فکر می کنم این اعداد باید بسیار بیشتر باشد. فکر می‌کنم رژیم‌های غذایی و شیوه‌های زندگی کنونی این وضعیت را شایع‌تر می‌کنند. سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی در رشد طبیعی تخمک در هر ماه اختلال ایجاد می کند. این تخمک‌هایی که به‌طور نامناسب رشد کرده‌اند، می‌توانند به صورت کیست روی تخمدان باقی بمانند. از آنجایی که تخمک گذاری یا به تعویق می افتد یا اصلاً رخ نمی دهد، هورمون پروژسترون در آن چرخه یا کاهش می یابد یا وجود ندارد که منجر به بسیاری از علائم PCOS می شود. کمبود پروژسترون منجر به عدم تعادل نسبی بین استروژن و پروژسترون می شود به طوری که فعالیت استروژن به درستی توسط پروژسترون متعادل نمی شود. این به عنوان تسلط استروژن شناخته می شود. این دو هورمون تمایل به عملکردهای برابر و متضاد دارند: استروژن باعث تکثیر پوشش داخلی رحم می شود، در حالی که پروژسترون به حفظ آن کمک می کند، استروژن باعث تکثیر بافت سینه می شود در حالی که پروژسترون آن را سالم نگه می دارد، استروژن تمایل به تحریک احساساتی مانند غم و اندوه دارد و پروژسترون دارای آنتی بیوتیک است. -ویژگی های افسردگی پروژسترون اسپاسم عضلات صاف را کاهش می دهد، لخته شدن و قدرت عروق را عادی می کند، به عملکرد تیروئید و استخوان سازی کمک می کند و به پیشگیری از سرطان آندومتر کمک می کند. زنان سندرم تخمدان پلی کیستیک تستوسترون فعال و در گردش بیشتری دارند که باعث مشکلاتی مانند عدم تخمک گذاری، ناباروری، آکنه، رشد موهای زائد بدن و صورت و ریزش موهای سر می شود. تنظیم مصرف نشاسته و قند در رژیم غذایی می تواند علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله ناباروری، ریزش مو، افزایش وزن، عدم پریود منظم، عدم تخمک گذاری و رشد موهای صورت را تا حد زیادی بهبود بخشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک یک جمله ناباروری نیست و می توان آن را به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی، ورزش و مکمل های غذایی درمان کرد.

به دلیل عدم تعادل هورمونی مرتبط با PCOS (انسولین بالا، آندروژن بالا، پروژسترون پایین و نسبت نامتعادل استروژن به پروژسترون)، زنان ممکن است از علائم زیر رنج ببرند:

· سطوح بالای هورمون های مردانه، آندروژن ها

· سیکل قاعدگی نامنظم یا بدون قاعدگی

· ممکن است کیست های کوچک زیادی در تخمدان ها وجود داشته باشد یا نباشد

· ناباروری یا ناتوانی در باردار شدن یا حفظ بارداری

· آکنه، پوست چرب یا شوره سر

· درد لگن

· افزایش وزن

· عدم تخمک گذاری

· پریودهای دردناک شدید

درمان طبیعی PCOS بر موارد زیر تمرکز دارد:

· تنظیم سطح قند خون و انسولین

کاهش هورمون های اضافی مردانه و فعالیت هورمونی و در نتیجه بهبود آکنه، پوست چرب، رشد بیش از حد مو، ریزش مو

· بهبود تولید پروژسترون

· اطمینان از تخمک گذاری و قاعدگی منظم و بهبود باروری

· کاهش وزن و ورزش منظم

از آنجایی که بیشتر زنان در مورد اینکه چه چیزی در رابطه با قاعدگی و باروری سالم است، تحصیلات ضعیفی دارند، به همین دلیل، بسیاری در مورد قاعدگی، باروری و PCOS فرضیات نادرستی دارند:

افسانه شماره 1: من قصد بچه دار شدن ندارم، بنابراین مهم نیست که تخمک گذاری هم نداشته باشم

حقیقت: مهم نیست که قصد بچه دار شدن دارید یا نه، اگر هر ماه تخمک گذاری نکنید، بدن شما از یک هورمون حیاتی، پروژسترون محروم می شود، به این معنی که ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به شرایط غلبه استروژن مانند فیبروم باشید. سرطان سینه و اندومتریوز

افسانه شماره 2: من به طور منظم پریود می شوم بنابراین باید تخمک گذاری داشته باشم

حقیقت: داشتن قاعدگی منظم به این معنی نیست که شما در حال تخمک گذاری هستید. این فقط به این معنی است که تولید استروژن هر ماه افزایش می یابد و کاهش می یابد تا سیگنالی از توسعه پوشش داخلی رحم و ریزش بعدی باشد. تخمک گذاری منظم برای تعادل هورمونی سالم بدون توجه به برنامه های والدینی حیاتی است.

افسانه شماره 3: سونوگرافی هیچ کیستی روی تخمدان هایم نشان نداد، بنابراین نمی توانم PCOS داشته باشم

حقیقت: نام گمراه کننده است، افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیازی به داشتن کیست روی تخمدان ندارند. بدن تجزیه می شود و کیست ها را به طور منظم برطرف می کند تا کیست ها بیایند و بروند. این سندرم بر اساس وجود مجموعه‌ای از علائم تشخیص داده می‌شود که می‌تواند شامل برخی (اما نه همه) موارد زیر باشد: ریزش موی سر، موهای زائد صورت/بدن، افزایش وزن، مقاومت به انسولین، تحمل ضعیف گلوکز، قاعدگی نامنظم. چرخه، عدم تخمک گذاری، ناباروری، آکنه و پوست چرب.

افسانه شماره 4: آزمایش خون خوب بود، بنابراین هیچ مشکلی از نظر هورمونی وجود ندارد

حقیقت: آزمایش‌های خون هورمونی پیش‌بینی‌کننده ضعیف سلامت یا بیماری هستند. محدوده مرجع فوق العاده گسترده است (مثلاً برای و بر اساس میانگین مقادیر اندازه گیری شده در بین جمعیت عمومی تنظیم می شود. محدوده مرجع برای هورمون ها باید با غربالگری سلامت افرادی که برای تعیین محدوده برای هر گونه اختلال تولید مثلی استفاده می شوند تنظیم شود. فیبروم، سرطان سینه، آندومتریوز، PCOS، قاعدگی نامنظم، قاعدگی های سنگین، قاعدگی های دردناک، ناباروری، عدم تخمک گذاری و غیره. فقط کسانی را انتخاب کنید که پریودهای کاملا منظم دارند، هر ماه در اواسط سیکل تخمک گذاری می کنند، هیچ شواهدی از فیبروم یا اندومتریوز ندارند، هیچ سابقه ای از قاعدگی ندارند. مشکلات اندام تناسلی و غیره، سپس از آن افراد برای تعیین محدوده سالم استفاده کنید.

افسانه شماره 5: اگر آندومتریوز، PCOS یا فیبروم داشته باشم، نمی توانم بچه دار شوم یا تنها در صورتی می توانم بچه دار شوم که تحت درمان های باروری تهاجمی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) قرار بگیرم.

حقیقت: شما می توانید با هر یک از این شرایط بچه دار شوید، آنها به طور خودکار ناباروری را نمی نویسند. بسته به شدت بیماری، بهترین اقدام ممکن است ترکیبی از درمان‌های مرسوم مانند داروها و جراحی با درمان طبیعی باشد یا درمان طبیعی به تنهایی برای حل مشکل کافی باشد.

افسانه شماره 6: اگر چیزی وجود داشت که می توانست به مشکل من کمک کند، متخصص من در مورد آن می دانست

حقیقت: متاسفانه نه. اکثر پزشکان به اندازه کافی در ظرف خود دارند تا از آخرین داروها و گزینه های جراحی مطلع شوند و هر روز تعداد زیادی از بیماران را ببینند. آنها نه زمان و نه علاقه ای به بررسی درمان های طبیعی بیماری دارند.

افسانه شماره 7: هیچ تحقیقی برای حمایت از درمان های طبیعی وجود ندارد

حقیقت: تحقیقات زیادی برای حمایت از طب سوزنی، داروهای گیاهی، ویتامین ها و مکمل های غذایی وجود دارد. زمانی حدود 10 سال پیش بود که تحقیقات پراکنده بود. علاقه عمومی به استفاده از درمان‌های طبیعی بیشتر، علاقه به تحقیق در مورد داروهایی را برانگیخته است که صدها و نه هزاران سال در آزمون زمان ایستاده‌اند.

رژیم لاغری سریع