8 نشانه سرطان دهانه رحم که زنان باید رعایت کنند

سرطان دهانه رحم کاملاً قابل درمان و پیشگیری است، اما تنها در صورتی که در مراحل اولیه رشد آن تشخیص داده شود. آزمایش هایی مانند پاپ اسمیر به کاهش تعداد مرگ و میر منتسب به این عفونت مقاربتی کمک کرده است. با این حال، نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده اولیه منجر به مرگ و میرهای زیادی می شود که با کمی اطلاعات و هوشیاری می توان به طور کامل از آنها جلوگیری کرد.

سرطان دهانه رحم یک عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است که انواع مختلفی دارد و تعداد کمی از آنها باعث سرطان می شوند. علائم این بیماری بسیار ظریف‌تر از برخی سرطان‌های دیگر است، اما با این وجود برای نجات جان انسان‌ها به وضوح قابل تشخیص است. در اینجا 8 نشانه سرطان دهانه رحم که زنان باید رعایت کنند و مراقب آن ها باشند، آورده شده است.

1. خونریزی غیرمعمول

شایع‌ترین علائم اولیه، خونریزی غیرمعمول بین سیکل‌های قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی می‌تواند نشانه‌ای از مشکل باشد. این علامت در زنان یائسه اهمیت بیشتری پیدا می کند.

2. ترشحات غیر معمول

داشتن مقدار اسمی ترشحات شفاف و بی بو برای زنان طبیعی است. اما مراقب ترشحات بدبو و ظاهر نامنظم باشید، به خصوص اگر ترشحات آن افزایش یافته باشد، زیرا این می تواند نشانه اولیه سرطان دهانه رحم باشد.

3. درد در پاها و کمر

با تورم دهانه رحم، جریان خون به پاها و کمر ممکن است مسدود شود. این اغلب منجر به درد و تورم در پاها و کمر همراه با احساس دردناک و دردناک می شود. تورم مچ پا و درد در لگن نیز می تواند به این عامل نسبت داده شود و نباید نادیده گرفته شود.

4. درد لگن

گرفتگی و درد در لگن برای زنان غیرعادی نیست، به خصوص در برخی از نقاط چرخه قاعدگی. اما اگر این درد حادتر یا مکرر است، طولانی‌تر از حد معمول طول می‌کشد، یا در نقطه‌ای عجیب از چرخه شما بروز می‌کند، بهتر است برای چکاپ با پزشک خود رزرو کنید.

5. رابطه جنسی ناراحت کننده

رابطه جنسی دردناک که به آن دیسپارونی گفته می شود، یکی از عوارض جانبی شایع سرطان دهانه رحم است و می تواند به تورم و ناراحتی ناشی از عفونت و همچنین سایر شرایط پزشکی مرتبط با آن نسبت داده شود. اگر رابطه جنسی ناراحت کننده یا دردناکی را تجربه می کنید، وقت خود را برای معاینه کامل تلف نکنید.

6. ناراحتی در ادرار

علائم ادراری نشان می دهد که سرطان به بافت مجاور گسترش یافته است و نباید نادیده گرفته شود. احساس سوزش یا ناراحتی های دیگر هنگام دفع ادرار نشانه یا مشکل واضحی است، همانطور که عادات ادراری نامنظم مانند بی اختیاری، تغییر دفعات و تغییر رنگ (به ویژه با خون) وجود دارد.

7. سیکل قاعدگی نامنظم

چرخه قاعدگی شما می تواند به طور مستقیم ریتم و وضعیت بدن شما را منعکس کند و به همین دلیل سرطان دهانه رحم می تواند باعث نوسانات و اختلالاتی در آن شود. هر گونه ناهماهنگی مشخص می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد و بهتر است نادیده گرفته نشود.

8. کاهش وزن و خستگی بی دلیل

همراه با سایر علائم ذکر شده در بالا، کاهش وزن و خستگی شدید و غیرقابل توضیح می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد. سرطان دهانه رحم می تواند باعث افزایش تعداد گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت شود. این می تواند با کاهش تعداد گلبول های قرمز خون همراه باشد که منجر به کم خونی و در نتیجه کمبود انرژی یا اشتها، کاهش وزن و خستگی می شود.