8 سد برای رفع بحران آب در استان در حال احداث است/ در طرح نهضت آبرسانی به 169 روستای کردستان آبرسانی می شود.ساعت: 23:45
تاریخ انتشار: 1301/04/17
کد خبر: 1881820

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو گفت: در استان کردستان در قالب طرح جهاد آبرسانی برای 169 روستا به ارزش 528 میلیارد تومان قرارداد منعقد شد که از سه ماه پیش راه اندازی شده و پیشرفت خوبی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در جلسه شورای اداری استان کردستان که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، گفت: میانگین بلندمدت بارندگی استان کردستان 436 میلی متر در سال است و امسال 431 میلی متر بارندگی به ثبت رسیده است. میلی متر باران که 22 درصد کمتر از باران مزمن است. اما خوشبختانه نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در حال حاضر پنج سد در استان کردستان داریم که متاسفانه به طور کامل نگهداری نمی شوند و هشت سد در حال تکمیل است.

وزیر نیرو گفت: با تکمیل و نگهداری این سدها بخش قابل توجهی از مشکلات آبی استان حل می شود.

محرابیان گفت: سد جاوه با 120 میلیون مترمکعب یکی از مهمترین پروژه های آبی استان کردستان است که دو مشکل اساسی برای نگهداری سد داریم.

این مسئول با اشاره به موضوع سد جاوه تصریح کرد: بنابراین آب ورودی به سد با تکمیل تصفیه خانه سنندج حل می شود.

وزیر نیرو از تکمیل تصفیه خانه سنندج در پنج ماه آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: انتقال آب به سنندج با سرعت خوبی انجام شده است.

محرابیان ادامه داد: انتقال آب به سنندج در 14 سال گذشته 30 درصد و بازدیدی که امروز داریم 70 درصد افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: انشعاب آب از سد آزاد تا ابتدای سال به پایان می رسد و شاهد رفع مشکلات مردم سنندج در این زمینه خواهیم بود.

محرابیان گفت: سد سیازاخ با 230 میلیون مترمکعب سومین سد بزرگ استان است که دارای گسل هایی است و با توری که داشتیم مشکلات آن زیاد است و در حال حاضر 25 میلیون کیلومتر مربع آب پشت سد و دسترسی وجود دارد. جاده کامل است، برداشت آب به طور کامل انجام می شود.

وزیر نیرو افزود: برای آب شرب بانه اقدامات اضطراری انجام شده و ایستگاه پمپاژ دائمی برای آن راه اندازی شده است.

این مسئول در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: سد گران مریوان با 198 میلیون مترمکعب به لطف دولت قبل تکمیل شد و مشکل خط انتقال آب بدتر است.

محرابیان تصریح کرد: سد چراغ ویس دارای دو تصفیه خانه قدیمی و جدید است که آب شهر سقز را تامین می کند و برای تکمیل سد باید راه دسترسی تکمیل شود.

وزیر نیرو از برداشت آب از سد امیرآباد خبر داد و با تکمیل این سد مشکل آب کشاورزی کامیاران حل می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در استان کردستان در قالب طرح جهاد آبرسانی برای 169 روستا به ارزش 528 میلیارد تومان تفاهم نامه منعقد شد و از سه ماه پیش راه اندازی شد و پیشرفت خوبی داشته است.

انتهای پیام/