3 راه هلیکوباکتر پیلوری که می تواند باعث افزایش وزن شود

هلیکوباکتر پیلوری یا به اختصار اچ پیلوری یک باکتری مارپیچی شکل است که در معده و روده کوچک زندگی می کند.

تحقیقات به وضوح نشان داده است که هلیکوباکتر پیلوری به دلیل شکلی که دارد، قادر است در لایه داخلی معده و دوازدهه ما (روده کوچک) سوراخ کند.

پوشش روده را به عنوان نوعی “پوست” داخلی در نظر بگیرید. هنگامی که هلیکوباکتر پیلوری خود را به آن آستر می‌پیچد، باعث تحریک، تورم و التهاب می‌شود. کمی شبیه گیر کردن خارهای ریز در پوست است. تحریک و التهاب منجر به دو وضعیت نسبتاً رایج می شود: گاستریت و اثنی عشر.

این التهاب و آسیب به دیواره معده است که می تواند باعث واکنش های زنجیره ای شود که منجر به افزایش وزن می شود. در اینجا 3 روش برای این اتفاق وجود دارد:

توضیح هلیکوباکتر پیلوری و افزایش وزن شماره 1.

هر زمان که التهاب در بدن وجود داشته باشد، غدد فوق کلیوی هورمون های “آتش نشان” تولید می کنند. هورمون اصلی کورتیزول است. ما اغلب شاهد سطوح بالای کورتیزول در افرادی هستیم که هلیکوباکتر پیلوری دارند، زیرا التهاب باعث ترشح کورتیزول اضافی می‌شود.

وقتی کورتیزول بالا باشد، در واقع می تواند منجر به ذخیره چربی بدن در اطراف شکم و در “لاستیک های زاپاس” در اطراف کمر شود.

با گذشت زمان، اگر التهاب ناشی از هلیکوباکتر پیلوری برطرف نشود، غدد فوق کلیوی ممکن است ضعیف شوند. در این مرحله، آنها ممکن است قادر به تولید کورتیزول کافی نباشند. به نوبه خود ممکن است منجر به ناتوانی در سوزاندن چربی بدن شود.

همچنین، غدد آدرنال خسته منجر به عدم تعادل در سایر سیستم های هورمونی کلیدی می شود که سوزاندن چربی بدن را تنظیم می کند. برای مثال، سطوح پایین‌تر تستوسترون در مردان با خستگی آدرنال و سطوح پایین‌تر پروژسترون در زنان مشاهده می‌شود.

توضیح هلیکوباکتر پیلوری و افزایش وزن شماره 2.

مشخص است که هلیکوباکتر پیلوری در واقع باعث کاهش میزان تولید اسید معده می شود. این به این دلیل است که به سلول هایی به نام سلول های جداری که اسید تولید می کنند آسیب می رساند.

اگر اسید کافی وجود نداشته باشد، ممکن است غذا تجزیه و جذب نشود. این باعث متابولیسم ناکارآمد می شود که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

من موارد متعددی را می شناسم که در آن افراد مکمل های آنزیم گوارشی و اسید کلریدریک مصرف کردند و خیلی سریع وزن کم کردند. به محض اینکه مکمل ها را قطع کردند وزن دوباره برگشت و بعد از شروع مجدد دوباره از بین رفت.

توضیح هلیکوباکتر پیلوری و افزایش وزن شماره 3.

علم شروع به پیشنهاد می کند که عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است در مشکلات تیروئید نقش داشته باشد. اعتقاد بر این است که آنتی بادی های ساخته شده علیه هلیکوباکتر پیلوری نیز ممکن است به سطح غده تیروئید حمله کنند و در نتیجه باعث کند شدن عملکرد آن شوند.

به خوبی شناخته شده است که غده تیروئید برای بهینه نگه داشتن متابولیسم ضروری است. کم کاری تیروئید مدت هاست که با افزایش وزن و توانایی کاهش وزن همراه بوده است.

به نظر می رسد که مشکلات مرتبط با هلیکوباکتر پیلوری سالانه افزایش می یابد زیرا تحقیقات بیشتر و بیشتری در مورد این مزاحم ناخواسته انجام می شود.

اگر مشکل مدیریت وزن دارید، شاید بهتر باشد بررسی کنید که چگونه برای هلیکوباکتر پیلوری (همراه با سایر عفونت های گوارشی) آزمایش شوید، زیرا ممکن است یک حلقه گمشده در پازل باشد.