10 علامت شایع دیابت

وقتی غذا می خوریم، بدن ما غذایی را که خورده ایم می گیرد و آن را به گلوکز و سایر مواد مغذی که برای زنده ماندن نیاز دارد، تجزیه می کند. به طور طبیعی، سطح گلوکز ما پس از خوردن غذا افزایش می یابد. این به پانکراس سیگنال می دهد که انسولین بیشتری تولید کند. افرادی که دیابت دارند نمی توانند انسولین تولید کنند یا نمی توانند به درستی از آن استفاده کنند.

اما، چگونه باید بفهمید که انسولین تولید نمی کنید؟ اینطور نیست که بتوانید لوزالمعده خود را صدا بزنید و بگویید “هی، همه چیز خوب است” و به طرز جادویی پاسخ می دهد “بله، ما خوبیم… فقط مشغول تولید انسولین هستیم.”

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بدانید به دنبال چه چیزی باشید. اما، به خاطر داشته باشید که علائم دیابت همیشه واضح نیست. همیشه پرچم قرمز وجود ندارد. گاهی اوقات علائم ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا ایجاد شوند. گاهی اوقات هیچ علامتی وجود ندارد. (می دانم، این چیزی نیست که شما می خواهید بشنوید.) همچنین مهم است بدانید که فقط به این دلیل که ممکن است برخی از این علائم (یا همه) را داشته باشید به این معنی نیست که واقعاً دیابت دارید. اما، بهتر است که ایمن باشید تا متاسف باشید، بنابراین اگر دو یا چند علامت دارید، یک دقیقه وقت بگذارید تا با پزشک یا متخصص غدد تماس بگیرید و در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. هر چه دیابت زودتر تشخیص داده شود، شانس شما برای غلبه بر آن بیشتر است.

تکرر ادرار

چینی پرتاب شده اخیراً بهترین دوست شما شده است؟ احتمالاً به این دلیل است که بدن شما این سطوح بالای گلوکز در جریان خون را دوست ندارد. بنابراین، در تلاش برای دفع قند اضافی، کلیه‌های شما اضافه‌کاری شروع به کار می‌کنند. و پرکاری کلیه ها راهی مطمئن برای دویدن شما برای دستشویی است.

افزایش تشنگی

این احتمالاً ربطی به بازدیدهای مکرر شما از دستشویی دارد. برای کمک به خلاص شدن خون از شر گلوکز اضافی، کلیه ها آب را از جریان خون بیرون می کشند. آب به رقیق شدن گلوکز و دفع آن در ادرار کمک می کند. اما، چون دائماً در حال از دست دادن آب هستید، تشنه‌تر از حد معمول هستید. این روشی است که بدن شما به شما می گوید که به H2O بیشتری نیاز دارد.

گرسنگی شدید

سلول های شما انرژی مورد نیاز خود را از غذا دریافت نمی کنند. (به یاد داشته باشید، گلوکز بدون انسولین نمی تواند وارد سلول ها شود و بدن شما در حال حاضر به درستی از انسولین استفاده نمی کند.) در نتیجه، بدن شما فریاد می زند “به من غذا بده!” فقط به انرژی بیشتری نیاز دارد.

افزایش وزن

امروز شلوارتان کمی جا افتاده است؟ این احتمالاً نتیجه «گرسنگی شدید» است که در بالا در مورد آن صحبت کردیم. گرسنگی شدید = خوردن غذای بیشتر = کالری اضافی = افزایش وزن. متاسف.

کاهش وزن شدید

این در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 بیشتر قابل توجه است زیرا شروع ناگهانی دارد. از آنجایی که بدن شما انسولین تولید نمی کند، سلول های شما مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن را دریافت نمی کنند. بنابراین، بدن شما به دنبال شکستن سلول های ماهیچه ای و چربی برای دریافت انرژی مورد نیاز است. این باعث کاهش وزن شما می شود.

خستگی

به عبارت ساده، بدن شما انرژی لازم برای زنده ماندن را دریافت نمی کند.

تحریک پذیری

بیشتر مردم زمانی که خسته، گرسنه، تشنه و اضافه وزن هستند بداخلاق می شوند.

عفونت ها

هرچه قند بیشتری در جریان خون خود داشته باشید، درمان عفونت ها برای بدن سخت تر می شود. دیابتی ها بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های مکرر پوست، لثه، مثانه و مخمر هستند.

خارش پوست

ما به طور قطع نمی دانیم چرا، اما گاهی اوقات خارش پوست از علائم دیابت است.

بریدگی های التیام نیافته

اگر بریدگی ها و کبودی های شما بیش از حد معمول بهبود می یابند، ممکن است نتیجه دیابت باشد. وجود قند زیاد در خون، بهبودی خود را برای بدن دشوارتر می کند.

این علائم به خودی خود بی ضرر هستند – احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری از افراد کاملاً نمی دانند که دیابت دارند. با این حال، اگر دیابت درمان نشود، می تواند منجر به برخی از بیماری های بسیار جدی از جمله سکته مغزی و بیماری قلبی شود.

پزشک شما معمولاً با آزمایش ساده ادرار می تواند تشخیص دهد که آیا دیابت دارید یا خیر. تنها چیزی که پزشک باید بداند این است که آیا قند اضافی در ادرار شما وجود دارد یا خیر. پس از مثبت شدن آزمایش ادرار، پزشک می تواند آزمایش خون را برای تایید دیابت انجام دهد. ارزش ریسک کردن را ندارد اگر فکر می کنید برخی از علائم دیابت را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید و امروز یک قرار ملاقات تعیین کنید.