یوگای ماهاریشی پاتانجالی – رمز و راز آپاریگراها

پنجمین یاما که توسط ماهاریشی پاتانجالی در یوگا سوترا توصیف شده است آپاریگراها است. این یاما یکی از ده یاما سنتی نیست. برای درک آپاریگراها، ممکن است بخواهیم به قطب مقابل که «پریگراها» است نگاه کنیم.

پریگراها میل به کسب قدرت، شکوه، مردم و اشیاء دنیوی است. این شامل زمین، لباس، اتومبیل، خانه یا هر نوع ثروتی می شود. این همان چیزی است که انسان ها بیشتر وقت خود را برای آن صرف کار می کنند. آیا میل به فراوانی اشتباه است و آیا پتانجلی احساس می‌کرد ما باید عهد فقر داوطلبانه ببندیم؟

متأسفانه نمی‌توانیم از پاتانجلی توضیح دقیقی بخواهیم، ​​اما می‌توانیم کمی عقل سلیم را به کار بگیریم تا به نظر او پی ببریم. این نکته این است که: میل بیش از حد به قدرت و ثروت هزاران سال است که باعث غم و اندوه بسیاری به شکل جنگ، خشونت و جنایت برای بشر شده است.

اگر به ابتدای نوع خود برگردیم، احتمالاً انسان اولیه به اندازه ما امروزی دارای اشیاء بوده است. بنابراین، دستورالعمل اخلاقی آپاریگراها برای جلوگیری از میل از ایجاد رفتار بیش از حد، بیماری روانی، خشونت یا بدتر از آن به کار گرفته شد. به هر حال، خواسته‌های ما می‌تواند بسیار بیشتر از نیازهای واقعی ما باشد.

از سوی دیگر، اگر قرار بود همه ما عهد فقر ببندیم، بشر هرگز تا این مرحله پیش نمی‌رفت. این را در نظر بگیرید: اگر فقر را به طور کامل بپذیرید، نمی توانید فراوانی یا فرصت ها را درست در مقابل خود ببینید. فردی که قاطعانه معتقد است که فقر یک روش طبیعی زندگی است، نمی تواند فرصتی برای کمک به خانواده خود ببیند.

به طور خلاصه – راهبان، راهبه ها و کشیشان، عهد فقر می بندند، اما همه ما نمی خواهیم راهب، راهبه یا کشیش شویم. به کسانی که این کار را انجام می دهند برکت بده، زیرا ما به آنها نیاز داریم، اما بسیاری از ما آرزوی حضور در واحدهای خانوادگی را داریم. برای حفظ خانواده نمی توان عهد فقر گرفت. خانواده ها در بهترین زمان ها با هم کار می کنند تا برای بدترین زمان آماده شوند.

زمانی که انسان ها از شکارچی و جمع آوری کننده به ایجاد جوامع کشاورزی تبدیل شدند، شروع به ذخیره سازی محصول خود کردند تا بتوانند در زمستان های سخت زنده بمانند. بعدها، جوامع کشاورزی جای خود را به جوامع صنعتی و خدمات محور دادند که توسط ارز هدایت می شوند.

بنابراین، لازم به ذکر است که برای بقای خود مواد لازم است، مگر اینکه بتوانید روی حمایت جامعه حساب کنید. با این حال، انباشتن دارایی های غیر ضروری اتلاف وقت و انرژی است.

وقتی ما به یک موسسه خیریه محلی کمک مالی می کنیم، در خانه شما شلوغی ایجاد می کند و هدف بهتری را دنبال می کند. هدر دادن نقض آپاریگراها است. به دست آوردن اموال و هدر رفتن آنها، به جای تقسیم یا اهدای آنها. یک عمل سهل انگارانه است

ماهاریشی پاتانجلی دائماً بر دیدگاه‌های معتدل در یوگا سوترا تأکید می‌کند. با این اوصاف، خوانندگانی که دیدگاه های افراطی دارند، با سخنان پتانجلی سازگار نیستند.

© Copyright 2008 – Paul Jerard / Publications Aura

رژیم لاغری سریع