یائسگی مردانه و درمان

درست مانند زنان، مردان نیز می توانند مانند علائم یائسگی را پشت سر بگذارند که به عنوان یائسگی مردانه (آنتروپوز) شناخته می شود. تفاوت اصلی بین یائسگی مردانه و زنانه افت هورمون است. علت اصلی یائسگی در زنان افت ناگهانی هورمون است. با این حال، سطح تستوسترون در مردان با افزایش سن بسیار آهسته کاهش می یابد. از طرف دیگر افت تستوسترون در مردان می تواند از 30 سالگی شروع شود. اما این افت چندان قابل توجه نیست و تنها تا سن 70 سالگی می‌توان به تأثیرات آن پی برد.

علائم یائسگی مردانه

در اینجا علائم اصلی قابل مشاهده در مردان وجود دارد:

· تمایل بسیار کمتر به رابطه جنسی

· برخی تغییرات فیزیکی مانند ریزش مو، افزایش وزن و همچنین گرگرفتگی.

· با کاهش تستوسترون، الگوی خواب می تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد و این می تواند باعث بی خوابی شود.

سطح پایین تستوسترون می تواند باعث افسردگی شود. از آنجایی که بدن دچار تغییرات عمده ای مانند ریزش مو و افزایش وزن می شود، این می تواند بر عزت نفس نیز تأثیر بگذارد.

چگونه یائسگی مردانه را درمان کنیم؟

برای شروع سطح تستوسترون باید بررسی شود. بسته به سطح تستوسترون، درمان جایگزین می تواند ارائه شود. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این درمان می تواند شانس ابتلا به سرطان پروستات را نیز افزایش دهد. بنابراین، باید مطمئن شوید که این درمان برای شما ضروری است و باید مزایا و معایب آن را با یک متخصص به طور کامل در میان بگذارید.

از طرف دیگر می توانید کارهای دیگری نیز انجام دهید که به شما کمک کند. به عنوان مثال، یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم. شما باید مقدار زیادی سبزیجات و میوه ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. همچنین باید مصرف چربی خود را نیز کاهش دهید. مصرف الکل خود را به حداقل برسانید.

در کنار یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم نیز می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد. شما همچنین می توانید بدن خود را تقویت کنید و با وزن مبارزه کنید. ورزش همچنین می تواند به خلق و خوی شما کمک کند و به تمرکز بیشتر شما کمک کند.

اگر از افسردگی رنج می برید، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر با افسردگی مقابله نکنید، می تواند خطرات بیشتری در زندگی شما ایجاد کند. بنابراین، باید حرف خود را باز کنید و با دیگران صحبت کنید و مشکلاتی را که شما را آزار می دهد به اشتراک بگذارید.

داروهای گیاهی

قبل از استفاده از هر گونه داروهای گیاهی، همیشه باید از پزشک خود سوال کنید. داروهای جایگزین زیادی وجود دارد که ادعا می‌کنند سطح تستوسترون را افزایش می‌دهند. با این حال، هیچ یک از این روش های اثبات شده نیستند.

رژیم لاغری سریع