گیلان روزانه 2500 تن زباله تولید می کندساعت: 16:55
تاریخ انتشار: 1401/03/17
کد خبر: 1844202

مدیرکل محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه استان بیشترین زباله تولید می کند خاطرنشان کرد: گیلان روزانه 2500 تن زباله تولید می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ رضا زمانی مدیرکل محیط زیست گیلان در نشست خبری پیش از ظهر سه شنبه با بیان این مطلب گفت: ما از معدود کشورهایی در دنیا هستیم که اصل قانون اساسی کشور را در رابطه با محیط زیست داریم: ظرفیت های زیست محیطی فراوان گیلان وجود دارد. ملی هستند.” و در نتیجه چالش هایی در این زمینه وجود دارد.

مدیرکل محیط زیست جیلان با اشاره به اینکه یکی از متنوع ترین استان های دارای تنوع زیستی هستیم، افزود: گیلان زیستگاه 352 گونه پرنده و صدها گونه در حال انقراض در سراسر کشور است.

وی با بیان اینکه گیلان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زباله است و روزانه حدود 2500 تن زباله در استان تولید می شود، گفت: 82 درصد فاضلاب استان وارد رودخانه ها و طبیعت می شود و بسیاری از مناطق به ویژه رودخانه های گیلان را آلوده می کند.

زمانی با اشاره به اینکه مردم سراوان از آلودگی این منطقه گلایه دارند اما چند سالی است که این مشکل یک شبه حل نمی شود، خاطرنشان می کند: سامانه تصفیه شیرابه سراوان تا چند روز آینده راه اندازی می شود.

اولین قدم در مدیریت پسماند تفکیک آن از مبدا است که یکی از پیشنهادها راه اندازی یک زباله سوز کوچک برای حل مشکل زباله است.

مدیرکل تالاب انجلی مدیرکل محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه در برخی مناطق عمق تالاب به یک متر رسیده است، تصریح می کند: ورود 600 هزار تن رسوب به دریای خزر به دلیل نارسایی آبخیزداری و 15 تن زباله در روز یکی از عوامل اصلی آلودگی است. .

وی با اشاره به اختصاص پنج میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور برای مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی و پاکسازی باتلاق انجلی از سنبل آبی از هفته آینده آغاز می شود.

زمانی در خصوص آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود گفت: فاضلاب خانگی استان عامل اصلی آلودگی این دو رودخانه است و تا زمانی که تصفیه خانه مرکزی ساخته نشود این دو رودخانه احیا نمی شوند.

وی به دو نقطه اصلی ورود گرد و غبار به استان گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: کانون های جنوب غرب و شمال شرق به ورود گرد و غبار به گیلان اختصاص داشت و تمامی ایستگاه ها منشأ خارجی داشتند و دو ایستگاه گرد و غبار در استان بیش از کل گرد و غبار را اعلام کردند. پریشانی طبیعی

پایان پیام/