گیاهان آیورودا برای کاهش وزن – مدیریت وزن سالم

طب آیورودا که علم زندگی نیز نامیده می شود، قرن ها مدیریت وزن سالم را ترویج کرده است. اصول آیورودا با پذیرش کل نگر سلامتی شامل جنبه های ذهنی، اجتماعی و معنوی زندگی و همچنین جسمانی است. هر تشخیص آیورودا فرد را به عنوان یک کل ارزیابی می کند.

آموزه های باستانی آیورودا شامل توصیه هایی برای استفاده از این زندگی برای هدفی بالاتر است و سلامتی برای رسیدن به آن هدف ضروری است. بیماری به عنوان عدم تعادل در نظر گرفته می شود. این سبک زندگی با هدف جلوگیری از هرگونه عدم تعادل یا وقفه در سلامت مطلوب است. اقدامات درمانی برای هر گونه عدم تعادل یا وقفه، مانند وزن غیر طبیعی، فردی هستند.

درمان کاهش وزن، مانند هر عدم تعادل درک شده دیگری، مختص خود فرد است، اما برخی اصول کلی ممکن است اعمال شوند. پاکسازی، فرآیندی که پزشکی مدرن ممکن است سم زدایی را برچسب گذاری کند یا روزه گرفتن ممکن است اولین قدم باشد. پزشک آیورودا ممکن است تمرینات گوارشی، نور خورشید و هوای تازه و همچنین غذاها یا گیاهان خاص را برای خوردن یا اجتناب از آن توصیه کند.

غذاها و گیاهانی که مفید یا مضر در نظر گرفته می شوند به دوشا اولیه افراد بستگی دارد، که تعیین آن ارزیابی پیچیده ای از مزاج یا ساختار است. گفته می شود که هر یک از سه دوشا، واتا، پیتا و کافا حاوی دو عنصر هستند و هر ترکیبی برای کاهش وزن موفق به درمان های متفاوتی نیاز دارد.

شش مزه در طب آیورودا شناخته شده است. نمک، ترش، شیرین، تلخ، تند و قابض. هر دوشا با ترکیب خاصی از آن سلیقه ها رشد می کند و توسط دیگران نامتعادل می شود. غذاها یا گیاهانی که ممکن است به یک دوشا در کاهش وزن کمک کنند، می توانند برای دیگری کمتر مفید یا مضر باشند. طب آیورودا بسیار فردی است و هیچ نسخه ای برای همه وجود ندارد.

توصیه‌های رایج آیورودا برای همه افرادی که می‌خواهند سلامت خود را با دستیابی به وزن مناسب متعادل کنند شامل خواب کافی، ورزش و نوشیدن آب است. با این حال، اینکه چقدر خواب کافی است، چه نوع ورزش ممکن است مفیدتر باشد و چه مقدار آب بنوشید ممکن است به دوشا اولیه افراد بستگی داشته باشد.

تصور می شود یک نوشیدنی قبل از شام حاوی زنجبیل تازه، نمک و آب لیمو در آب غدد بزاقی را فعال کرده و هضم را برای همه دوشاها تقویت می کند. از نوشیدنی های یخ زده یا خیلی سرد باید در هنگام غذا اجتناب کرد.

گیاهان تلخ، قابض یا تند مانند فلفل هندی، فلفل سیاه، زیره، دانه خردل و زنجبیل برای کاهش وزن مفید هستند. زردچوبه، زرشک و برخی از ترکیبات گیاهی آیورودا نیز مفید در نظر گرفته می شوند.

رژیم لاغری سریع