کمردرد و سیاتیک – شما باید از پرچم های قرمز آگاه باشید

اکثریت کمردرد و سیاتیکی که در جمعیت عمومی متحمل می‌شوند، ماهیت «غیر اختصاصی» دارند و می‌توانند توسط خود فردی که از آن درد رنج می‌برند، برطرف کنند، به شرطی که بدانند چه کاری باید انجام دهند.

با این حال، چند مورد نادر وجود دارد که ممکن است علت دیگری برای درد وجود داشته باشد، و برخی از این دلایل ما به عنوان پرچم قرمز نامیده می‌شوند. اگرچه، به ندرت، اگر احساس می‌کنید هر یک از علائم و نشانه‌هایی را که در این مقاله ذکر کردم را تشخیص می‌دهید، لازم است ابتدا برای ارزیابی کامل به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

در ادامه این مقاله، پرچم‌های قرمزی که اگر از کمردرد و/یا سیاتیک رنج می‌برید باید آگاه باشید، مشخص می‌شود.

پرچم های قرمز

من) سندرم دم اسبی (CES)

تقریباً در سطح مهره اول / دوم کمری، نخاع خود به پایان می رسد و اعصاب با هم گروهی را تشکیل می دهند که به نام Cauda Equina نامیده می شود که در لاتین به معنای «دم اسب» است، که گفته می شود شبیه به آن است. اگر هر نوع فشردگی روی اعصاب این ناحیه وجود داشته باشد، معمولاً به دلیل افتادگی دیسک، اجازه نمی دهد این اعصاب به درستی عمل کنند. علائم و نشانه های معمول به شرح زیر است:

الف) کاهش کنترل مثانه و روده

عدم کنترل بر مثانه و/یا روده این مشکل در تخلیه مثانه یا روده یا برعکس آن باشد که در جلوگیری از تخلیه مثانه/روده مشکل دارید.

ب) پارستزی زین (بی حسی و/یا “سوزن و سوزن”)

این به احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه زین یعنی بین پاها، اندام تناسلی، قسمت داخلی ران یا باسن اشاره دارد.

ج) اختلال در عملکرد جنسی

این می تواند به صورت ناتوانی جنسی یا از دست دادن انزال / ارگاسم باشد.

اگر احساس می کنید ممکن است از CES رنج می برید، مهم است که فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید. فوراً با پزشک عمومی خود تماس بگیرید و آنها را از علائم و نشانه های خود مطلع کنید و منتظر راهنمایی آنها در مورد قدم بعدی باشید. اگر به هر دلیلی نمی توانید با پزشک عمومی خود صحبت کنید، به بخش حوادث و اورژانس (A&E) محلی خود مراجعه کنید.

همچنین مهم است که در اینجا بیان کنم که درد و داروهای بعدی نیز می تواند علائم و نشانه های مشابهی را برای CES ایجاد کند. بنابراین، اگر هر یک از علائم و نشانه‌های بالا را تشخیص می‌دهید، ممکن است به دلیل درد یا دارویی باشد که مصرف می‌کنید، نه به دلیل ابتلا به CES.

ii) کاهش وزن غیر قابل توضیح

اگر مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست می دهید و نمی توانید دلیل آن را توضیح دهید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا آنها بتوانند این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنند. اگرچه نادر است، اما دلیل کاهش وزن غیرقابل توضیح نیز ممکن است دلیل این باشد که از کمردرد و/یا سیاتیک رنج می برید.

III) تب و عرق شبانه

اگر احساس می‌کنید از تب طولانی‌مدت و/یا تعریق شبانه رنج می‌برید، پیشنهاد می‌کنم برای معاینه به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

IV) تاریخچه سرطان

صرفاً به این دلیل که سابقه سرطان دارید، به این معنی نیست که مربوط به کمردرد و/یا سیاتیکی است که در حال حاضر از آن رنج می‌برید. با این وجود، عاقلانه است که ابتدا وضعیت فعلی خود را با پزشک عمومی/متخصص سلامت بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ رابطه ای بین این دو وجود ندارد.

v) نقص عصبی پیشرونده

منظور من از این، معمولاً سوزن و سوزن، بی حسی و/یا ضعف است. اگر هر یک از این علائم و نشانه‌ها را دارید و احساس می‌کنید در حال بدتر شدن هستند، بهتر است به پزشک عمومی یا متخصص سلامت مراجعه کنید.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر کردم، پرچم قرمز بسیار نادر است. با این وجود، اگر از کمردرد و/یا سیاتیک رنج می برید، آگاهی از آنها و علائم و نشانه های مرتبط با آن بسیار مهم است.

اگرچه نادر است، اما اگر هر یک از پرچم‌های قرمز بالا را می‌شناسید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. تنها اورژانس پزشکی واقعی از موارد فوق، CES است، جایی که باید در اسرع وقت به پزشک عمومی یا بخش A&E محلی خود مراجعه کنید.

امیدوارم از خواندن در مورد پرچم سرخ لذت برده باشید. می‌دانم که این موضوعی نیست که به شما در رفع درد کمک کند، اما اگر شما یا هرکسی که می‌شناسید از کمردرد یا سیاتیک رنج می‌برد، اطلاعات بسیار مهمی است که باید با آن آشنا باشید.

رژیم لاغری سریع