کشت گلخانه دانش بنیان گوجه فرنگی کرج در هلند و اسپانیا/ کاهش 50 درصدی قیمت تمام شده و 30 درصدی افزایش عملکردساعت: 16:35
تاریخ انتشار: ۱۳۰۱/۰۵/۲۸
کد خبر: 1890979

امروزه گلخانه دانش کرج با تلاش محققان داخلی و با کاهش 50 درصدی هزینه نسبت به نمونه های مشابه خارجی راه اندازی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از تیتریکیکی از بحران‌های کم‌آبی در کشور در سال‌های اخیر، آمارها نشان می‌دهد که هدر رفت آب در بخش کشاورزی بالاست.

پژوهشگران پارک فناوری اطلاعات البرز پس از دو سال تلاش موفق به ساخت گلخانه هوشمند دانش بنیان شدند که نخستین نمونه از این نوع در کشور است.

شیخ سفالی رئیس آزمایشگاه های تحقیقاتی پارک فاوا البرز در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت ; در این گلخانه تمام پارامترهای اساسی رشد گیاه گنجانده شده است.

او ادامه می دهد؛ دما، رطوبت، حجم گاز CO2، شدت نور، آب و نظارت از راه دور قابل کنترل است و محققان داخلی صفر تا 100 را تکمیل کرده اند.

حسگرها و محرک ها توسط شرکت های دانش بنیان و تامین کنندگان داخلی تجهیزات گلخانه ای ارائه می شود و هدف اصلی آن ایجاد شبکه هوشمند ملی مدیریت گلخانه است.

صدیچ رئیس پارک فوا البرز در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت ; شبکه ملی اطلاعات گلخانه را پشتیبانی می کند و نیازی به اینترنت ندارد و هزینه آن کم است.

این گلخانه مبتنی بر علم بر خلاف رقبای هلندی و اسپانیایی خود که نیاز به هزینه های بالا و مساحت بیش از 1000 متر داشت، به تولید اقتصادی رسید.

هاتفی کارشناس کشاورزی گلخانه هوشمند IOT در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت: در 90 متر مربع در یک دوره کشت 30 درصد افزایش عملکرد داشتیم.

در این گلخانه مصرف آب به ازای هر کیلوگرم تولید گوجه فرنگی 25 لیتر است که در گلخانه های معمولی 60 لیتر و در کشت روباز 300 لیتر است.

به گفته هاتفی، در دوره کشت 9 ماهه از هر مترمربع کشت 38 کیلوگرم گوجه فرنگی برداشت شد که در گلخانه های مشابه 15 تا 20 کیلوگرم گوجه فرنگی برداشت شد.

تلاش های موفقیت آمیزی برای کاهش هزینه ها به ویژه در ساخت گلخانه انجام شده است، مشکلی که کارشناسان هوشمند آزمایشگاه گلخانه به آن اشاره کرده اند.

بابازاده در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت؛ سازه ها با سرعت باد و بارش برف سازگار شده و با استانداردهای لازم طراحی شده اند.

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با حداقل منابع و هزینه‌ها، شیوه‌های هوشمند و تولید اقتصادی را به ارمغان بیاورند که گام بزرگی در مسیر تولید است.

این گلخانه دانش مستقر در کرج با تلاش محققان داخلی و با کاهش 50 درصدی هزینه نسبت به نمونه های مشابه خارجی راه اندازی شد.

انتهای پیام/