چگونه می توانم وزن کم کنم؟ خوردن احساسی

اگر شما هم مثل من، یک غذاخور احساساتی هستید، به دلایلی غیر از گرسنگی غذا می خورید. آیا این برای شما آشنا به نظر می رسد؟ شب ها که می نشینم و تلویزیون تماشا می کنم، به بستنی خوردن فکر می کنم. من تمام چرخش شکلات خوب و آجیل موجود در هر لقمه را تجسم می کنم. خیلی زود به ساعت نگاه می کنم و متوجه می شوم که فروشگاه به زودی تعطیل می شود و قبل از اینکه متوجه شوم، در صف خرید یک یا دو نیم گالن از بستنی مورد علاقه ام هستم.

چه اتفاقی برای من افتاد؟ چه کاری می توانم در مورد آن انجام دهم؟

خوردن عاطفی به عنوان غذا خوردن برای ارضای احساسات عاطفی به جای گرسنگی فیزیکی توصیف شده است. کاری که ما انجام می دهیم تغذیه یک احساس است، معمولاً یک احساس منفی. آیا تا به حال در مورد اصطلاح “غذای راحتی” (شیرینی یا غذای ناسالم) شنیده اید؟ ما سعی می کنیم با خوردن یک خوراکی لذت بخش حال خود را بهتر کنیم. احساس خوب فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورد. آن وقت احساس گناه می کنیم و از خود ناراحت می شویم. افسردگی باعث ایجاد احساس و خلق و خوی منفی تر می شود.

خوردن عاطفی یک دور باطل ایجاد می کند، غذا خوردن برای ارضای یک احساس، ایجاد لذت کوتاه مدت، سپس احساس گناه، ایجاد احساسات منفی بیشتر و سپس خوردن بیشتر برای تغذیه آن احساس. همانطور که می دانم، این چرخه منجر به چاقی و مشکلات سلامتی می شود. من قصد ندارم شما را با تمام مشکلات مرتبط با چاقی چکش کنم. مانند مشکلات سلامتی، ناراحتی جسمی، عدم تحرک و درمان و پذیرش جامعه. شما هم مثل من در تمام طول روز و هر روز آن را تجربه می کنید.

کاری که من می خواهم انجام دهم این است که به شما بگویم چگونه با این مشکل کنار آمده ام. بعد از اینکه در برنامه های کاهش وزن زیاد شرکت کردم، متوجه شدم که غذا خوردن احساسی من معمولاً یک محرک دارد. برخی از محرک های من عبارتند از: وضعیت ذهنی مضطرب، برخورد با ضرب الاجل، احساس تأسف برای خودم یا اینکه در موقعیت ناراحت کننده ای قرار دارم. گاهی اوقات، این یک محرک ساده و مثبت است مانند غذای نزدیک، بوی عالی و همه در حال خوردن و لذت بردن از آن.

چگونه غذا خوردن عاطفی را به جای گرسنگی فیزیکی تشخیص دهم؟

اول – خوردن احساسی معمولاً یک نوع غذا (برای من بستنی) میل می کند و فقط آن غذا هوس را برطرف می کند. جایی که اگر از نظر جسمی گرسنه بودم، هر انتخاب غذایی مرا راضی می کند.

دوم – یک ولع عاطفی به سرعت ظاهر می شود و اکنون باید ارضا شود. گرسنگی جسمی به تدریج افزایش می یابد، اما می توانم غذا خوردنم را به تاخیر بیاندازم.

سوم – اگر از نظر احساسی در حال غذا خوردن باشم، بیشتر از سیر شدن و پر شدن غذا می خورم و به خوردن ادامه می دهم. من این کار را انجام می دهم، زیرا سعی می کنم احساس گرسنگی را ارضا کنم. از طرفی وقتی دارم غذا می خورم چون گرسنه هستم، وقتی سیر شدم، دست از غذا می کشم.

چهارم – بعد از اتمام یک پرخوری احساسی، همیشه احساس گناه می کنم و به خودم قول می دهم که بهتر عمل کنم. البته من به این قول وفا نمی کنم و خودم را برای یک پرخوری دیگر آماده کردم. برعکس، اگر به خاطر گرسنگی غذا خورده باشم، احساس گناه نمی کنم و از وعده غذایی ام راضی هستم.

پنجم – متوجه شده ام که برخی از غذا خوردن عاطفی من ناشی از احساسات مثبت است مانند جشن گرفتن با دوستان و همکاران. در این موقعیت‌ها، من معمولاً بیش از حد غذا می‌خورم و متوجه می‌شوم که نوشیدن اجتماعی نیز به منبع ناخواسته کالری تبدیل می‌شود. احساسات خوب ایجاد شده در جشن با غذا و نوشیدنی خوب تقویت می شود. من متوجه شده ام که در این موارد بهتر است از قبل غذا بخورم و از همراهی دوستانم لذت ببرم نه از غذا و نوشیدنی.

من از غذا به عنوان یک عامل حواس پرتی استفاده می کنم که مرا از برخورد با یک موضوع باز می دارد. به نظر من قوی ترین هوس های من زمانی به وجود می آید که از نظر عاطفی در ضعیف ترین حالت خود باشم.

احساسات زیادی وجود دارد که باعث خوردن احساسی می شود. این موارد عبارتند از: استرس، عصبانیت، ترس، کسالت، غم، تنهایی، تعلق نداشتن و احساس خوب نبودن کافی. کاری که ما باید انجام دهیم این است که یاد بگیریم چگونه این احساسات و محرک های آنها را تشخیص دهیم. بهترین روشی که من می شناسم این است که یک “ژورنال غذایی” داشته باشم.

“ژورنال غذایی” باید شامل زمان خوردن، آنچه می خوریم، تعداد کالری مصرف شده و دلایلی باشد که چرا خوردیم. این فرآیند مستندسازی یک جزء کلیدی برای تغییر سبک زندگی ما است. ما باید عادات غذایی خود را بشناسیم تا بتوانیم قسمت های غذا خوردن احساسی خود را درک، تشخیص و کنترل کنیم.

برای خوردن احساسی چه کنیم؟

اول – جایگزینی برای غذا خوردن داشته باشید. فهرستی از سرگرمی های خود کمکی لذت بخش مانند گوش دادن به فایل های صوتی پاکسازی کاهش وزن، انجام یک جلسه EFT یا مدیتیشن با جملات تاکیدی تهیه کنید. شما می توانید هر فعالیت بدنی مانند پیاده روی یا هر ورزش دیگری را که در “نمودار کالری سوزانده شده” موجود در چالش چگونه می توانم وزن کم کنم، انجام دهید. می توانید با یک دوست تماس بگیرید، در یک وبلاگ بنویسید یا به انجمن گروه پشتیبانی بپیوندید.

دوم – با نداشتن هوس های خود در خانه وسوسه را از بین ببرید. رفتن و به دست آوردن آنچه را که میل دارید دشوار کنید.

سوم – انتخاب های غذایی سالم مانند میوه ها و سبزیجات را در نزدیکی خود نگه دارید. وقتی آن پرخوری‌های احساسی پیش آمد، وضعیت را بشناسید و اگر باید غذا بخورید، به جای غذای ناسالم، یک انتخاب سالم را جایگزین کنید.

خوردن احساسی می تواند برای سلامتی ما مضر باشد. اگر نتوانیم غذا خوردن خود را کنترل کنیم، ممکن است به دنبال مشاوره پزشک باشیم. معمولاً، مستندسازی در “ژورنال غذایی” ما، جایگزینی یک فعالیت جایگزین و مدیریت غذای خانگی به غلبه بر تمایل ما به خوردن احساسی کمک می کند.