چه چیزی باعث کم کاری تیروئید می شود

کم کاری تیروئید بیماری است که در آن مقدار طبیعی هورمون تیروئید تولید نمی شود. این می تواند منجر به کاهش متابولیسم، توقف رشد و همیشه احساس خستگی شود.

سه نوع وجود دارد:

ابتدایی، ثانویه و سوم

اولیه: این به دلیل بیماری غده تیروئید است که تولید هورمون های تیروئیدی را متوقف می کند.

یکی از انواع اولیه تیروئیدیت هاشیموتو است که در آن غده تیروئید توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار می گیرد و سلول ها آسیب می بینند. آسیب به سلول ها نیز می تواند توسط درمان با ید رادیواکتیو ایجاد شود.

ثانویه: این بیماری به دلیل بیماری غده هیپوفیز است

عملکرد غده هیپوفیز ترشح هورمونی است که به نوبه خود تیروئید را تحریک می کند و برای عملکرد صحیح غده تیروئید ضروری است. اگر غده هیپوفیز بیمار باشد، احتمالاً با جراحی یا تومور، منجر به تشکیل ضعیف هورمون محرک تیروئید و در نتیجه کاهش تولید هورمون های تیروئید می شود.

سوم: این نتیجه سنتز ناکافی هورمون آزاد کننده تیروتروپین از هیپوتالاموس است که هیپوفیز را کنترل می کند و سپس عملکرد غده تیروئید را نیز کنترل می کند.

علل کم کاری تیروئید

عوامل زیادی می توانند باعث ایجاد این بیماری شوند.

ید ناکافی در رژیم غذایی: رژیم غذایی شما حاوی منبع شماره یک ید است. اگر رژیم غذایی شما دارای مقدار ناکافی ید باشد، به دلیل اینکه هورمون های تیروئید تولید نمی شود، از این بیماری رنج خواهید برد. تورم غده تیروئید یا گواتر نیز نوع دیگری است. تورم باعث ایجاد توده در جلوی گردن می شود.

بیماری هاشیموتو: این بیماری منجر به تخریب غده تیروئید توسط سیستم ایمنی بدن می شود. آنتی بادی هایی تولید می شوند که سلول ها را از بین می برند.

قرار گرفتن در معرض تشعشع: اگر در معرض تشعشع قرار گرفته اید، ممکن است دچار کم کاری تیروئید شوید که باعث می شود ید در بدن شما نیز رادیواکتیو شود. این ید رادیواکتیو در غده تیروئید متمرکز می شود و سلول های آن را از بین می برد.

بارداری: ممکن است کم کاری تیروئید بعد از بارداری ایجاد شود. خانم ممکن است بعد از زایمان دچار تیروئیدیت شود. امیدواریم این فقط موقتی باشد اما در برخی موارد دائمی خواهد بود.

مصرف زیاد ید: مصرف کم ید همانطور که قبلا ذکر شد نیز می تواند علت باشد، اما متأسفانه مصرف بیش از حد ید باعث کاهش مصرف ید می شود. این ویژگی با نام Wolff- Chaikoff نامیده می شود

استرس: استرس یکی دیگر از راه های ایجاد این بیماری است که در آن تعادل هورمونی در بدن تحت تاثیر قرار می گیرد. آدرنالین در اثر استرس ترشح می شود و باعث تغییراتی در سطح قند خون می شود که عملکرد تیروئید را مختل می کند.

کورتیزول: این یکی دیگر از هورمون های استرس است و توانایی کبد را برای خلاص شدن از شر استروژن که یک مشکل بزرگ است، کاهش می دهد. اگر سطح استروژن بالایی داشته باشید، سطح هورمون T3 فعال را کاهش می دهد. غده تیروئید هورمون هایی ترشح می کند که از کم کاری تیروئید جلوگیری می کند، بنابراین مهم است که مقدار صحیح آن تولید شود.

بسیار مهم است که تمام اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از این بیماری انجام دهید.

رژیم غذایی، داروها و سبک زندگی شما می توانند بر عملکرد صحیح غده تیروئید تأثیر بگذارند و خواهند داشت.