چرا در کهگیلویه و بویراحمد بازار استعداد/صنایع دستی مغفول ایجاد نمی شود؟ساعت: 14:26
تاریخ انتشار: 1401/03/24
کد خبر: 1855971

بازار صنایع دستی در شرایطی قرار دارد که یکی از قابلیت های مهم معرفی صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمدی است اما نبود آن فرصت شغلی و مالی را از استان سلب می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش صبا زاگرس، زنان در گذشته با مردان کار می کردند اما این فعالیت ها به عنوان کارهای خانه تلقی می شد و زنان برای فعالیت خود دستمزد دریافت نمی کردند.

با گذشت زمان، تحولات اساسی در عرصه های علم و فناوری منجر به تغییراتی در ایجاد شغل و اشتغال و همچنین حرکت اقتصادی زنان از خانه به بطن جامعه شد و تا این حد به فعالیت های اجتماعی دیگری پرداختند. حقوق اجتماعی برابر برای مردان و زنان در بسیاری از کشورها قانونی است.

امروزه یکی از مهم ترین مسائل در حوزه زنان، اشتغال است، در حالی که کار زنان در بسیاری از موارد استقلال و اعتماد به نفس زنان را افزایش می دهد و علاوه بر این مشکل، تکلیف خانه را نیز افزایش می دهد.


در این راستا صنایع دستی یکی از مهم ترین و اساسی ترین توانمندی ها برای مراقبت از اشتغال زنان است که این توانایی علاوه بر جنبه اقتصادی، استان کهگیلو و بویر احمد را به سایر نقاط کشور معرفی می کند.

صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد شامل جازیم بافی، گلیم، توبره، سفره، زل، خورجین، گچمه بافی و هنرهای دیگر است.

در سال های اخیر صنایع دستی مورد توجه مسئولان و متولیان کهگیلو و بویر احمد قرار گرفته است و به این ترتیب کارگاه های خلاقانه صنایع دستی ایجاد شده است که به زنان کهگیلو و بویر احمد امکان فروش و نمایش هنر و محصولات خود را می دهد.


نکته مهم در حوزه صنایع دستی ایجاد بازارچه های صنایع دستی است که برای تقویت اقتصاد صنایع دستی و موقعیت مالی هنرمندان این رشته در نظر گرفته می شود.

این بازارچه ها می توانند در مراکز گردشگری و اماکن تاریخی استان راه اندازی شوند تا گردشگران و مسافران ضمن بازدید از این نقاط گردشگری، با صنایع دستی استان آشنا شوند و این محصولات را خریداری کنند.

در شرایط فعلی با وجود همه مزیت های بازارچه های صنایع دستی، تنها استانی که بازارچه صنایع دستی ندارد استان کهگیلویه و بویر احمد است که فرصت معرفی و فروش این محصولات را از دست داده است.

اگرچه مسئولان ذیربط کمبود زمین را دلیل عدم ایجاد بازارچه صنایع دستی می دانستند، اما عدم حفظ آن موجب از دست رفتن فرصت های اقتصادی و رشد و توسعه کهگیلو و بویر احمدز در حوزه صنایع دستی می شود. کاهش فرصت های شغلی برای زنان

پایان پیام/