پیوستن اوکراین به ناتو جنگ جهانی سوم را تسریع کرد


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه روز جمعه نسبت به پیوستن اوکراین به ناتو هشدار داد.

وی در سخنان خود گفت: درخواست زلنسکی برای پیوستن به ناتو (اوکراین) آغاز جنگ جهانی سوم را تسریع می کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین شامگاه جمعه رسماً درخواست تسریع در الحاق این کشور به پیمان آتلانتیک شمالی را داد.

او همچنین گفت که تا زمانی که پوتین رئیس جمهور روسیه است، اوکراین با مسکو مذاکره نخواهد کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که پوتین در شامگاه جمعه رسما سندی را درباره الحاق چهار منطقه از اوکراین به روسیه امضا کرد.

وی در مراسم امضای اسناد الحاق مناطق جدید به روسیه گفت: مردم انتخاب خود را انجام داده اند، گفت: دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا سرنوشت مشترکی با روسیه دارند.وی با بیان اینکه مردم این مناطق سرنوشت مشترک دارند برای همیشه شهروند روسیه خواهند شد.

همه پرسی الحاق این مناطق به روسیه از روز جمعه (23 سپتامبر) آغاز شد و تا 27 سپتامبر (5 مه) ادامه یافت. به گزارش رویترز، مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا با هم 15 درصد از خاک اوکراین را تشکیل می دهند.

صبح روز پنجشنبه (29 سپتامبر) رسانه های روسی نتایج همه پرسی را در مناطق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا منتشر کردند و در تمامی این مناطق بیش از 95 درصد مردم اعلام کردند که می خواهند به روسیه بپیوندند و از اوکراین جدا شوند.

تحلیلگران بر این باورند که با ادغام این مناطق در روسیه، تحولات اروپای شرقی ممکن است وارد مرحله جدیدی شود. مسکو از این پس هرگونه حمله به چهار منطقه مذکور را اقدامی نظامی علیه روسیه خواهد دانست و ممکن است به شدت پاسخ دهد.

پیش از این، در سال 2014، شبه جزیره کریمه از اوکراین جدا و به روسیه ملحق شد که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است.