پلانتار فاشئیت و اختلال عملکرد تیروئید

فاشئیت پلانتار با درد تیز پاشنه پا مشخص می شود که در اولین قدم در صبح یا پس از بلند شدن پس از دوره های استراحت رخ می دهد. فاشئیت در اثر پارگی های میکروسکوپی در فاسیای کف پا، یک ساختار بافت همبند طولانی در پایین پا ایجاد می شود. پاره شدن نوار فاسیال منجر به التهاب و در نهایت بدتر شدن آن می شود. فاسیای کف پا عمدتاً از کلاژن، اما همچنین الاستین و زنجیره های کربوهیدرات بلندی به نام گلیکوزامینوگلیکان یا GAG تشکیل شده است. شبکه سازمان یافته کلاژن به قدرت آن می افزاید، الاستین اجازه کشش را می دهد و GAG ها آب را جذب می کنند و انعطاف پذیری را بهبود می بخشند.

اختلالات اسکلتی عضلانی اغلب همراه با بیماری تیروئید، به ویژه با کم کاری تیروئید رخ می دهد. شکایات شایع اسکلتی عضلانی در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید عبارتند از: حساسیت عضلانی، درد عمومی مفاصل، گرفتگی و ضعف. اختلالات اسکلتی عضلانی خاص، مانند کپسولیت چسبنده و سندرم تونل کارپال، با کم کاری تیروئید مرتبط است. این نظریه وجود دارد که کم کاری تیروئید ممکن است به همان دلیلی که سایر بیماری های اسکلتی عضلانی در بیماران کم کاری تیروئید رخ می دهد، باعث التهاب کف پا شود. این اختلالات ناشی از سطوح پایین تیروئید است که باعث ایجاد رسوب در بافت همبند می شود. هورمون تیروئید از تولید فیبروبلاست و ترشح کلاژن، الاستین و GAGs که همه مواد مهم در ساختار بافت همبند هستند، جلوگیری می کند. سطوح پایین هورمون تیروئید منجر به تولید بیش از حد این مواد، به ویژه GAG ها می شود که آب را جذب می کنند.

افزایش رسوبات GAG ها و آب اضافی باعث افزایش فضای بین رشته های کلاژن می شود. این امر شبکه کلاژن را مختل می کند و یکپارچگی ساختار فاسیای کف پا را به خطر می اندازد. ضعیف شدن فاسیای کف پا، حساسیت آن را به پارگی های میکروسکوپی افزایش می دهد. پارگی میکروسکوپی زمانی رخ می دهد که فاسیای کف پا تحت فشار بیش از حد قرار گیرد. این معمولاً در شرایط بیومکانیکی رخ می دهد، اما در فاسیای کف پا ضعیف شده، ممکن است در شرایط عادی رخ دهد. پارگی منجر به التهاب و درد می شود. به دلیل از هم گسیختگی زودهنگام شبکه کلاژن، پیشرفت از فاسیای کف پا، یک وضعیت التهابی در نتیجه پارگی، به فاسیوز کف پا، یک وضعیت دژنراتیو، ممکن است سریعتر رخ دهد. درمان پلانتار فاسیوز یک بیماری دشوارتر است که تشخیص و درمان زودهنگام را بسیار مهم می کند.

از بین بردن استرس روی فاسیای کف پا یک درمان اولیه مهم است. این را می توان با پوشیدن کفش ها و کفش های پشتیبان و اجتناب از راه رفتن با پای برهنه انجام داد. بلند کردن پاشنه یا کفش با پاشنه کوچک نیز استرس قوس را کاهش می دهد. فنجان پاشنه ممکن است به کاهش علائم کمک کند، اما فشار روی فاسیای کف پا را کاهش نمی دهد یا وضعیت را بهبود نمی بخشد. کاهش وزن باعث کاهش فشار روی قوس می شود، متأسفانه افزایش وزن در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید رایج است و کاهش وزن دشوار است. کشش هر دو ساق پا و قوس در روند بهبودی مهم است و رژیم های کششی خاص باید بلافاصله پس از تشخیص شروع شود. آتل شبانه می تواند با کشش فاسیای کف پا در طول شب، بهبودی را تسهیل کرده و درد پاشنه صبحگاهی را از بین ببرد.