پایه و اساس خانواده در تیرهای کالا فروشان!ساعت: 08:15
تاریخ انتشار: 1401/03/20
کد خبر: 1854807

نه تنها به دلیل مرز سیستان و بلوچستان و دو کشور که مراکز کشت مواد مخدر هستند، تعداد بردگان در بین مردان افزایش یافته، بلکه تعداد زنان نیز افزایش چشمگیری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش ازهر هامون، اعتیاد به مواد مخدر یکی از شایع ترین انحرافات عصر حاضر است که سالانه قربانیان بی شماری می گیرد و آسیب های جدی به خانواده و جامعه وارد می کند. اگرچه اعتیاد به مواد مخدر در مردان بیشتر از زنان است، اما در سال‌های اخیر به دلیل عوامل متعددی که تأثیر مستقیم و زیان‌بار بر تشکیلات خانواده دارد، میزان اعتیاد زنان افزایش یافته است و زنانی که از آن رنج می‌برند، خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. شیوع آسیب فیزیکیاعتیاد عاملی مهم و تأثیرگذار در رشد یا ایجاد بسیاری دیگر از معضلات اجتماعی است و بررسی آن همواره سرلوحه کار است.

در دو دهه گذشته، یکی از جدی ترین نگرانی ها، افزایش اعتیاد در زنان یا «زنانه شدن اعتیاد» بوده است.
اعتیاد در زنان آنها را در معرض اختلالاتی مانند بیماری روانی و افسردگی قرار می دهد و در برخی موارد منجر به خودکشی می شود. زنان پس از اعتیاد از سوی خانواده و محل کار طرد می شوند و اغلب شغل خود را از دست می دهند و در مواردی به دلیل اعتیاد زیاد به روابط خارج از ازدواج کشیده می شوند و به زنان خیابانی تبدیل می شوند.

آموزش در پیشگیری و ترک اعتیاد زنان موثر است

مریم زرگری کارشناس سلامت روان می گوید: تبعات خانوادگی و اجتماعی اعتیاد زنان به مراتب بیشتر از مردان است و آسیبی که اعتیاد زنان به مواد مخدر به جامعه و محیط اطراف وارد می کند کمتر از آسیب های فردی نیست.

وی گفت: خانواده نهاد اساسی هر جامعه است و زنان در خانواده نقش حیاتی دارند. وی افزود: سوء مصرف مواد بر کودکان و خانواده ها تأثیر منفی می گذارد و به طور مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از مشکلات و انحرافات اجتماعی از این اختلال ناشی می شود.

مریم زرگری بیان می کند: بسیاری از زنان برده و شوهران آنها نیز برده یا اقوام پدر یا برادر یا مادرشان معتاد به مواد مخدر هستند.

وی افزود: عوامل سوء مصرف مواد در زنان شامل رفتارهای عاطفی، اجتماعی، خانوادگی، شناختی و عوامل فرهنگی است که هر کدام بر اعتیاد زنان تأثیر می گذارد.

زورگری آموزش و آگاهی از آسیب های اجتماعی و خطرات اعتیاد را در کاهش اعتیاد در جامعه به ویژه در بین زنان بسیار مهم دانست و گفت: با آگاهی و آموزش های لازم می توان به سمت جامعه ای عاری از مواد مخدر حرکت کرد. “

وی گفت: سازمان های فعال در موضوع مواد مخدر و اعتیاد باید به موضوع آموزش توجه بیشتری داشته باشند.3 مرکز ترک اعتیاد زنان در سیستان و بلوچستان

چاری متخصص پیشگیری و درمان بهزیستی در سیستان و بلوچستان گفت: دو سرپناه، یک کمپ ترک اعتیاد در جاهدان و یک مرکز ویژه بانوان در ایرانشهر وجود دارد و زنان مبتلا به اعتیاد برای بهبودی به این مراکز اعزام می شوند.

وی گفت: برخی به صورت خودسرانه یا از طریق خانواده به این کمپ ها مراجعه می کنند و برخی نیز در طرح جمع آوری که هر سه ماه یکبار به دستور اداره بهزیستی انجام می شود به این مراکز مراجعه می کنند.

چاری گفت: برخی از زنان پس از بهبودی به آغوش خانواده خود باز می گردند و برخی دیگر نیز به دلیل اینکه خانواده ندارند و شغل آزاد دارند برای فراگیری این حرفه به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می شوند.

وی گفت: پس از گذراندن دوره های آموزشی و کسب مهارت، ارائه تسهیلات برای اشتغال این بانوان بهتر بر عهده بهزیستی است.

واحد پخت و شیرینی زنانه بهبود یافته است

زهرا ابراهیمی، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان گفت: راه اندازی واحد نانوایی و کلوچه بانوان بهبود یافته و در حال پیشرفت است.

وی گفت: برآورد شده است که به محض بازگشت به چرخه کار، بانوان به محض بهبودی و در صورت احراز شرایط به شرکت و واحدهای تولیدی معرفی شوند.

پایان پیام/