وزنه برداری بیشتر از افزایش قدرت است

وزنه برداری باید بخشی از هر برنامه تناسب اندام باشد. این یک راه عالی برای افزایش قدرت شما است و یک انتخاب ورزشی عالی برای تقریبا همه است. وزنه برداری می تواند به قدرت، کاهش وزن و تناسب اندام کلی کمک کند. وزنه برداری زمانی که به طور صحیح و مداوم انجام شود می تواند یک شکل بسیار ایمن و موثر از ورزش باشد. این یک شکل ارزشمند از ورزش برای اکثر افراد، از نوجوانی تا سالمندی است.

متأسفانه برخی از مزایای وزنه برداری به طور گسترده ای شناخته نشده است. وزنه برداری برای سلامتی ضروری است. یکی از جنبه های مثبت وزنه برداری این است که تراکم استخوان با تمرین مداوم افزایش می یابد و به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می کند. پوکی استخوان یک بیماری نازک شدن استخوان است که می تواند منجر به شکستگی های جدی شود. پوکی استخوان بر بسیاری از زنان پس از یائسگی و برخی مردان در سنین بالا تأثیر منفی می گذارد. دختران و زنان جوان باید روی ساختن استخوان‌های قوی تمرکز کنند تا خطر ابتلا به پوکی استخوان را در آینده کاهش دهند. زنان پس از یائسگی، زمانی که سطح استروژن به طور قابل توجهی کاهش می یابد، دچار تحلیل سریع استخوان می شوند. هرچه در آن زمان تراکم استخوان بیشتری داشته باشند، آمادگی بیشتری برای مبارزه با پوکی استخوان دارند.

به جای فکر کردن به استفاده از وزنه برای پمپاژ کردن، باید به خاطر داشته باشیم که وزنه برداری برای حفظ سلامتی ضروری است. علاوه بر بهبود تراکم استخوان، استفاده از وزنه برای ورزش باعث افزایش قدرت عضلانی، بهبود هماهنگی، بهبود تعادل، کاهش چربی بدن می شود و می تواند منجر به سلامت کلی بهتر شود. و برای کسانی که علاقه مند به کاهش وزن هستند، ممکن است از دانستن این موضوع لذت ببرند که هرچه عضلات بیشتری بسازید، کالری بیشتری می سوزانید.

اگر تا به حال از وزنه برای ورزش استفاده نکرده اید، وزنه برداری چیزی نیست که باید به تنهایی شروع کنید. وزنه برداری می تواند یک نوع ورزش بسیار ایمن باشد، اما برای شروع باید از یک مربی تناسب اندام کمک بگیرید. یک مربی با تجربه تناسب اندام می تواند یک برنامه تمرینی را تعیین کند و به شما یاد دهد که چگونه هر تمرین را با خیال راحت انجام دهید. مبتدیان باید از وزنه برداری ماشینی استفاده کنند تا به حرکت مناسب عادت کنند و با خیال راحت یاد بگیرند. افراد پیشرفته تر می توانند با دمبل و هالتر قدرت خود را به طور موثر افزایش دهند.

یک بار به تنهایی، قبل از افزایش وزن، مطمئن شوید که هر تمرین را با فرم کامل انجام دهید. سه تمرین عالی برای بالاتنه عبارتند از پرس قفسه سینه، پرس شانه و کشیدن میله پهن به پایین. برای تنوع بیشتر در برنامه تناسب اندام، یک برنامه ورزشی معمولی ممکن است شامل کشش، پارو زدن، حلقه های دوسر بازو، و اکستنشن عضلات سه سر باشد. تمرینات رایج پایین تنه عبارتند از: استپ آپ، اسکات و پرس پا. علاوه بر تمرینات با وزنه، تمرینات با وزن بدن مانند کشش و کشش زمانی که به درستی انجام شوند بسیار موثر هستند. برای اطمینان از داشتن یک برنامه تناسب اندام، بهتر است انواع تمرینات متناسب با سطح تناسب اندام خود را انجام دهید. انجام یک برنامه تمرینی یکسان و مکرر در نهایت منجر به یک پلاتو می شود. ماهیچه های شما با روال عادت کرده اند. در آن مرحله شما باید روال تمرین را تغییر دهید در غیر این صورت می توانید شانس خود را برای رسیدن به هدف خود کاهش دهید.

وزنه برداری باید بخشی از برنامه کامل تناسب اندام شما باشد. ورزش های قلبی عروقی مانند راه رفتن روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه ورزشی نیز باید به طور منظم انجام شود. و البته، تمرینات انعطاف پذیری باید در هر تمرین گنجانده شود تا بتواند بهترین دامنه حرکتی ممکن را در سراسر بدن شما حفظ کند. همانطور که قبلا ذکر شد، وزنه برداری زمانی که به طور صحیح و مداوم انجام شود، برای یک زندگی سالم ضروری است.

در مورد هر گونه سوالی که ممکن است در مورد یک برنامه ورزشی جدید داشته باشید، همیشه از پزشک خود یا سایر ارائه دهندگان سلامت واجد شرایط کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که اگر در مورد سلامتی خود نگرانی دارید، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی حرفه ای باشید.

توسط کارن ام. گولر، نویسنده تناسب اندام و ژیمناستیک

رژیم لاغری سریع