واکنش برهم صالح به حوادث عراق/دولت یکشنبه را تعطیل رسمی اعلام کرداقدام معترضان عراقی برای مسدود کردن دروازه اصلی پارلمان

منابع عراقی گزارش دادند که معترضان عراقی شامگاه شنبه دروازه اصلی پارلمان عراق را مسدود کردند.

منابع امنیتی گفتند که تظاهرکنندگان عراقی که از قبل وارد سالن پارلمان عراق شده بودند، دروازه اصلی آن را مسدود کردند.


دولت عراق روز یکشنبه را تعطیل رسمی اعلام کرده است

دبیرخانه شورای وزیران عراق در بیانیه ای اعلام کرد که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، یکشنبه را برای تمامی نهادهای رسمی دولتی به جز نهادهای امنیتی تعطیل اعلام کرد.

در این اطلاعیه سطح عملیاتی ادارات خدماتی و بهداشتی نیز 50 درصد اعلام شده و دلیل تعطیلی آن ذکر نشده است.


واکنش برهم صالح و قیس الخزعلی به حوادث عراق

برهم صالح، رئیس جمهور عراق خواستار اولویت دادن به آینده نگری و تدبیر و گفت و گوی ملی صادقانه شد.

وی در بیانیه ای گفت: شرایط حساسی که کشور ما در آن قرار دارد، نیازمند تعهد به صلح و اولویت دادن به مذاکرات و اولویت دادن به منافع ملی عراق بیش از هر چیز دیگری است.

صالح با اشاره به اینکه کشور نیازمند پایان دادن به اختلافات و تفاهم است، افزود: برای عبور از بحران کنونی و جلوگیری از تشدید تنش ها، بر گفت و گوی ملی صادقانه برای حفظ منافع کشور و شهروندان تاکید می کنیم، گفت وگویی که تضمین کننده است. امنیت و ثبات در کشور و نهادینه کردن صلح داخلی و اجتماعی.

وی ادامه داد: گفت و گوی مورد نظر باید به ریشه های بحران نگاه کند و راهکارهای مناسب برای رسیدن به امنیت و ثبات ارائه کند. شرایط عمومی کشور و مطالبات مردم مدارا، همه ما را در یک آزمون سخت قرار داده است و این شرایط نیازمند تلاش جدی، اصلاح سیاست ها و مبارزه با فساد است.

همچنین قیس الخزعلی دبیرکل جنبش «عصیب اهل حق» بر لزوم حفظ صلح و آرامش داخلی و عدم روی آوردن به هرج و مرج در عراق تاکید کرد.

وی در پاسخ به تصمیم ستاد هماهنگی شیعیان مبنی بر تعویق تظاهرات گفت: درخواست برادران سازمان هماهنگی برای اولویت دادن به گفتگو و تفاهم اقدامی مسئولانه و ناشی از آگاهی بیشتر از مسئولیت ملی است. کشور و حومه.


چارچوب هماهنگی شیعیان ارائه خود را به تعویق انداخت

چارچوب هماهنگی شیعیان تصمیم گرفت تا اعتراضات در عراق را تا اطلاع ثانوی به تعویق بیندازد و امکان مذاکره و راه حل های سیاسی برای ایجاد وحدت را فراهم کند.

چارچوب هماهنگی شیعیان گفت: برای حفاظت از دولت و نهادهای آن تظاهرات را به تعویق می اندازیم.