واشنگتن به تل آویو اطمینان داده است که به ایران امتیازی نخواهد داد


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ در حالی که مقامات و رسانه های غربی در روزهای اخیر در وین در تلاش برای ایجاد توافقی برای لغو توافق آمریکا با تحریم ها و شرایط ایران بودند، وب سایت “اکسیوس” در گزارشی این موضوع را رد کرد.

آکسیوس صبح یکشنبه به نقل از مقامات آمریکایی و صهیونیستی نوشت که دولت واشنگتن در روزهای اخیر به تل آویو اطمینان داده است که در مذاکرات وین امتیاز جدیدی به ایران داده نخواهد شد.

یک مقام آمریکایی به این سایت خبری گفت: توافق. [در مذاکرات وین] شاید نزدیک‌تر از دو هفته پیش باشد، اما هنوز در مورد نتیجه مذاکرات و شکاف‌ها با ایرانی‌ها تردید وجود دارد. با این حال، [توافق با ایران] به نظر قریب الوقوع نمی رسد.»

مقامات آمریکایی به آکسیوس گفتند: هفته گذشته مقامات کاخ سفید به همتایان اسرائیلی خود اطمینان دادند که علیرغم ادعای مطبوعات، هیچ امتیاز جدیدی به ایران داده نشده است.

این پایگاه خبری به نقل از یک مقام اسرائیلی، با بیان اینکه رژیم صهیونیستی از این تضمین‌های آمریکایی راضی نیست، نوشت: مذاکرات با واشنگتن در خصوص تهران اخیراً سخت‌تر شده است، آمریکا هنوز تصمیم نهایی در مورد توافق هسته‌ای را نگرفته است.

این مقام صهیونیست به آکسیوس گفت: سیاست ما رویارویی آشکار است [درخصوص توافق هسته‌ای ایران] به هیچ وجه با واشنگتن برخورد نکنید [که توسط نتانیاهو] این اتفاق در سال 2015 رخ داد.”

این منبع که نام و مکانش فاش نشده است، به طور غیرمستقیم تایید کرد که مخالفت کابینه فعلی تل آویو با تمدید توافق هسته ای ایران مربوط به انتخابات سراسری آتی در فلسطین اشغالی است.[یائیر] لاپید نمی خواست علنی با او روبرو شود [جو] بایدن باید توافق هسته ای را آغاز کند.

باراک راوید، نویسنده صهیونیستی گزارش، تحلیل کرد: اگر توافق هسته ای قبل از انتخابات نوامبر اعلام شود، می تواند به بنیامین نتانیاهو، رهبر ائتلاف راستگرایان، اهرم سیاسی علیه یایر لاپید، نخست وزیر کنونی اسرائیل بدهد.

بر اساس این گزارش، «ایال هلاتا» مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز سه شنبه با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واشنگتن دیدار می کند.

پیش از این، لاپید در نامه اعتراض آمیزی به دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نوشته بود که پیش نویس توافقی که اتحادیه اروپا در اختیار ایران قرار داده است، ناقض خطوط قرمز دولت بایدن است.

با این حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز جمعه گفت که هنوز مسائل پیچیده ای برای تمدید توافق هسته ای ایران وجود دارد.