همه چیز درباره یائسگی

یائسگی و اقلیم

تعریف. یائسگی به توقف نهایی قاعدگی اشاره دارد در حالی که اوج به معنای دوره ای است که در آن زن به تدریج از دوران باروری به دوران پیری تبدیل می شود. یائسگی نیز توسط افراد غیر مذهبی به عنوان “تغییر زندگی” نامیده می شود. با این حال، هر دو اصطلاح اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند، یائسگی اصطلاح محبوبی است که استفاده می شود. اینها فرآیندهای فیزیولوژیکی ناشی از توقف عملکرد فولیکول تخمدان هستند.

اتیولوژی. یائسگی در نتیجه فرسودگی تخمک از فولیکول های تخمدان و در نتیجه کمبود استروژن اتفاق می افتد.

تغییرات فیزیولوژیکی در اقلیم یا یائسگی و سن پس از یائسگی.

تناسلی. آتروفی پیشرونده اندام های تناسلی با رسوب بیشتر و بیشتر بافت فیبری در آنها رخ می دهد.

تخمدان. آنها کوچک می شوند (هر کدام 5 گرم)، فیبروتیک با سطح شیاردار، فولیکول ها خسته می شوند. عروق تخمدانی اسکلروز می شوند. هیپرپلازی استرومای قشر مغز یک یافته شایع به دلیل سطح بالای LH در زنان 40-46 ساله است. استرومای تخمدان به منبع مقدار کمی آندروژن تبدیل می شود.

لوله های فالوپ با کاهش مرگ و میر کوچک می شوند.

رحم به دلیل آتروفی عضله کوچک و فیبروتیک می شود. اندومتر نازک و آتروفیک (سالخورده) می شود. در برخی از زنان، آندومتر. هیپرپلازی ممکن است پس از یائسگی در نتیجه تحریک مداوم استرون رخ دهد. دهانه رحم آتروفی می شود و همراه با طاق واژن برافروخته می شود. ترشحات دهانه رحم کم، غلیظ می شود و بعداً ظاهر می شود. اپیتلیوم واژن با از دست دادن زبری آتروفی می شود. اسمیر واژینال تغییرات آتروفیک را نشان می دهد. واژن با کم عمقی فونی ها منقبض می شود. ولو به تدریج با باریک شدن قسمت داخلی آتروفی می شود: بافت سلولی لگن به تدریج سست می شود.

ویژگی های جنسی ثانویه سینه ها آتروفی تدریجی بافت غده را نشان می دهند که منجر به شل شدن می شود. اینها به دلیل رسوب چربی در اطراف آویزان می شوند. موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل کم می شود.

فیزیکی. وزن بدن بعد از 65 سال کاهش می یابد. کاهش توده سلولی اندام ها وجود دارد. پوست چین و چروک می شود، با ظاهر شدن مو روی صورت، خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کند. رسوب چربی زیر جلدی روی باسن و ران ها ایجاد می شود. قد پس از یائسگی پس از 65 سال کاهش می یابد. کیفوز ممکن است به دلیل پوکی استخوان ستون فقرات ایجاد شود.

متابولیک. پوکی استخوان در نتیجه کمبود استروژن رخ می دهد. کاهش استخوان ترابکولار (ماتریکس کلاژن) (استئوبلاست) و کلسیم منجر به پوکی استخوان محروم از استروژن می شود. زنان قبل از یائسگی به دلیل کلسترول HDL بالا و کلسترول پایین LDL در برابر بیماری ایسکرنیک قلبی محافظت می شوند. دومی باعث افزایش یائسگی می شود، بنابراین بروز بیماری ایسکارنیک قلبی نیز افزایش می یابد. یائسگی زودرس طبیعی یا با اوفورکتومی از افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی (سکته قلبی و مغزی) و پوکی استخوان رنج می برد.

گوارشی. هیپوکلریدریا ایجاد می شود. فعالیت حرکتی کل دستگاه گوارش کاهش می یابد و منجر به سوء هاضمه و یبوست در زنان یائسه می شود. آتروفی اپیتلیوم مثانه و مجرای ادرار.

روانی جنسی. ناراحتی های عاطفی رایج هستند. در یائسگی میل جنسی ممکن است افزایش یابد. پس از 60 سال، میل جنسی به عنوان یک فرآیند پیری کاهش می یابد.

غدد درون ریز. نارسایی غدد جنسی در یائسگی وجود دارد. سطح استرادیول پلاسما کاهش می یابد، استرون طبیعی باقی می ماند، اما استرومای تخمدان، آندوستندیون تولید می کند. تبدیل خارج غده ای آندروستندیون به استرون در بافت چربی اتفاق می افتد. پس از یائسگی، قشر آدرنال منبع استرون مشتق شده از آندروستندیون می شود. استرون پس از یائسگی به استروژن غالب تبدیل می شود. تشکیل روزانه استرون پس از یائسگی 15100 گرم در روز (مک دونالد و همکاران، 1973) و سطح سرمی 30 pg/ml 70 برآورد شده است. ترشح پروژسترون از تخمدان به دلیل نارسایی تخمک گذاری متوقف می شود. سطح کل استروژن ادراری در دوره پس از یائسگی به حدود 6 Pg1 در 24 ساعت کاهش می یابد. سطح آندروستندیون بیشتر از قشر آدرنال، کم است. از تخمدان به نصف قبل از یائسگی می رسد. سطح تستوسترون به میزان قابل توجهی کاهش نمی یابد زیرا تخمدان پس از یائسگی تستوسترون بیشتری ترشح می کند.

گنادوتروپین های هیپوفیز FHS و LH به دلیل عدم کنترل بازخورد منفی توسط استروئیدهای تخمدانی به مقدار فزاینده ای ترشح می شوند. افزایش تخمک گذاری LH ناپدید می شود، میانگین سطوح گنادوتروپین یائسگی سرم در محدوده 50150 rn LU/ml FSH و 100m IU/ml LH 50 است. سطح FSH تا 3 5 سال پس از یائسگی 15 برابر بیشتر از سطح قبل از یائسگی است در حالی که سطح LH 3 برابر می شود. سطح پرولاکتین کاهش می یابد.

زمان سنجی. روند کلیماکتریک ممکن است به تدریج 2 3 سال قبل از یائسگی شروع شود اما ممکن است 25 سال پس از آن ادامه یابد. سن یائسگی به طور گسترده ای از 40 تا 55 سالگی با میانگین سنی حدود 47 سال متفاوت است. ترکیب ژنتیکی، نژاد و آب و هوا بر سن یائسگی تأثیر می گذارد. زنان مناطق استوایی زودتر از آنهایی که در آب و هوای سردتر هستند یائسه می شوند. برخی معتقدند هرچه زودتر قاعدگی شروع شود، دیرتر یائسگی خواهد بود در حالی که دیر رسیدن قاعدگی با یائسگی زودرس همراه است. یائسگی زودرس یا تاخیری زمانی در نظر گرفته می شود که یائسگی به ترتیب قبل از 35 سال یا بعد از 55 سال اتفاق می افتد. یائسگی زودرس ممکن است به دلیل نارسایی تخمدان، اوفورکتومی یا تابش تخمدان باشد.

یائسگی تاخیری معمولاً به دلیل پاتولوژی لگنی مانند فیبروم رحم یا در ارتباط با بیماری مانند دیابت است.

ویژگی های بالینی یائسگی و اقلیم

علائم قاعدگی این به اشکال (الف) کاهش تدریجی قاعدگی و به دنبال آن قطع قاعدگی، (ب) قاعدگی در فواصل طولانی در نهایت قطع، (ج) قطع ناگهانی قاعدگی رخ می دهد. قبل از یائسگی سیکل های قاعدگی بدون تخمک گذاری می شوند. هر گونه از دست دادن بیش از حد قاعدگی یا خونریزی نامنظم آنطور که عموم مردم تصور می کنند یائسگی نیست، بلکه به دلیل برخی آسیب شناسی لگنی است.

علائم دیگر. بیشتر زنان بدون علامت باقی می مانند. آنها به خوبی با تغییرات فیزیولوژیکی یائسگی سازگار می شوند. برخی ممکن است علائم خفیف اضافه وزن، درد مفاصل، افزایش میل جنسی و به دنبال آن کاهش تدریجی آن را داشته باشند.

نشانه ها علائم زیر به تدریج در یک زن طبیعی در دوره یائسگی و پس از آن ظاهر می شود.

1. علائم عمومی. افزایش وزن، رسوب چربی در لگن، باسن، اطراف سینه ها. سینه ها معاینه می شوند.

2. علائم تناسلی.

ولووا آتروفی پیشرونده با موهای کم پشت با باریک شدن داخل واژن.

واژن. این باریک شدن با ‘چادر کردن’ طاق واژن، نازک شدن غشای مخاطی و 18 سس روگا باریک می شود.

دهانه رحم. پورسیو واژینالیس آتروفی می شود و با طاق واژن برافروخته می شود.

رحم. بدن کوچک و سخت احساس می شود.

Adnexae. تخمدان ها غیر قابل لمس می شوند.

تشخیص. این را می توان از ویژگی های بالینی به کمک اسمیر آتروفیک واژینال و افزایش سطح سرمی FSH 50 mIU/ml و بالاتر ایجاد کرد. افزایش سطح LH پلاسما کمتر مفید است. سطح استروژن ادرار یا سرم ارزشی مشابه فاز فولیکولی دارد و بنابراین برای تشخیص قابل اعتماد نیست.

تشخیص های افتراقی. توقف قاعدگی به دلیل یائسگی ممکن است به دلیل کاذب یا بارداری شبیه سازی شود.

رفتار. روان درمانی. در هنگام درخواست مشاوره برای قطع قاعدگی، باید به زنی که از اوج می گذرد، توضیحاتی در مورد این وضعیت و اطمینان خاطر داده شود. بهبود سلامت با تنظیم رژیم غذایی، استراحت کافی و ورزش و تخلیه منظم روده باید تضمین شود. برای اختلال خواب، دیازپام (والیوم) 5 میلی گرم. یا لورازپام 1 یا 2 میلی گرم. به صورت خوراکی هنگام خواب مصرف می شود.

یائسگی یا سندرم کلیماکتریک

سندرم یائسگی به گروهی از علائمی اطلاق می شود که برخی از زنان در دوران اوج تجربه می کنند. گرگرفتگی (علائم بی ثباتی وازوموتور) که در 80 درصد به مدت یک سال ادامه می یابد، مشخصه سندرم یائسگی است. 3 4 سال از خودش کم می شود. علت گرگرفتگی نامشخص است، اما به دنبال قطع استروژن در زنان با کنترل عروقی ضعیف است. افزایش اندورفین هیپوتالاموس دخیل است. 25 درصد از زنان با سابقه روانشناختی، به ویژه پس از اوفورکتومی یا تابش تخمدان در سنین پایین‌تر، آن را تجربه می‌کنند.

فلاش بستگی به سرعت از دست دادن استروژن و تشکیل استرون خارج گناد دارد. بدن به تدریج خود را با کاهش طبیعی استروژن وفق می دهد و گرگرفتگی به تدریج از بین می رود.

علائم. این علائم به شرح زیر ظاهر می شوند: علائم وازوموتور و سایر علائم معمولاً به دنبال آن، اما حتی قبل از قطع قاعدگی، ظاهر می شوند.

1. قاعدگی. قاعدگی همانطور که قبلاً در دوران یائسگی توضیح داده شد متوقف می شود. بخشی از زنان پیش از یائسگی با علائم عاطفی، از دست دادن میل جنسی و خشکی واژن در حین مقاربت، گرگرفتگی و تعریق همراه با قاعدگی کم و تاخیری توسط برخی از زنان شکایت دارند.

2. وازوموتور. «گرگرفتگی» (احساس گرما) به دلیل اتساع عروق پوستی معمولاً توسط این افراد تجربه می‌شود، زنان روی صورت و گردن در سراسر بدن پخش می‌شوند. این احساس گرما ممکن است با عرق کردن همراه باشد. آنها ممکن است یک بار در روز اما گاهی اوقات هر ساعت بیایند. آنها به خصوص در شب می آیند. اینها تظاهرات مشخصه سندرم یائسگی هستند.

3. احساسی. این حالت با سردرد، تحریک پذیری، بی خوابی، سرگیجه، خستگی، افسردگی، تپش قلب ظاهر می شود. ممکن است احساس “سوزن و سوزن” در کف پا و کف دست وجود داشته باشد. اختلال خواب می تواند به دلیل گرگرفتگی و تعریق باشد.

4. جنسی. اینها کاهش میل جنسی و دیسپارونی ناشی از واژینیت آتروفیک و عدم روانکاری واژن در حین مقاربت است.

5. اسکلتی عضلانی. اینها به صورت کمردرد، درد مفاصل به دلیل شلی رباط ها و ماهیچه ها ظاهر می شوند.

نشانه ها اینها همان چیزی است که در دوران یائسگی توضیح داده شد.

تشخیص. این قبلا در دوران یائسگی توضیح داده شده است.

تشخیص های افتراقی. کاذب حاملگی کاذب ممکن است توسط بیمار با سندرم یائسگی اشتباه گرفته شود. در اولی، آمنوره، بزرگ شدن سینه ها و شکم به دلیل رسوب چربی مانند آنچه در بارداری رخ می دهد، رخ می دهد. همچنین احساس کاذب حرکات جنین به دلیل سوء هاضمه نفخ وجود دارد. بیمار باید مطمئن باشد که علائم او یائسگی است. در تمام این موارد، ممکن است حاملگی نیز رخ دهد و باید با معاینه کامل، تست ایمونولوژیک بارداری ادراری و سونوگرافی لگن به دقت حذف شود.

یائسگی زودرس

تعریف. یائسگی در بیماران زیر 35 سال یائسگی زودرس نامیده می شود. علت. ذخایر ضعیف فولیکول های تخمدان تمام می شود. ویژگی های بالینی، علائم، آمنوره ثانویه برای بیش از 6 ماه. در برخی از گرگرفتگی ها، بی ثباتی خلق و خو، اختلال در خواب، از دست دادن میل جنسی، (سندرم یائسگی). خشک کردن مو نشانه ها اپیتلیزم آتروفیک واژن، رحم طبیعی یا کوچک. تحقیقات افزایش FSH سرم بیش از 50 mIU/ml. بیوپسی تخمدان که فولیکول های تخمدانی را نشان نمی دهد انجام نمی شود. تضمین درمان، دیازپام برای خواب ضعیف. استروژن درمانی برای سندرم یائسگی انجام می شود. قاعدگی را نمی توان با هورمون درمانی آورد.

اقلیم مرد. حدود 10 درصد از مردان به دلیل محرومیت از آندروژن در سنین بالاتر نسبت به زنان علائم اوج را تجربه می کنند. 90 درصد بقیه به تدریج خود را بدون علائم وفق می دهند.