هشدار بی آبی در کهگیلویه/ ساکنان مناطق غربی دهدشت اغلب از کم آبی گلایه دارند.ساعت: 12:23
تاریخ انتشار: 1401/03/20
کد خبر: 1854838

ساکنان حومه غربی دهرادون از ناپایداری آب آشامیدنی در این منطقه شکایت کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صبح زاگرس حومه غربی دهرادون با بیش از 40 روستا و بیش از 7 هزار نفر جمعیت در روزهای گرم سال به دلیل قطعی چند روزه آب شرب این منطقه با مشکلاتی برای ساکنان خود مواجه است.


در پاسخ به مطالبه مردمی با پیگیری این رسانه، بسیاری از اهالی دهرادون غربی به این پایگاه خبری اعلام کردند که آب شرب روستا را قطع کرده اند.


سوب زاگرس، یکی از اهالی حومه شهر به خبرنگاران گفت که همه موجودات زنده به آب وابسته هستند.متأسفانه مسئولان نه محل سکونت دارند و نه در حومه شهر.

وی گفت: این امر باعث شده تا مردم مناطق حاشیه غربی برای فرار از مشکلات کم آبی به شهر دهرادون مهاجرت کنند و روستاها خالی از سکنه شود.


در همین راستا معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بازدید و جلسه اضطراری رسیدگی به مشکل کم آبی در مناطق روستایی استانداری کهگیلویه با اشاره به اینکه امروزه آب به یک چالش تامین اجتماعی تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: آب شبکه در روستاها طولانی و دانش استانداردهای انتقال آب در استان امروز است و از آنجایی که در راستای ارتقای سطح استفاده نیست، نیاز به به روز رسانی دارد.


جواد هاشمی با بیان اینکه در حوزه آب و فاضلاب تلاش هایی صورت گرفته اما تاکنون در راستای مهندسی علمی آب و مقابله با بحران آب و حفاظت غیرعامل آن کار موثری صورت نگرفته است، خاطرنشان کرد: آب و فاضلاب به ویژه در مناطق استوایی، مجبور به انجام اقدامات لازم برای تامین تجهیزات، به ویژه تانکرهای آب، و بحران نسبتاً آماده نگهداری و حفاظت غیرعامل شده اند.


وی با اشاره به لزوم تعامل بیشتر در بحث اعتبارات حوضه آب خاطرنشان کرد: با همکاری بسیج سجندقی به عنوان پیمانکار پروژه های کسری عملیاتی نسبت به ترمیم و اصلاح و ارتقای آب و فاضلاب استان، شبکه های آب آن اقدام کرد. برای پیگیری جدی تر کار کنید.


هاشمی با تاکید بر توجیه مالکیت و مدیریت صحیح آب روستایی توسط آب و فاضلاب شهرستان گفت: افزایش ظرفیت مخازن و توزیع اصولی بهره برداری بر اساس بار جمعیتی از جمله برنامه هایی است که باید اجرا شود.


وی در پایان خاطرنشان می کند: استاندار باید بر بهداشت عمومی آب شرب اعم از کلرزنی، لایروبی و کنترل آزمایشگاهی نظارت کافی داشته باشد و موارد را به استان منتقل کند.


سرپرست استانداری کهگیلویه در پی تنش آبی در برخی روستاهای این شهرستان، گفت: مشکل کم آبی کنونی از طریق آبرسانی سیار به دام ها قابل حل است.


عبدالعزیز موسوی با اشاره به لزوم بررسی پیامدهای اجتماعی کم آبی در استفاده نادرست از منابع آبی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که بر معضل آب تأثیرگذار است، کشاورزی و مصرف دام است که مصرف آب بدون در نظر گرفتن نسبت و بهره است. ” جانبی، افزایش یافته است.


وی بیان کرد: از سوی دیگر زندگی روستاییان با دام ها مرتبط است و نمی توان آنها را از دام جدا کرد و هم اکنون گاوداری های روستاها از آب شرب خود برای دامداری استفاده می کنند و مشکلاتی را به وجود می آورند.


وی ادامه داد: با این روند در فصول گرم سال حتی در صورت اجرای طرح های آبرسانی شهرستان و بهسازی شبکه های انتقال با کم آبی مواجه خواهیم بود.


موسوی خاطرنشان کرد: برای مقابله با فشار آب اعتباراتی از سوی دولت تخصیص داده شده است و سازمان مدیریت و برنامه ریزی منطقه مسئولیت تصاحب سهم شهرستان ها از طریق وزارتخانه های ذیربط را بر عهده دارد و پیگیری های لازم انجام خواهد شد.


پایان پیام/