هر دو بیابان نشین با کمبود آب و گرما دست و پنجه نرم می کنند


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از یژدرسا؛ اگرچه گرمای کویر امسال کمی دیر به نظر می رسد، اما مردم یزد روزهای گرم زیادی را پیش رو دارند. در مورد هواشناسی، 10 روز آینده گرم ترین روزهای سال برای یزدی ها محسوب می شود و دمای هوا در برخی شهرهای استان حدود 50 درجه است.

کم آبی یکی از معضلات هر ساله استان یزد است که در سال های اخیر به دلیل کاهش بارندگی ها بیشتر نگران کننده شده است.


تاثیر منفی تغییر اقلیم بر منابع آب

رضا برهانی مدیرکل هواشناسی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص وضعیت بارندگی سال آبی جاری و احتمال کم آبی در استان یزد گفت:

وی افزود: میزان بارندگی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است و بارندگی بهاره تنها اندکی بیشتر از سال قبل است.

برهانی گفت: الگوی بارندگی در پایان زمستان و بهار که در بحث تغییر اقلیم ایجاد شده است، تغییر می کند.

وی گفت: این تغییر در زمان بارندگی از نظر بارندگی موثر و تامین آب زیرزمینی تفاوت ایجاد می کند زیرا بارندگی جامد کاهش می یابد.

مدیرکل هواشناسی استان یزد ادامه داد: به عبارتی با تغییر سال به فصول گرمتر، بارندگی های شدید مانند برف کاهش می یابد و بیشتر بارندگی ها به صورت غربال است که شدت زیاد و مدت کوتاهی دارد و این امر منفی است. تاثیر بر منابع آب و ذخیره آب این نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی است.کم آبی در یزد شدید است

جواد منصوری معاون پدافند و عملیات شرکت آب منطقه ای یزد گفت: امسال 60 میلی متر بارندگی در استان داشته که نسبت به سال قبل 17 درصد کاهش داشته است.

معاون پدافند و عملیات شرکت آب منطقه ای یزد گفت: کاهش بارندگی در استان یزد لزوم صرفه جویی در مصرف آب را دوچندان کرده است.

وی بیان کرد: قرار دادن سایبان برای کولرهای آبی، محافظت از مجرای کولر در برابر آفات، بررسی وجود زباله، تعویض مرتب آب سرد و استفاده از وسایل برای کاهش استفاده از شیرهای دوش و توالت از مهم ترین راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب است.


در صورت همکاری مردم در تابستان کمبود آب وجود نخواهد داشت

محمدمهدی زوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص وضعیت آب استان یزد در تابستان امسال گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا شهروندان آسیبی نبینند از کم آبی در زمان حداکثر مصرف آب.

وی گفت: در این راستا در تلاش هستیم تا مجوزهای درخواستی شرکت آب و فاضلاب را برای مذاکرات تامین آب صادر کنیم و با وجود محدودیت‌هایی که در زمینه منابع آب زیرزمینی داریم، تعداد زیادی مجوز صادر شده و همچنان در حال انجام هستیم. صدور مجوز.»

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مصرفی تصریح کرد: با توجه به تمامی پیگیری ها و تلاش ها، عموم مردم در تامین آب در فصل تابستان مشکلی نخواهند داشت، اما بدون شک شهروندان باید به ویژه در زمان پیک مصرف، مدیریت مصرف آب را رعایت کنند. به نفع عموم مردم است.” ، خیلی مهم است.

وی تاکید کرد: در استان یزد در فصل گرما کولرهای آبی وارد مدار می شوند و مصرف آب بالایی دارند، بنابراین حفظ استفاده از کولر آبی در این مدت برای مردم مهم است. وی ابراز امیدواری کرد در صورت همکاری مردم در مناطق مربوطه مشکلی از نظر آب شرب یزد در تابستان وجود نداشته باشد.


عمان آب دریا را آماده بهره برداری به یزد منتقل می کند

اگرچه مشکل کم آبی در همه کشورها و حتی در کل دنیا یک معضل جدی است، اما در این زمان استان کویری یزد وضعیت متفاوتی دارد که همواره مردم را نگران کرده است. اما یکی از راه های حل این مشکل انتقال آب است که دولت جدید امیدوار است در این زمینه اقدام کند.

فیروز قاسم زاده نماینده آب کشور در این خصوص گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان به یزد، کرمان، اصفهان و هرمزگان در فاز اول به گلگورها اجرا شده و هم اکنون آماده بهره برداری است.

وی گفت: این پروژه ها نیازمند انتقال آب به صنایع و آب شرب و رساندن همه آنها به آب شرب است.

سخنگوی آب کشور گفت: از ابتدای دولت سیزدهم هدف این بود که برای حل بحران آب در شهرها چاره اندیشی شود. در این مدت 300 شهر پر تنش را کشف کردیم.

پایان پیام/