هدف رژیم صهیونیستی تسلط بر مسجد الاقصی و تبدیل آن به کنیسه بود.


محمد آشتیه در کنفرانسی درباره وضعیت تاریخی مسجد الاقصی در کرانه باختری گفت: رژیم صهیونیستی به دلیل تسلط بر الاقصی از عناوینی مانند تقسیم زمانی، تقسیم ارضی و هوانوردی فاصله دارد. مسجد و تبدیل آن به معبد متعلق به یهودیان بود.

وی گفت: در حفاری های 55 ساله رژیم صهیونیستی اثری از “معبد سلیمان” پیدا نشده است.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه تاکید کرد که هماهنگی گسترده ای بین فلسطین و اردن برای حفاظت از مقدسات اسلامی و مسیحی در بیت المقدس وجود دارد.

استحح در نشست اختتامیه همایش «اسناد اموال و جایگاه تاریخی مسجدالاقصی» که در ستاد جمعیت هلال احمر در مرکز کرانه باختری برگزار شد، اظهار داشت: در طول تاریخ خود به بیت المقدس سفر کرده ایم و داشته ایم. به مردم آن، نهادهای اسلامی و مسیحی و روحانیت اختصاص داده شده است.

وی گفت: ما به شهر قدس وفادار هستیم و در این زمینه نیازمند بسیج کشورهای عربی هستیم و از همه کشورها و احزابی که به ما کمک کرده اند قدردانی می کنیم.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: ما از برادران خود در کشورهای اسلامی و عربی به ویژه در اردن برای انجام مسئولیت جمعی خود در قبال شهر قدس تشکر می کنیم.

وی گفت: نبض راهبرد ما هر کاری با خدز در مقابله با تجاوزات صهیونیستی انجام شود.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: حقایق تاریخ نشان می دهد که ما ریشه در شهر بیت المقدس داریم و هیچ یهودی نمی تواند ما را در مورد ماهیت فلسطین به چالش بکشد.

وی گفت: «سطح بالایی از هماهنگی اردن و فلسطین وجود دارد که نه تنها شامل توافقات امضا شده، بلکه اقدامات و اقدامات روزمره برای حفاظت از این اماکن مقدس است».

نکته قابل توجه این است که صهیونیست ها با تشدید تجاوزات و حملات خود به مسجدالاقصی سعی دارند زمینه را برای تقسیم زمان و مکان مسجد فراهم کنند. در واقع رژیم صهیونیستی در تلاش است با تصرف بخشی از مسجدالاقصی در تلاش برای تقسیم زمان و مکان آن، پروژه نهایی خود را برای در اختیار گرفتن کنترل کامل مسجدالاقصی در طول زمان اجرایی کند.

اما این هدف صهیونیست ها هنوز محقق نشده و نتوانسته اند طبق برنامه ریزی های چند سال گذشته زمان و مکان مسجدالاقصی را تقسیم کنند. هدف دیگری که صهیونیست ها از تقسیم موقت و سرزمینی مسجدالاقصی دنبال می کنند این است که مسجد هویت اسلامی خود را از دست داده و روند یهودی سازی را تسریع کند.

این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که سازمان ها و سازمان های بین المللی نیز بر هویت اسلامی مسجد الاقصی تاکید دارند. در این زمینه می توان به سازمان «یونسکو» اشاره کرد که پیش از این با صدور قطعنامه ای بر هویت اسلامی مسجد الاقصی تاکید کرده بود.