نیروهای امنیتی عناصر کلیدی و پشت پرده شورش/سرکوب شورش های اخیر را معرفی می کنند.ساعت: 14:08
تاریخ انتشار: 07/04/1401
کد خبر: 1899627

رئیس قوه قضائیه به اهمیت شناسایی و دستگیری عوامل اصلی و پشت صحنه اغتشاشات اخیر اشاره کرد و گفت: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ما باید عوامل اصلی و پشت صحنه اخیر را شناسایی و دستگیر کنند. آشوبگران و کسانی را که با بیگانگان ارتباط پنهانی دارند هر چه زودتر به دست عدالت بسپارید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی عضایی امروز دوشنبه (12 مهرماه) در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، ماه صفر و رحلت پیامبر اعظم (ص) را عزاداری کرد. شهادت طایفه بزرگوارش امام حسن مجتبی (ع) و گرامیداشت هفته شهادت و پاسداشت حضرت امام رضا (ع) فرمودند: نیروهای مسلح ما در دوران دفاع مقدس و دهه‌ها پس از آن همواره از جمله نیروهای مسلح ما بوده‌اند. ممتازترین و برجسته ترین در اقدامات و پیشرفت در ابعاد و زمینه های مختلف.

رئیس قوه قضائیه در ادامه از مردم انقلابی، متدین و زمان شناس ایران اسلامی که در روزهای اخیر حماسه آفریدند و هتک حرمت ها را تقبیح کرده و با انزجار خود با راهپیمایی های دشمنان، توطئه های دشمنان را دفع کردند نهایت تشکر را دارد. اغتشاشات: ملت ایران اسلامی هرجا که احساس کنند دشمن در حال تعرض و تهاجم و لطمه زدن به مقدسات و ارزش ها و نظام جمهوری اسلامی است، آگاهانه و مسئولانه پا به میدان گذاشته و توطئه های دشمن را خنثی می کند. و توطئه ها

رئیس قوه قضائیه با اشاره به عدم درک دشمن از باورهای دینی و عمق اعتقادات مردم ایران اسلامی، گفت: دشمن گاهی دچار توهم می شود که مردم ما نسبت به اعتقادات دینی خود ضعیف و ضعیف هستند. نشانی اشتباه می گیرند، لذا بر این مبنا باطل دست به توطئه می زند، اما فرزانگان و ارواح متقیان ما با برپایی راهپیمایی ها و راهپیمایی های باشکوه در اقصی نقاط کشور، تمام توطئه های دشمن را در یک روز خنثی می کنند.

در همین راستا رئیس قوه قضائیه با برگزاری جلساتی در تهران و سایر شهرهای ایران اسلامی، اغتشاشات و هتک حرمت مردم شرکت کننده در رژه های دیدنی روزهای اخیر «جندلا» به معنای واقعی را محکوم کرد و گفت: انسان با عظیمی که در رژه روزهای اخیر شرکت کرده بود، با مشاهده جمعیت، احساس کرد که روح خدا در گروه ها متبلور شده و وظیفه ما را نسبت به این افراد و محافظان آنها و خانواده شهدا افزایش می دهد. و جانبازان به ویژه شهدا و مجروحان روزهای اخیر.

در ادامه جلسه امروز محسنی آجی با تقدیر و تشکر از پرسنل امنیت عمومی ادارات و سازمان های مختلف به ویژه نیروهای فراجا و بسیج خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر نیروهای فرجه و بسیج نثار خون خود کردند. و سلامتی بدن برای امنیت و حفظ آرامش مردم، و اگرچه می‌توانستند به سرعت جلوی شورش را بگیرند، اما می‌خواستند صحنه و موضوع را برای همه روشن کنند. این لشکریان مقتدر و عزیز فرجه و بسیجی خون و سلامتی خود را دادند و تحمل کردند و امنیت را برقرار کردند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تهدیدات امنیت عمومی گفت: با کسانی که به اغتشاشگران، مال، جان و آزادی مردم و کسانی که جوانان را به اتحاد با دشمن منفور تحریک می کنند، برخورد تخریبی صورت خواهد گرفت. باید دانست با عناصری که به عنوان عوامل مزدور دشمن به جان و مال مردم حمله می کنند برخورد سختی می شود، در کشور ما قطع دست و پای دشمن یک شرع عقلایی است. زمین

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: کسانی که وارد میدان می شوند و از سلاح ها، توطئه ها، طرح ها و سازمان های مختلف علیه امنیت، مال و جان مردم استفاده می کنند نباید مجازات شوند و به زودی همه مجازات خواهند شد. آنهایی که به خیابان آمدند، بسیجیان را به شهادت رساندند، جلوی نیروهای امنیتی ایستادند و این پاسداران را مجروح و مجروح کردند. کسانی که اموال عمومی و مردم را آتش زدند، آمبولانس ها و اتوبوس ها را تخریب کردند، مردم را در کوچه و بازار به دردسر انداختند و با کسانی که در کنار آنها ایستادند با اقتدار و قاطعیت برخورد می شود.

وی با اشاره به اقدامات برخی نخبگان برای تحریک جوانان به اغتشاش خاطرنشان کرد و تصریح کرد: کسانی که با پشتوانه نظام و نه مردم در روز سخت محبوب بودند با دشمن و دشمن هم عقیده بودند. آنها می خواهند عاملان این اقدامات، حامیان خود و کسانی را که با ایجاد هرج و مرج از طریق زبان و صفحات مجازی خود اقدام به انتشار مطالب نادرست و تحریک مردم کرده اند، آگاه کنند. خسارات معنوی را که باید برگردانند و باری را که بر دوش مردم و کشور آورده اند بپردازند و این بار با کمک مردم و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی عوامل اصلی شناسایی و مجازات خواهند شد. اقدامات.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: کسانی که به خیابان آمدند تنها مجرم نبودند، بلکه تشویق و حمایت آنها بودند. کسانی که آب در آسیاب دشمن ریختند و نقشه های دشمن را اجرا کردند. همه کسانی که با بیگانگان رابطه داشتند و در ضدانقلاب خارجی کمک کردند و این جنایات و خیانت ها را در حق مردم و کشور انجام دادند، مقصر بودند و باید به همه اشتباهاتشان رسیدگی شود و انشاءالله با آنها برخورد شود.

محسنی آجی در ادامه با بیان اینکه در روز اول درگذشت مهسا امینی و روز اول عده‌ای از صحنه و موضوع روشن نبودند و احساساتشان جریحه‌دار شد، گفت: در روزهای بعد ابعاد موضوع. ابعاد نگران کننده و تهدیدآمیز امنیت عمومی که وارد خیابان ها شد، نشان داد که فوت خانم امینی بهانه شده و خلاف نظام و ارزش های اسلامی است، بنابراین هیچ عذری از حاضران در صحنه پذیرفته نمی شود. اختلالات روزهای بعد

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت شناسایی و دستگیری عوامل اصلی و پشت صحنه اغتشاشات اخیر گفت: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ما باید عوامل اصلی و پشت صحنه اغتشاشات اخیر را شناسایی کنند. شورش ها و هر چه زودتر کسانی که با خارجی ها ارتباط پنهانی دارند و نظام حقوقی را معرفی می کنند.

وی در این خصوص گفت: شاید این عوامل اصلی و پشت پرده، به صورت تخصصی و آموزش دیده برای تخریب و ایجاد مزاحمت و تحریک عده ای به شورش و می خواهند به نحوی از خود محافظت کنند، لذا قضات ما در دادسرا در ردیف اول، باید به گونه ای منحصربفرد و علمی به بررسی آنها بپردازند و در این مورد باید از نیروهای متخصص پلیس و امنیتی و قضات خبره و مجرب و آگاه به مسائل امنیتی کمک و مساعدت شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین یادآور شد: هر چند فرد تحریک شده ای که در خیابان اغتشاش می کند و به امنیت و اموال عمومی آسیب می زند، مجرم محسوب می شود، اما باید بین عناصر اصلی و پشت پرده تفکیک کرد. اغتشاشات و اقدامات تحریک آمیز اخیر. لازم است در مورد هر یک از آنها تحقیقات تخصصی انجام شود و جنایات آنها در اسرع وقت حل شود.


در ادامه جلسه امروز محسنی آجی با اشاره به لزوم اتخاذ رویکرد یکسان حقوقی در رسیدگی به جرایم دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر، گفت: برای اتخاذ رویکرد واحد، درک صحیح لازم است. شناسایی مشکل و اتهامات مناسب و موارد منطبق با قانون برای رسیدگی به اتهامات وارده به عوامل اغتشاشات اخیر باید هماهنگی صورت گیرد تا از برداشت های متفاوت در استان ها و حوزه های قضایی مختلف جلوگیری شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد: برای ثبت و رسیدگی به پرونده اغتشاشات نیازی به درخواست شکایت از آسیب دیدگان نیست، اما با توجه به تجربیات گذشته مردم و نهادهای دولتی برای شکایت متعاقبا حضور خواهند یافت. زمان گذشته است، رسیدگی لازم است، اشخاص و موسسات متضرر که قصد شکایت و تقدیم دادخواست را دارند در اسرع وقت اقدام کنند.

وی ادامه داد: برای تسریع در رسیدگی قضایی و مطالبه غرامت از عاملان و محرک‌ها هر چه سریع‌تر شکایت و شکایت از عوامل اغتشاشات اخیر توسط افراد و سازمان‌های آسیب دیده مؤثر است. حوزه آشوب ها بیشتر مربوط به شورش هایی است که اشتباه کرده اند تا عناصر.

وی تحرکات بعدی دشمن و عوامل پشت صحنه آن را که دقیقاً برای تهدید امنیت عمومی برنامه ریزی می کنند، کشف و رصد می کند و قوه قضائیه نیز در این زمینه به سیستم نظارتی کمک می کند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سوء استفاده دشمنان از فضای مجازی برای دعوت به اغتشاش و تهدید امنیت عمومی، تهاجم به ارزش‌ها و منکرات جوانان، از شورای عالی فضای مجازی درخواست کرد. سازمان فضای مجازی با تشکیل جلسات فوق العاده اقدامات مناسبی را انجام داده است.

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان پزشکی قانونی دستور داد تا تحقیقات علمی و کارشناسی علت مرگ مرحوم امینی را تسریع و نتیجه تحقیقات خود را در اسرع وقت به دادسرا تحویل دهند. همچنین دریافت تحقیق و گزارش از کارگروه های تشکیل شده در دولت و مجلس با تکمیل، ایجاد اقدامات لازم و ارائه نتایج اقدامات به مردم با اطلاع رسانی صحیح و دقیق بدون تردید.

رئیس نظام حقوقی به خانواده ها و دست اندرکاران امور فرهنگی کشور از جمله رسانه ملی، وزارت ارشاد، منبرها و مبلغان و سازمان هایی که از بودجه دولتی برای تبلیغات استفاده می کنند، برای شفاف سازی و ترویج مسائل آموزشی توصیه می کند. معرفت دینی نوجوانان و جوانان تبلیغات هدفمندتری را در دستور کار قرار دهید چرا که در اغتشاشات اخیر مشاهده شد که اگر کار توضیحی موثری انجام می شد بسیاری از این جوانان به خیابان ها نمی آمدند.

وی تصریح کرد: لازم است اقدامات تربیتی مناسبی برای افرادی که به دلیل حوادث اخیر دستگیر یا آزاد شده اند انجام شود. معاونت پیشگیری قضایی نیز برنامه های مدون متناسب با آسیب شناسی این مقوله را در دستور کار قرار دهد.

رئیس قوه قضائیه در پایان تاکید کرد: طبیعتاً در اغتشاشات احتمال دستگیری بی گناه یا بی گناه وجود دارد بنابراین حتی الامکان قبل از انتقال به مراجع قضایی مربوطه در محاکم قضایی توصیه می شود. باید با تحقیقاتی که انجام می‌دهند، بی‌گناهان یا بی‌گناهان را به بازداشتگاه‌ها جدا کرد و از عوامل اغتشاشات جدا کرد.