نتانیاهو از احتمال توافق جدید برای لغو تحریم ها انتقاد کردساعت: 22:52
تاریخ انتشار: 1301/06/02
کد خبر: 1892453

نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شکل گیری توافق برجام تهدیدی برای صلح جهانی است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی از روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 انتقاد کرد.

نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در مصاحبه با فاکس نیوز درباره عواقب چنین توافقی گفت: کشورهای دیگر نیز به دنبال سلاح هسته ای خواهند بود.

نتانیاهو تصریح کرد: این یک توافق وحشتناک و خطرناک است که مسیر طلایی را برای دستیابی به سلاح های هسته ای فراهم می کند.

وی ادامه داد: من فکر می کنم این تهدیدی برای صلح جهانی است و این توافق وحشتناک آن را تسهیل می کند. “این بدتر از معامله اول است.”

در سال های گذشته کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران قویا این ادعاها را رد کرد.

ایران به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید می‌کند که حق دسترسی به فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل تنش ها بر سر برنامه هسته ای خود به توافق رسید. اگرچه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موافقت کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است، اما دولت آمریکا در ماه می 2017 به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی تنها کشور منطقه غرب آسیا است که دارای سلاح هسته ای است و با حمایت آمریکا برنامه تسلیحات هسته ای خود را از نظارت بین المللی دور نگه داشته است.

دولت جدید آمریکا به رهبری “جو بایدن” اعلام کرده است که قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین، آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگرداند، اما تاکنون از انجام تعهدات خود در این زمینه خودداری کرده است.

در ماه های اخیر رژیم صهیونیستی و واشنگتن همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده اند. به عنوان مثال، خبرگزاری رویترز ماه گذشته گزارش داد که کابینه جدید اسرائیل در نظر دارد تیمی از کارشناسان تحریم را به واشنگتن بفرستد تا درباره روش‌های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌ها علیه ایران مشورت کنند. وزیر امور خارجه دولت سیزدهم تصریح کرد: در صورتی که طرف های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، ایران به توافق هسته ای بازخواهد گشت.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در مدتی که در قدرت بود، تلاش‌های متعددی برای برهم زدن برجام انجام داد و از جمله «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خروج از این کشور تشویق کرد. خودشه. او بارها تاکید کرده است که ترامپ به اصرار او از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفته است.

ترامپ و نتانیاهو امیدوارند که فشار حداکثری ایران را متقاعد کند که به جای برجام، برای مذاکره بر سر یک توافق جدید به میز مذاکره بیاید. این رویکرد منجر به شکست شد.

گروهی از تحلیلگران نیز بر این باورند که اختلاف اخیر مقامات صهیونیستی با آمریکا برای نمایش و کسب امتیاز بیشتر از ایران است.