من امشب با اردوغان ملاقات خواهم کردساعت: 19:12
تاریخ انتشار: 1401/04/06
کد خبر: 1879090

وزیر امور خارجه ایران پس از ورود به آنکارا گفت که محور اصلی این سفر برنامه جامع همکاری های بلندمدت دو کشور بوده و امشب با اردوغان دیدار خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز در پاسخ به دعوت ماولوت چاووشو اولو همتای ترکیه ای خود به ترکیه سفر کرد. ورود ایشان به آنکارا: اخیراً همکار خوبم آقای. سفری به تهران داشت و در این سفر قرار شد سند جامع همکاری های بلندمدت دو کشور تهیه شود و پس از نهایی شدن بحث های متعددی صورت گرفت. باید توسط مقامات دو کشور امضا شود.

وزیر امور خارجه افزود: امروز به دعوت آقای چاووشو اولو در آنکارا هستم و علاوه بر بررسی موارد مختلف روابط دوجانبه، اکنون تمرکز اصلی ما بر موضوع برنامه جامع همکاری بلندمدت بین دو کشور است. ما گفتگو خواهیم کرد و امشب نیز با اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفتگوها و دیدارهای مهم و پرباری خواهیم داشت.

به گزارش فارس، این نخستین سفر امیر عبدالله به ترکیه از زمان تصدی این سمت است و در این سفر درباره روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی گفتگو خواهد کرد.

وزارت خارجه ترکیه روز گذشته از سفر امیر عبداللهیان به این کشور خبر داد. سعید خطیب‌جاده، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفت: امیر عبداللهیان امروز عازم ترکیه می‌شود و سپس برای شرکت در کنفرانس وزرای خارجه خزر به ترکمنستان می‌رود.

در دیدار هفتگی امروز با خطیب زاده، خبرنگاری با اشاره به ایجاد پایگاه های ترکیه در شمال عراق از خطیب زاده پرسید که آیا در سفر امیر عبدالله به ترکیه درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق و سوریه صحبت خواهد کرد؟ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جنگ همیشه راه حل نیست و اقدام نظامی راه حل نیست و جنگ منجر به صلح نمی شود، باید صلح و امنیت پایدار حاصل شود. موضوعات مختلفی از جمله تحولات سوریه و عراق در دستور کار این سفر قرار دارد. بعد از گشت مطمئن هستم که گزارش بهتری از این سفر خواهم داد.

به گزارش فارس، وزرای خارجه ایران و ترکیه در هفته های اخیر دو بار تلفنی گفت و گو کردند. چاووشو لو و وزیران امور خارجه دو کشور در گفتگوی تلفنی در تاریخ 20 ژوئن از امیر عبدالله برای سفر مجدد به ترکیه دعوت کردند. امیرعبداللهیان نیز ضمن تشکر از دعوت و ابراز امیدواری برای رایزنی های بیشتر در این زمینه با اشاره به تمایل ایران برای بهبود بیشتر روابط با ترکیه، اظهار داشت:

در 24 خرداد، امیر عبداللهیان و کائوسوگ نیز گفتگوهای تلفنی داشتند.

وزیر امور خارجه ترکیه سال گذشته به تهران سفر کرد و با امیر عبداللهیان دیدار کرد.

پایان پیام/