مقدمه ای بر طب سنتی چینی (TCM)

طب سنتی چینی (TCM) شامل استفاده از داروهای گیاهی چینی، طب سوزنی، Moxibustion، Qi gong، Tuina (ماساژ چینی) و رژیم غذایی دارویی است و یکی از قدیمی ترین سیستم های پزشکی جهان است که اصول، روش های تشخیصی خاص خود را دارد. و روش های درمانی در غرب بسیار محبوب شده است.

مریدین ها و وثیقه ها

TCM با استفاده از Zang-Fu که بافت ها و اندام ها را در یک کل ارگانیک دسته بندی می کند، نصف النهارها و شبکه های وثیقه را مشاهده می کند. هر اندام زانگ و فو، چی و خون را حمل می کند و یین و یانگ را تنظیم می کند و عملکردها و فعالیت های تمام قسمت های بدن را حفظ می کند. این سیستم تشخیص، درمان و به کارگیری تمام موضوعات شاخه TCM را راهنمایی می کند.

یین و یانگ

TCM همچنین معتقد است که سلامت در تمام قسمت های بدن به دلیل رابطه بین یین و یانگ است. نظریه یین و یانگ اصل کلی است که برای طبقه بندی در رویکرد کل نگر TCM به سلامت و بیماری استفاده می شود و همچنین راهنمای بالینی برای پیشگیری و درمان بیماری ارائه می دهد.

تشخیص

تشخیص TCM برای به دست آوردن اطلاعات بالینی صرفاً به اندام های حسی پزشک بستگی دارد. عمدتاً شامل چهار تکنیک تشخیص است که عبارتند از: بازجویی، بازرسی، سمع (گوش دادن) و بویایی (بویایی)، احساس نبض و لمس.

رفتار

TCM دارای سه جزء اساسی است: گیاه درمانی چینی، طب سوزنی و توئینا (ماساژ چینی) و رژیم درمانی.

گیاه درمانی چینی

این بر این اصل استوار است که سلامتی خوب به دستیابی به سرزندگی و تعادل بهینه بستگی دارد – تعادلی که بر حسب قطبیت یین و یانگ توصیف شده است.

گیاهان چینی از طبیعت می آیند و شامل گل ها، ساقه ها، برگ ها، ریشه ها و پوست می شوند. هر گیاهی ویژگی های خاص خود را دارد. ویژگی‌های مختلف آن‌ها برای درمان بیماری، اصلاح بیش‌فعالی یا کم‌فعالی یین یا یانگ، و کمک به بدن برای بازیابی عملکردهای فیزیولوژیکی طبیعی خود – در نتیجه درمان بیماری و بازیابی سلامتی به کار می‌رود.

مصرف گیاهی چینی (دوزهای گیاهی و اشکال پودری) معمولاً به وضعیت، ساختار و سن شما بستگی دارد. برای موارد اضطراری جدی و مشکلات سرسخت با یک بیمار جوان و قوی باید بزرگتر باشد، برای مشکلات خفیف، و با افراد مسن، ضعیف و کودکان و زنان باردار کوچکتر باشد.

با شروع درمان، پزشک با دقت دوزهای مختلف گیاهی یا فرم های پودری را برای درمان شما انتخاب می کند و از طریق مشاوره های منظم پیشرفت شما را از نزدیک زیر نظر دارد. همانطور که وضعیت شما تغییر می کند، درمان متناسب با آن تغییر خواهد کرد.

طب سوزنی و توئین درمانی

این دو روش درمانی عملی در TCM هستند. آنها برای تنظیم نصف النهارها یا کانال های بدن، رفع انسداد چی و خون، تعادل یین و یانگ و حفظ عملکرد خود از طریق نقاط خارق العاده، نقاط پوست سر، نقاط گوش و سایر نقاط خاص توسط سوزن (در مورد طب سوزنی) یا توسط انگشتان، دست ها و اندام های درمانگر Tuina.

هنگام استفاده از Tuina برای مراقبت از نوزادان و دوران بارداری، برخی از نقاط خاص علاوه بر نقاط طب سوزنی در 14 مریدین و نقاط اضافی وجود دارد. دستکاری با استفاده از هل دادن، ورز دادن، مالش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اندازه گیری دور کمر

رژیم درمانی

هر ماده غذایی (سبزیجات، میوه، کنجاله، آجیل و …) ویژگی های خاص خود را دارد. ما می‌توانیم مطابق با شرایط واقعی بیماری، ویژگی‌ها و عملکرد غذاها و نیازهای درمانی که از طریق مشاوره با پزشک پیدا می‌شود، بهترین غذاها را برای درمان بیماری خود راهنمایی کنیم.

سایر درمان ها

Moxibustion، حجامت درمانی، اتوریته گوش، الکترولیز، الکتروتراپی (بدون سوزن) اغلب استفاده می شود. همه آنها بر اساس اصول مشابه طب سوزنی کار می کنند.

طب چینی چه چیزی را درمان می کند؟

TCM با ذهن و بدن شما به عنوان یک کل رفتار می کند، نه فقط با شرایط. با استفاده از اصول TCM می توان به شرایط بسیار متنوع و هر سنی کمک کرد، از جمله:

1.بیماری های داخلی رایج

کم خونی، آسم، ورم مفاصل، ترومبوز مغزی، سرماخوردگی، کولیت، یبوست، یبوست، کوله سیستیت، بیماری عروق کرونر قلب، زخم گوارشی، دیابت، اسهال، ادم، آنفولانزا، نقرس، سردرد، فشار خون بالا، مالش خون بالا، غشای خون بالا ، نفریت، نوروز، نوراستنی، تیروئید، پنومونی، پانکراتیت و غیره.

2. مشکلات زنان

سندرم پیش از قاعدگی، دوره های دردناک، سندرم های یائسگی، اندومتریوز، عقیمی، بیماری صبحگاهی، التهاب لگن و غیره.

3. مشکلات مردان

پراکوکس انزال، هیپرتروفی، دادگاه کم بخار، ناتوانی جنسی، روسپی ها، مشکلات میل جنسی.

4- مشکلات پوستی

هرپس زوستر، درماتیت تماسی، اگزما، کهیر، نورودرماتیت، پسوریازیس، آکنه ولگاریس، آلوپسی آره آتا، رساکا و غیره.

5. مشکلات عضلانی، عصبی، اسکلتی و عروقی

آرتریت، کمردرد، شانه یخ زده، گونیت، همی پلژی، کمردرد، نورالژی، اومالژی، سیاتیک، سکته مغزی سفت گردن، رگ به رگ شدن، آسیب ورزشی، آرنج تنیس بازان، تریژمینال، آسیب تاندون و غیره.

6. مشکلات روانی و عاطفی

اضطراب، افسردگی، استرس، حمله پانیک، بی خوابی، تپش قلب و غیره.

7. مشکلات گوش، حلق و بینی و چشم

ورم ملتحمه، نوریت بینایی، نزدیک بینی، چشم چشم، گلودرد، تب یونجه، هالیتوزیس، فارنژیت، رینیت، سینوزیت و غیره.

8. انکولوژی

سرطان کبد، سرطان ریه، سرطان معده و غیره.