مشکلات ناتمام گلستانشهر/ غبار بی دقتی این بار مورد توجه دانش آموزان استثنایی قرار گرفته است


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش عصر اترک از بجنورد، اگر به طبقه بندی های انجام شده از انواع مدارس دقت کرده باشید، نام مدارس غیرعادی را دیده اید. در مدارس استثنایی می توان گروه هایی با ناتوانی های مختلف را مشخص کرد، مانند گروه کم شنوایی. گروه کم بینا، گروه کم توان ذهنی، گروه جسمی و حرکتی، گروه چند معلولیتی، اختلالات رفتاری و طیف اوتیسم وجود دارد که هر کدام بسته به نوع معلولیت در مدرسه ای جداگانه در مدرسه ای جداگانه تحصیل می کنند. یا بسته به شرایط، چندین گروه مختلف معلول در یک مدرسه با هم بخوانید.

بدیهی است برای تسهیل روند تحصیلی دانش آموزان، چنین مدارسی باید دارای منابع مختلف از امکانات و تجهیزات گرفته تا نیروی انسانی آموزش دیده باشند و نقش نیروی انسانی شاغل در این مدارس بسیار حائز اهمیت است، بنابراین باید با توجه به ویژگی ها باشد. دانش آموزان با نیازهای ویژه باید آموزش ببینند و در خدمت باشند.

1600 مدرسه در کشور به دانش آموزان استثنایی و مدارس استثنایی کشور خدمات آموزشی ارائه می دهند و کمبود سرانه فضای آموزشی برای این دسته از دانش آموزان از دیگر مشکلات است، اما در خراسان شمالی در مرکز استان بیش از چهار هکتار زمین قابل ساخت است، مدرسه ویژه دانش آموزان استثنایی در نظر گرفته شده و در سال 94 به بهره برداری رسید، اما از آنجایی که خارج از شهر است، مشکلاتی از جمله رفت و آمد دانش آموزان و تکمیل نشدن آن مشکلاتی را برای این مدرسه ایجاد کرده است. این مجموعه توسط والدین و دانش آموزان انجام شد.


5300 دانش آموز استثنایی و استثنایی در خراسان شمالی مشغول به تحصیل هستند

ابوالکاسم اکبری مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصرترک در بزنارد گفت: برای دانش آموزان استثنایی 18 مدرسه استثنایی، 48 کلاس ویژه و 12 مرکز برای مشکلات ویژه یادگیری در نظر گرفته شده است. در مجموع 78 مرکز در این منطقه فعال است.

وی ادامه داد: در خراسان شمالی یک هزار و 695 دانش آموز استثنایی و سه هزار و 666 دانش آموز استثنایی مشغول به تحصیل و یادگیری هستند.

اکبری افزود: در مجموع 247 زن و 140 مرد در مدارس دانش آموزان استثنایی مشغول به کار هستند.

این مسئول با بیان اینکه پس از سفر مقام معظم رهبری مجتمع آموزشی فوق العاده ای در گلستان شهرستان بزنارد ایجاد شد که مشکلاتی دارد و نیاز به رفع دارد، تصریح کرد: این مجتمع آموزشی فوق العاده در گلستان شهرستان بزنارد ایجاد شد.

وی به نبود ایستگاه اتوبوس در ورودی مجموعه اشاره کرد و گفت: مسئولیت پذیرایی از دانش آموزان استثنایی بر عهده شهرداری هاست و پیشنهاد ما اختصاص ایستگاه اتوبوس به این مجموعه با همکاری شرکت شهرداری است.

اکبری همچنین به مسیر ارتباطی نامناسب این مجموعه اشاره کرد و افزود: 300 متر از مسیر اصلی تا ورودی زمین، زیرسازی و آسفالت ضروری است.پروژه نیمه تمام کد دانش آموزان فوق العاده باجنورد تعطیل شد

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی تصریح کرد: این طرح در سفر مقام معظم رهبری راه اندازی شد و با وجود اینکه محوطه سازی نشده و سالن غذاخوری ندارد اما کد پروژه تعطیل است.

اکبری با اشاره به اینکه کد پروژه نیازمند فعال سازی و تکمیل است گفت: هنوز اعتباری برای سفر رئیس جمهور به این پروژه اختصاص داده نشده است.

این مسئول مشکل مهم بعدی را هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی عنوان کرد و افزود: سال گذشته 100 میلیون تومان برای این منظور تخصیص داده شد اما امسال به 120 میلیون تومان افزایش یافته است که بر این اساس تورم فعلی افزایش یافته است. قادر به عقب و جلو رفتن نیست.


2.5 هکتار زمین بدون محوطه در مدرسه استثنایی بجنارد

حسین نعمتی فروزی مدیرکل آموزش و پرورش استثنایی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصرترک در بزنورد اظهار داشت: مجتمع آموزشی دانش آموزان استثنایی بزنورد که در سفر مقام معظم رهبری به تصویب رسیده بود در سال 92 شروع به کار کرد و در سال 94 به بهره برداری رسید. . اعلام وصول.

با اشاره به اینکه این مجتمع در حال حاضر با حدود 300 دانشجو فعال است، مشکل فعلی این مجموعه دو و نیم هکتار زمین است که محوطه سازی نشده و شرایط برای تحصیل دانشجویان در مجتمع فراهم است. پیش دبستانی. تا مقطع متوسطه کافی نیست.

نعمتی افزود: طبق پیگیری های انجام شده کد پروژه بسته شد و نامه ای با امضای استاندار برای نوشتن کد پروژه جدید یا فعال سازی مجدد کد بسته به کشور ارسال شد که این اتفاق نیفتاد. و هنوز.

وی بیان کرد: با همکاری فرماندار بجنارد در مهرماه جلسه ای تشکیل شد که در آن مصوب شد مجموعه ای از فعالیت ها توسط شهرداری انجام شود اما اگر قرار بود پروژه ای در سطح ملی باشد باید انجام شود. بزرگتر باشد منابع مالی.300 متر جاده و بزرگراه خاکی و عدم همکاری شهرسازی و شهرداری

این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر دانش آموزان شبانه روز با مشکلات امنیتی مواجه هستند زیرا منطقه خالی از سکنه است و خطر حشرات و خزندگان این دانش آموزان را تهدید می کند.

نعمتی با بیان اینکه از سال 94 حدود 300 متر زمین از محل مجتمع تا جاده کثیف مانده است و ادارات راه، شهرسازی و شهرداری هیچ اقدامی نکرده اند، مشکل بعدی را راه ارتباطی عنوان کرد. کاملش کن. موثر بود و به همین دلیل شرکت های حمل و نقل این مسیر را پوشش ندادند.

وی یادآور شد: سومین مشکل اساسی مجتمع آموزشی دانش آموزان استثنایی مشکل نصب ایستگاه اتوبوس است که گاهی والدین از آن استفاده می کنند و از آنجایی که مسیر از شهر دور است بهترین راه برای برقراری ارتباط اتوبوس است.

نعمتی ادامه داد: در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت در این بند آمده است که ایستگاه های اتوبوس و سازمان های خدمات رسان باید به مسائل حمل و نقل دانش آموزان رسیدگی کنند.


کمبود منابع مالی برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

این مسئول گفت: در سال تحصیلی جاری بنا به دلایل مختلف، واحدهای مورد نیاز برای پوشش حداکثری دانش آموزان در وضعیت عبوری را نداریم.

وی افزود: اعتبار تخصیص یافته برای سفر در سال جاری 120 میلیون تومان است اما امسال بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از شرکت ها ماهانه حدود 361 میلیون تومان اعتبار مورد نیاز است که از این میزان 91 میلیون برای کمک به والدین و 270 میلیون تومان جذب میلیون ها نفر می شود. تومان به طرق مختلف
ماهانه 140 میلیون تومان برای ایاب و ذهاب دانش آموزی نداریم

وی گفت: بر اساس مذاکراتی که با معاونت مالی مدارس استثنایی کشور انجام شد، افزایش 25 تا 30 درصدی شهریه نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شده که امسال به 120 میلیون تومان می رسد و باید ماهانه 140 میلیون تومان پرداخت شود. از موسسات خدماتی از رسانه ها، صنعت، سازمان های مادر یا ذینفعان کمک بگیرید.

نعمتی افزود: بسیاری از این دانش آموزان از نظر اجتماعی و اقتصادی خانواده های بسیار ضعیفی دارند و اگر فشاری بر خانواده وارد شود، بسیاری از کودکان ترک تحصیل می کنند.تمدید مسئولیت اجتماعی وزارت نفت برای حل مشکلات

مرتضی بهزاد فر رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصرترک توضیح داد: در محدوده کد پروژه بسته باید بررسی شود که چه گزارشی به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده است.

وی ادامه داد: اگر در گزارش ارائه شده به دفتر رهبری آمده باشد که پروژه به اتمام رسیده است، کار بسیار سخت است، اما اگر پروژه با پیشرفت فیزیکی کمتر از 100 درصد اعلام شود، تزریق اعتبار باید منتظر بماند. سفر نمایندگان دفتر رهبری به استان. و سعی کنید منابع جدید تزریق کنید.

این مسئول اضافه کرد: بهتر است تا زمان سفر نمایندگان دفتر مقام معظم رهبری به استان مکاتبه ای انجام نشود و در صورت عدم رفع مشکلات این طرح در این بازدید به مرحله نامه نگاری برویم.

بهزاد فر با اشاره به اینکه منابع لازم برای تامین اتوبوس را نداریم گفت: اما در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی تعهدات مختلفی در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی وزارتخانه های نفت انجام شد. خرید دو دستگاه اتوبوس و آمبولانس برای استان.


عدم اجرای سالن غذاخوری و نمازخانه در پروژه مجتمع دانشجویی غیرمعمول بوزنارد

امین فلا کوشکی مدیرکل احیای مدارس خراسان شمالی در گفتگو با عصرترک گفت: مجتمع دانش آموزی فوق العاده گلستان شهر از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی که در حریم بیش از چهار استان است ایجاد شد. دو خوابگاه دانشجویی، دو ساختمان آموزش و پرورش، سالن ورزشی، مرکز توانبخشی، محوطه سازی و نگهداری در هکتار اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه سالن غذاخوری و نمازخانه در این سازه ساخته شد، این دو قسمت از پروژه اجرا نشد، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بیش از 9 میلیارد و 200 میلیون از محل سفر برای این پروژه هزینه کردند. و برای تکمیل آن، اعتبار زیادی تخصیص داده نمی شود.

فلا کوشکی خاطرنشان کرد: در سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی 119 میلیارد تومان از محل اعتبارات کل آموزش و پرورش از محل اعتبارات ملی، منطقه ای و برکت مصوب شد و تاکنون بیش از 350 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است. در این زمینه موفق به ساخت پروژه های عمرانی و ارتقای شاخص های آموزشی در زمینه های مختلف شده ایم.


مشکل دانش آموزان غیرعادی مشکل کل جامعه است

حسن ناهیدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی نیز در این باره توضیح داد: مشکل دانش آموزان استثنایی مشکل کل جامعه است و هرکس به هر نحوی که می تواند تلاش کند.

وی با بیان اینکه باید نیازهای این دانش آموزان سنجیده و تقسیم شود، بیان کرد: باید برای همه دستگاه ها نقش تعیین شود چرا که این مسئولیت فراتر از مسئولیت آموزش و پرورش است و نباید در این زمینه از هیچکس دوری کرد.

این مسئول اضافه کرد: اعتبارات تعریف می شود و در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز باید پیگیری کنیم تا کار به سرانجام برسد.

تهیه و تنظیم گزارش: ارجو رحمانی

انتهای پیام/