مراقبت از گوش با 10 ترفند م effectiveثر روزانه


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی برای ارتباط با جهان پیرامون ما هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارند. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و برقراری ارتباط با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی شنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با جهان اطراف بسیار مهم است. ما در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها نمی دانند که چنین تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند تا موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل شود و پاک کردن آن را فقط با یک پارچه مرطوب برای شما آسان تر می کند. هر چیزی را که در سمت چپ گوش قرار دارد بردارید.

در حقیقت ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچیده می شود ، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند ، از جمله این که می تواند به گوش آسیب برساند. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را خارج کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای جلوگیری از هر گونه مشکل ، بهتر است توجه خود را به گوش بیرونی متمرکز کرده و آن را با آب گرم با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. اگر فکر می کنید گوش شما درد می کند ، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت خارج کند. همچنین می توانید از قطره های بدون نسخه برای کمک به روند روانکاری طبیعی گوش در دفع جرم ، به توصیه داروساز استفاده کنید.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که ممکن است اجسام خارجی را از ناودانی گرفته تا دوشاخه وارد کنند. برخی از این اجسام ممکن است وظیفه مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا خیلی عمیق باشند و وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به آن اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این اجسام این است که آنها نباید کوچکتر از یک آرنج باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش مانند کاهش شنوایی یا سایر آسیب ها شود ، به ویژه در افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

بخوانید: اسامی 6 بهترین آنتی بیوتیک و قطره گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی در 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود تا سلامت این بافت ها تا حد امکان حفظ شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، مهم است که گوش و سمعک تمیز باشد. عرق و پلاک تجمع یافته در مجاری گوش می تواند بر سمعک تأثیر بگذارد و همچنین به شنوایی آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید به سلامت گوش نیز توجه کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک در گوش قرار می گیرد ، همه میکروب ها و باکتری های سطح آن می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه شما کار دشواری نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص مراقبت از شنوایی نشان دهید.

5- محافظت در برابر آفتاب و جلوگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین زمان استفاده از کرم ضد آفتاب فکر کنید. آیا بعد از مالیدن دست ها ، صورت و گردن خود نیز کرم را به گوش خود زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش کرده و از کرم های ضد آفتاب برای گوش خود استفاده نمی کنند ، اما خوب است بدانید که گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن در سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب هایی به پوست وارد کند. بنابراین ، دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

با وجود مفید بودن توصیه های مربوط به مراقبت سالانه گوش ، ما نباید بازدید از پزشک و شنوایی شناس را فراموش کنیم. البته ، لازم نیست این ملاقات هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان بازدید هر 3 تا 5 سال است و این کار باید با فاصله زمانی کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک خود برنامه ریزی کنید.

هرگز سلامت گوش را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر از شش نکته زیر پیروی کنید ، گوش های خود را سالم و طولانی مدت نگه می دارید ، اما به یاد داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. اگر می خواهید گوش های سالم داشته باشید ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و ظریف است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند به اندام آسیب برساند. این محصولات ممنوع شامل گوشگیر هستند. علاوه بر آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر وجود دارد که جرم گوش به داخل رانده شود.

2- گوش ها را تمیز کنید. آیا می دانستید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و جرم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای تمیز نگه داشتن گوش ها ، قسمت بیرونی را به آرامی با آب و صابون بشویید. پس از آن ، آنها را با یک حوله خشک کنید.

بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز در گوش ها حفر نکنید. به ندرت ، توده زیادی از جرم در گوش جمع می شود ، بنابراین پزشک متخصص باید آن را کاملاً تمیز کند. برای تمیز نگه داشتن این اندام معمولاً یک شستشوی ساده به شرح بالا کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون استفاده می کنند تا با صدای خارجی مزاحم نشوند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. اگر قصد دارید در محیطی پر سر و صدا مانند کنسرت ، مسابقات موتورسواری یا کلوپ شبانه باشید ، از محافظ گوش استفاده کنید. اگر به مدت طولانی در معرض صدای بلند قرار گرفته اید ، گهگاه گوش های خود را درمان کنید تا بتوانید دوباره از خراشیدن بهبود یابید.

4. گوش ها را بررسی کنید. اگر در حین مکالمه یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند دچار کم شنوایی شده اید ، بخشی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویید تکرار کنند ، ممکن است کم شنوایی تدریجی رخ دهد. در طول سال به ارائه دهندگان مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCPs) بتوانند سلامت گوش های شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تعیین می کنند که آیا برای انجام آزمایشات بیشتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنید یا خیر. غفلت از این کاهش شنوایی می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و بیماری آلزایمر شود. در صورت احساس درد در گوش خود یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 راه آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

۵- خود را سنگین نکنید. استرس بیش از حد می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند عوارضی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی ایجاد کند. اگر زنگ زدن در گوش شما زیاد اتفاق می افتد ، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و برای مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و از رفتن به محیط پر سر و صدا خودداری کنید. در صورت تکرار مکرر این عارضه ، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

ویروس 1 ویروس 2

دیدگاهتان را بنویسید