مراقبت از تغذیه کودکان – وب سایت رسمی dr. محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از این امر بی اطلاع هستند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و چاقی و اضافه وزن از دغدغه های اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مسئله کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر متداول است ، بدون این که بدانید نیازهای کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است ، و غذا درصد بزرگسالان در کودکان باعث سوء تغذیه و توقف رشد می شود که می تواند در تمام مراحل زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم کالری و کم کالری بخورند و کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، از غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب استفاده کنند.

سوءتغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، ویتامین D ، روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و در نتیجه عملکرد زندگی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، پزشک باید کودکانی را تحت نظر داشته باشد که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند و رژیم غذایی آنها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و مکمل ها بدون نسخه تجویز شود. از آنجا که ویتامین A ، ویتامین D و روی می توانند باعث مسمومیت کودک شوند ، که عوارض جانبی متعددی را به همراه خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیل کرده ، باید توجه داشته باشند که رژیم غذایی سالم در مراحل مختلف رشد و در گروه های سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم کالری و کم چرب برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای کودک برای پیشگیری استفاده کرد. این باید محدود شود ، اما ارزش دارد با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه کردن ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتار سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به دادن غذا به کودکان می شود که منجر به واکنش چنین کودکی می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان دو تا هفت ساله رخ می دهد که باید با آزمایش های مناسب بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات و مشکلات لازم مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی به موقع انجام شود. دیابت و رشد کم و عقب ماندگی رشد.

بنابراین ، با توجه به جدول رشد طبیعی کودکان از یک تا پنج سال ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودکان باید در حداقل پنج وعده غذا در روز. یک وعده غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را روشن کند یا آن را خراب کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که کودک بین دو وعده اصلی غذا می خورد. از آنجا که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برآورده نمی کند ، بنابراین باید توجه داشت که یک میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای کودک دارد و جایگزین وعده اصلی نمی شود.

این دفتر که در روزنامه قدس توسط دکتر منتشر شده است. محمد صفریان

دیدگاهتان را بنویسید