مذاکرات توافق هسته ای با ایران متوقف شده است


دفتر عیسی در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت: من می توانم با توجه به توقف مذاکرات، چنین گزارشی را تایید کنم.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اوایل این هفته گفته بود که انتظار ندارد توافق هسته ای ایران در آینده نزدیک تمدید شود. وی افزود: ایران همچنان به تلاش برای افزودن موضوعاتی به مذاکرات ادامه می دهد که آمریکا نمی تواند با آن موافقت کند.

روز گذشته رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در خصوص موضوعات مختلف مرتبط با ایران از جمله مذاکرات لغو تحریم ها در وین و در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات بر سر لغو تحریم ها انجام شده است. تحریم‌ها به بن‌بست رسیده بود، گفت: یک ماه فرصت داریم، معتقدیم به توافق نزدیک شده‌ایم، فکر کرد و بعد ایران – بنا به دلایل و دلایلی که از آنها پرسید – شروع به طرح موضوعی غیرمرتبط با توافق کرد و مربوط به تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های گذشته و حضور هسته ای ایران. اورانیوم در بسیاری از سایت ها وجود دارد.

جمهوری اسلامی ایران در صورت هرگونه توافق هسته ای، منافع اقتصادی برای ایران ایجاد نمی کند، زیرا ملاحظات امنیتی می تواند بهانه هایی برای فشار بر ایران بدون بسته شدن پرونده برای آنها فراهم کند.

این مقام آمریکایی گفت: بنابراین بدون وارد شدن به جزئیات، آنچه از ایران می‌خواهم این است که ما، آمریکا و کشورهای اروپایی به آژانس فشار بیاوریم و این پرونده تحقیقات بسته شود. این تاپیک نه ربطی به قرارداد داره و نه ما.

در حالی که منابع مختلف ادعا می کنند خروج آمریکا از برجام و عمل نکردن این کشور به تعهداتش دلیل اصلی وضعیت فعلی برجام است، رابرت مالی گفت: این وضعیتی است که اکنون با آن مواجه هستیم، اما تنها ایران می تواند. این سد را انجام دهید

رابرت مالی همچنین گفت که واشنگتن نمی تواند تضمین کند که در صورت توافق برای بازگشت آمریکا به برجام، دولت بعدی این کشور از برجام خارج نخواهد شد. وی گفت: می توانم بفهمم چرا این ضمانت را می خواهند، اما از یک سال و نیم پیش که این بحث ها را شروع کردیم، گفتیم سیستم ما به این شکل کار نمی کند.

مالی در ادامه تصریح کرد: اگر رئیس جمهور آینده در اقدامی نسنجیده و یک جانبه تصمیم به خروج از توافق به رغم موثر بودن آن بگیرد، نمی توانیم کاری برای جلوگیری از آن انجام دهیم.

رابرت مالی در ادامه به بی‌اساس بودن ادعاها مبنی بر برنامه‌ریزی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای اذعان کرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران تصمیم به ساخت تسلیحات گرفته است، گفت: بدون اشاره به آنچه جامعه اطلاعاتی در این زمینه می گویند، فکر می کنیم در این مرحله ایران تصمیمی نگرفته است. برای دستیابی به سلاح های هسته ای