«مدیر کاروان»/ «تورلیدر» به جای عربستان، حج را توریست می کند!


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ در حال حاضر عمره برای زائران خارجی از بسیاری از کشورها در حال انجام است و زائران کشورهای مختلف هر روز وارد فرودگاه های مدینه و جده می شوند. بر اساس آخرین گزارش عربستان، ماهانه بیش از ده میلیون زائر خارجی به خانه خدا مشرف می شوند.


سعودی ها به صنعت گردشگری مذهبی توجه دارند

حضور یک میلیون زائر از کشورهای مختلف با فرهنگ های متنوع، نقش موثری در اقتصاد گردشگری هر کشور ایفا می کند. در سال‌های قبل از شیوع کرونا، بخش قابل توجهی از اقتصاد عربستان توسط زائران خانه خدا تامین می‌شد و پس از صادرات نفت و گاز، زیارت نقش مهمی در صنعت و اقتصاد داشت. سعودی ها و به گفته مقامات سعودی، هشت درصد از کل تولید ناخالص داخلی غیرنفتی این کشور از صنعت زیارت و حضور زائران در مراسم حج به دست می آید.


بر این اساس سعودی ها در چشم انداز سال 2030 به صنعت گردشگری مذهبی توجه جدی داشته اند و با ارائه راهکارهایی برای جذب بیشتر زائران و ترغیب آنان به بازدید از شهرهای دیگر عربستان، در دستور کار قرار گرفته است.


بن سلمان نخست وزیر عربستان برای تحقق این امر در زمینه های مختلف به ایجاد مشوق ها و همچنین ساخت هتل ها، فروشگاه های لوکس و ساختمان های تجاری برای دستیابی به رونق اقتصادی و کاهش وابستگی اقتصادی به نفت و گاز اشاره کرد.مکه به یکی از مقاصد مجلل گردشگران مذهبی تبدیل شده است

شاید به همین دلیل است که در سال های اخیر هتل های مجللی در اطراف کعبه ساخته شده و به برخی از زائران شبی 30 هزار دلار نیز اتاق ارائه می شود. اکنون شهر مکه در بین گردشگران مذهبی به عنوان یکی از شهرهای توریستی با هتل های مجلل مشهور است و بسیاری از ثروتمندان خلیج فارس در روزهای خاص از این اماکن زیارتی دیدن می کنند.

در هفته‌های اخیر که محدودیت‌های کرونا در شهرهای زیارتی عربستان لغو شد و زائران می‌توانستند به خانه خدا و مسجد النبی (ص) مشرف شوند، سعودی‌ها اعتبار ویزای زائران خانه خدا را از یک ماه تمدید کردند. تا سه ماه.


جذب گردشگر در مکه/ وقتی سعودی ها از زائران خانه خدا سوء استفاده می کنند

این اقدام با هدف تشویق زائران خانه خدا برای بازدید از شهرهای دیگر عربستان انجام شده است. به گفته برخی از زائران خارجی که در هفته های اخیر به خانه خدا مشرف شده اند، افرادی در هتل ها و اطراف مسجد جامع حضور دارند که با ارائه نقشه عربستان به معرفی جاذبه های گردشگری کشور می پردازند. در بخشی از شهر مکه مکرمه قرار است زائران را به این مکان های تفریحی منتقل کنند.

این تصمیم سعودی ها با اعتراضاتی نیز مواجه شد. بنابراین برخی از زائرانی که برای خلق و خوی معنوی به سرزمین وحی سفر می کنند، بر این باورند که با توجه به بیانات مختلف که در مکه مورد احترام است، فضای زیارت دیگر حاکم نیست و سفر به سرزمین وحی است. لانگ ران به عنوان یک سفر توریستی شناخته می شود و دیگر فقط یک سفر زیارتی و معنوی نیست. بزرگان دینی جهان همواره بر معنویت حج و عمره به عنوان نقطه عطفی برای وحدت مسلمانان تاکید کرده اند.


اما برای جبران کسری بودجه و همچنین کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت، عربستان سعودی سال هاست که سفرهای زیارتی انجام داده و قصد دارد زائران را به عنوان گردشگر جذب کند.


توطئه عربستان برای سلب اختیارات سازمان های مذهبی برای اعزام زائران به سرزمین آخرالزمانی

وزیر حج در روزهای اخیر از راه اندازی رسمی پلتفرم آنلاین برای زائران برای افزایش تعداد زائران و اتباع خارجی، علاوه بر اقدامات قبلی سعودی ها برای جذب گردشگر و گردشگری زیارت سرزمین مکشوفه خبر داد. گردشگران این کشور.

در این برنامه آنلاین با نام «ناسوک» که برای جذب زائران بیشتر و بهره مندی از تجربه حضور در عربستان راه اندازی شده است، 100 فعالیت در نظر گرفته شده و 30 میلیون نفر می توانند از آن استفاده کنند.آیا سفر به خانه خدا سرگرم کننده است؟

راه اندازی این برنامه یکی از اقدامات عملیاتی برای دستیابی به چشم انداز 2030 سعودی ها و کاهش سفر به سرزمین وحی به عنوان یک سفر تفریحی است. در چشم انداز 2030 سعودی ها، سفر به سرزمین وحی باید به عنوان یک سفر تفریحی و گردشگری به مردم کشورهای مختلف معرفی شود و از سوی دیگر، زائران خانه خدا به سفر تشویق شوند. صنعت گردشگری عربستان در شهرهای دیگر عربستان توسعه خواهد یافت.

در واقع یکی از اهداف سعودی ها برای اجرای چشم انداز 2030 حذف زیارت از مؤسسات مذهبی در کشورهای مختلف و تسهیل سفر زائران به عربستان سعودی نه تنها به عنوان زائر بلکه به عنوان گردشگر است. . بدین منظور سامانه ای در سال های اخیر ابداع و معرفی شده است تا زائران بتوانند به صورت حضوری ثبت نام و از زمین مشهود بازدید کنند. به طوری که کسانی که قصد زیارت معبد خدا را در هر گوشه ای از جهان دارند می توانند درخواست خود را برای سفر به سرزمین وحی و زیارت سرزمین تجلی و زیارت معبد خدا در هر گوشه ای از جهان و پس از بازدید ثبت کنند. و با تایید، ویزا برای آنها صادر می شود و نیازی به زائر دیگر نیست. آنها کاروان های زیر نظر دولت و نهادهای حاکمیتی کشورشان ندارند و به این ترتیب مسئولیت نهادهای مذهبی در اعمال حج یا عمره کاهش یافته و در نهایت از بین می رود.


سعودی ها با این اقدام، ورود و خروج زائران و سایر فعالیت ها را به طور کامل کنترل خواهند کرد و نهادها، نمایندگی ها و مراکز مذهبی کشورهای مختلف نقشی در اعزام زائران نخواهند داشت. علاوه بر این، سعودی‌ها به‌جای حضور روحانی، واعظ، مدیر کاروان یا عامل اجرایی، قصد دارند از بدو ورود زائران به شهرهای مدینه منوره و مکه، افرادی مانند «لیدرهای تور» را برای راهنمایی زائران مستقر کنند. همچنین تشویق به حضور در شهرهای غیر زیارتی این کشور و عربستان سعودی.

پیش از شیوع کرونا، سالانه بیش از 2 میلیون نفر در ایام حج به خانه خدا مشرف می شدند و سعودی ها تلاش می کنند در چشم انداز 2030 این تعداد را به 15 میلیون نفر برسانند. با این حال، به دلیل شیوع کرونا، برنامه ها تا حدودی متوقف شده و تصمیم سعودی ها برای جذب زائران با روش های دیگر در حال پیگیری است. بنابراین در آخرین حج، اگرچه عربستان سعودی اجازه حضور بیش از یک میلیون زائر را داد، اما کمتر از 900000 نفر به حج مشرف شدند.