مجلس نمایندگان جمهوریخواه و آینده سیاسی بایدن


رئیس‌جمهور آمریکا از نتایج تاریخی انتخابات میان‌دوره‌ای برخوردار بود که فقط خوشبین‌ترین دموکرات‌ها می‌توانستند تصور کنند، اما کاخ سفید او هنوز با واقعیت‌های جدید سختی روبرو است.

کاخ سفید باید از بن‌بست فاجعه‌بار بالقوه بر سر سقف بدهی اجتناب کند و از موجی از تحقیقات جدید که قرار است توسط اکثریت جمهوری‌خواه کنگره آغاز شود، اجتناب کند، که قبلاً زنگ خطر را برای بایدن به صدا درآورده است.

جیمز کومر، نماینده جمهوری خواه کنتاکی، که قرار است رئیس کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان شود، به خبرنگاران گفت: این هیئت در حال بررسی گزارش های مالی و ادعاهایی است که به طور ناشناس در مورد روابط جو بایدن و فعالیت های تجاری 52 ساله اش مطرح شده است. . بزرگترین پسر، هانتر بایدن، شروع می کند.

فراتر از آن، جنگ های شدید بودجه و ترس از حاشیه وجود دارد که می تواند توانایی بایدن برای حکومت را تضعیف کند و در صورت شکست مالی دولتش، او را بیشتر محدود کند.

پس از دو سال اعتقاد شدید بایدن به اینکه دولت می تواند کارهای بزرگی انجام دهد، چالش بعدی دموکرات ها اطمینان از کارکرد دولتشان است.

یکی از مشاوران کاخ سفید گفت: از این پس باید انتظار داشته باشیم که انجام هر کاری از نظر قانونی بسیار دشوار باشد. همچنین فعالیت های اساسی مانند افزایش سقف بدهی و تامین مالی دولت با تردید مواجه است.

دموکرات‌ها اکثریت سنا خود را حفظ کرده‌اند و می‌توانند با پیروزی در جورجیا در ماه آینده آن را افزایش دهند، جایی که بایدن در ترکیب جدید مجلس نمایندگان به شدت دچار معلولیت خواهد شد.

اکثریت کوچک جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیز موانع بزرگی را در مقابل رئیس‌جمهور قرار می‌دهد، موانعی که بر همه چیز تأثیر می‌گذارد، از کمک‌های Covid گرفته تا لایحه زیرساخت‌های دو حزبی گرفته تا اولویت‌های دیرینه دموکرات‌ها در مورد تغییرات آب و هوا و مراقبت‌های بهداشتی.

تیموتی نفتالی، استاد دانشگاه نیویورک و مورخ ریاست جمهوری، گفت: از ژانویه 2023، ریاست جمهوری بایدن مورد حمله جدی قرار خواهد گرفت. در چنین فضایی برای هر دولتی حتی در ساده ترین و غیر حزبی ترین مسائل سازش کاری بسیار دشوار است.

یکی از مشاوران بایدن گفت: بعید می دانم دستور کار دولت بایدن تغییر کند، اما سوال اینجاست که از این پس چگونه به اجرای آن دستور کار ادامه دهیم؟!

در سال 2023، برنامه های گسترده بایدن برای بازسازی شبکه سلامت اجتماعی و اقتصادی کشور ناقص خواهد بود. بایدن در مورد چندین موضوع کلیدی، از جمله سقط جنین و اسلحه، قول هایی داده است که مشاورانش قبلا اذعان کرده اند که قدرت کمی برای پیشرفت چشمگیر در اختیار آنها قرار می دهد.

فراتر از همه این مسائل، موضوع مهم دیگری که به زودی خبرساز خواهد شد، گمانه زنی درباره آینده سیاسی خود بایدن است.

بایدن با 80 سالگی در حال حاضر مسن ترین فردی است که ریاست جمهوری آمریکا را برعهده دارد و برخی از دموکرات ها به وضوح معتقدند که زمان واگذاری قدرت به نسل جوان فرا رسیده است.

اما بایدن هیچ نشانه ای از قصد خود برای بازنشستگی (پس از پایان دوره ریاست جمهوری فعلی خود) نشان نداده است. در این میان، نتایج انتخابات میان دوره ای ممکن است این باور را تقویت کند که او می تواند چهار سال دیگر در کاخ سفید بماند و آغازی برای اختلاف و سردرگمی در حزب دموکرات باشد!