مجری برنامه «زندگی پس از زندگی» مترجم دعای اهل بیت شدساعت: 16:53
تاریخ انتشار: 1301/05/30
کد خبر: 1891545

مستند «عطار» به کارگردانی عباس موزون، داستان حرم خانگی «میرزا ابوالقاسم عطار» با قدمتی بیش از 100 سال از شبکه مستند پخش شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ جدیدترین قسمت از سریال خانه نورانی به کارگردانی عباس موزون و تهیه کنندگی محمدامین نوروزی در شبکه مستند تولید می شود و امشب یکشنبه 9 مرداد ماه ساعت 20:45 از شبکه مستند سیما پخش می شود.

عباس موزون در این باره گفت: مستند «عطار» داستان مرحوم میرزا ابوالقاسم عطار و زیارتگاه خانه اش است که یکی از معروف ترین و قدیمی ترین زیارتگاه های تهران است. این نماز خانه در منزل میرزا عطار نزدیک بازار تهران به عزاداری امام حسین (صلی الله علیه و آله) و بزرگان بسیاری از جمله عرفا، علمای حوزوی، شخصیت های سیاسی مانند نواب صفوی برگزار شد. – بازاریابان برجسته ای مانند مرشد چلویی، مرحوم دولابی و … حضور داشتند.

وی با اشاره به تاریخچه این مراسم گفت: این مراسم بیش از 100 سال سابقه دارد و پس از درگذشت میرزا عطار همچنان توسط فرزندان و نوادگان وی برگزار می شود.

کارگردان مستند «عطار» افزود: سعی کردیم این مراسم قدیمی و ریشه دار را بهانه ای کنیم تا به آیین های درونی و بیرونی برپا شده در امامزاده های خانگی بپردازیم و اینکه برپایی چنین مراسمی چه تأثیری می تواند داشته باشد. بر مردم و روابط و وظایف اجتماعی آنان تقویت شده است در دهه های اخیر شکل مراسم، مداحی و دعا در حرم امام حسین(ع) تغییر کرده و به نظر می رسد نسل جدیدی روی کار آمده است. در این مستند به جشن اصیل تری از گل سرخ اشاره شده است.

وی درباره تحقیقات این مستند نیز گفت: پژوهش اصلی این مستند تحقیقات میدانی است و ابتدا به سراغ کسانی رفتیم که در این مراسم قدیمی حضور داشتند. از جمله این افراد می توان به آیت الله سیدان اشاره کرد. در مرحله بعد به سراغ فرزندان و نوه های افرادی که در این مراسم حضور داشتند رفتیم. حجت الاسلام بیاذر تهرانی، شیخ محمدحسین بحرینی، حاج حسین تهرانی، شیخ حسین انصاریان و… از سخنرانان و افراد مرتبط بودند.

موزون با اشاره به شکل روایی این مستند تصریح کرد: این فیلم هم شامل تصاویر آرشیوی و هم مصاحبه است. در زمان حیات ایشان فیلمی از نماز خواندن مرحوم عطار در منزل نبود و فقط از چند عکس استفاده شده بود. همچنین از تصاویر آرشیوی چند دهه اخیر مساجد نیز در این اثر استفاده شده است.

وی درباره انتخاب نام این مستند گفت: لقبی که به میرزا عطار داده شده حاوی رمز و رازی است که در فیلم ذکر شده است. به همین دلیل نام مستند را «عطار» گذاشتیم.

تهیه کنندگان این مستند مدیر پروژه: سرور توتونچی، محقق: سیددادی سادات شیرازی، فیلمبرداران: احد عقلی، محمدمهدی کتیراچی و محمدرضا گلپور، تدوین: محمدعلی نادری، معاون تهیه کننده: محمدحسین امیری، دستیار کارگردان: محمدچی، دستیار کارگردان هستند. : کوروش حسین زاده، پوریا خطیبی کیا و رضا حصاری، دستیار تولید: محسن ملکی و صلوات خاضع نصیر تنظیم: امید روشن بین.

مستند «عطار» امشب یکشنبه 9 مرداد ماه ساعت 20:45 از شبکه مستند پخش می شود و بازپخش آن دوشنبه ساعت 1:00 بامداد ساعت 11:00 است.