ما آماده همکاری کامل با اعضای شانگهای در مبارزه با تروریسم هستیم+عکسساعت: 19:55
تاریخ انتشار: ۱۳۰۱/۰۵/۲۸
کد خبر: 1891032

وزیر کشور در چهارمین نشست وزرای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که در تاشکند برگزار شد، گفت: تهران آماده همکاری کامل با اعضای شانگهای در مبارزه با تروریسم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ احمد وحیدی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در چهارمین نشست وزرای کشور سازمان همکاری شانگهای در شهر تاشکند شرکت کرد.

در این نشست موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته، افراط گرایی و مبارزه با مواد مخدر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در سخنان خود با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران قربانی تروریسم بین المللی است، تاکید کرد: تهران آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر را دارد. .

وزیر کشور در این سخنرانی با اشاره به استقبال ایران از بیش از چهار میلیون شهروند افغانستانی تاکید کرد: آمادگی داریم تجربیات خود را برای حل مشکلات افغانستان در اختیار سایر کشورها قرار دهیم.

وی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هر گونه تروریسم را محکوم می کند.

در پایان این نشست اعضای سازمان همکاری شانگهای بیانیه نهایی را امضا کردند.

گفتنی است روند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای از زمان برگزاری اجلاس سران این سازمان در «دوشنبه» تاجیکستان در سال گذشته آغاز شده است.

نشست آتی سازمان شانگهای در سمرقند ازبکستان برگزار می شود.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین‌المللی بین‌المللی است که در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای چین توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد.

هند و پاکستان در نشست این سازمان که در 8 و 9 ژوئن 2017 در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، به عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای درآمدند. ایران در حال حاضر مراحل و فرآیندهای عضویت دائمی در سازمان همکاری شانگهای را طی می کند.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شرکای گفتگو با این سازمان هستند. در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر «دوشنبه» در سپتامبر 2021، مراحل و فرآیندهای اعطای وضعیت شریک گفتگو به مصر، قطر و عربستان سعودی آغاز شد.