لیپوساکشن: خطرات و اطلاعات ایمنی

برای افرادی که مدتهاست سعی کرده اند اندام خود را از طریق رژیم غذایی، ورزش، داروهای کاهش وزن یا درمان مکمل های طبیعی بهبود بخشند، لیپوساکشن می تواند درمانی باشد که می تواند به آنها کمک کند تا به اندازه و شکل بدنی که همیشه می خواستند برسند.

قابل درک است که وزن اضافی بدن ناخوشایند است و برای برخی در واقع می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این وضعیت زمانی بدتر می شود که تجمع نامتناسب موضعی چربی به روش های معمول کاهش وزن پاسخ ندهد.

لیپوساکشن یکی از روش های موثری است که به وسیله آن می توان به کاهش وزن طولانی مدت دست یافت و بی نظمی های کانتور بدن را بهبود بخشید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن که به عنوان لیپوپلاستی، لیپوساکشن با کمک ساکشن یا به سادگی لیپو نیز شناخته می شود، یک روش جراحی زیبایی است که چربی اضافی را از ران، باسن، باسن، قسمت داخلی زانو، کمر، گونه ها، چانه و شکم حذف می کند و همچنین خطوط را بهبود می بخشد.

در این جراحی، یک جراح زیبایی یک لوله مکش فولادی ضد زنگ بزرگ (کانولا) را وارد می کند که از بافت چربی عبور می کند. این دستگاه خلاء مانند به یک پمپ مکش قدرتمند متصل است که از طریق برش های کوچک در زیر لایه های پوست چرب قرار می گیرد. کانولا ابتدا سلول های چربی را شل می کند و فرو می ریزد و سپس چربی تجزیه شده را می مکد و ظاهری باریک تر و خوش فرم تر به شما می دهد.

این روش می‌تواند تحت بیهوشی یا با آرام‌بخشی شدید IV یا کاملاً با بی‌حسی موضعی انجام شود و ممکن است از 30 دقیقه تا 4 ساعت طول بکشد تا عمل جراحی کامل شود. بسیاری از افراد برای نتایج بهتر این جراحی را با سایر روش‌ها مانند لیفت صورت، شکم تاک یا کوچک کردن سینه ترکیب می‌کنند.

اگر برای دستیابی به اندامی خوش فرم به لیپوساکشن فکر می کنید، اگر سالم هستید، تناسب اندام مناسبی دارید و خاصیت ارتجاعی پوست خوبی دارید، کاندیدای ایده آلی هستید.

با ظهور تعدادی از پیشرفت‌های پزشکی و تکنولوژیکی، لیپوساکشن در آمریکا بسیار محبوب شده است، به طوری که طبق آمار ASAPS، بیش از 205000 لیپوساکشن در این کشور در سال 2011 انجام شده است، در مقایسه با آمار ASAPS که در سال گذشته 289000 عمل انجام شده است.

خطرات و عوارض

مانند هر روش جراحی دیگری، لیپوساکشن نیز با برخی از خطرات و عوارض همراه است. بنابراین، درک کامل خطرات احتمالی مرتبط با این روش توسط بیماران بالقوه لیپوساکشن ضروری است.

خطرات و عوارض احتمالی لیپوساکشن عبارتند از:

خطوط غیر طبیعی و غیر جذاب

افسردگی ها (لیپوتروپ ها) یا توده ها و برآمدگی ها (لیپونوت ها) ممکن است رخ دهد

عدم تقارن و شلی پوست به دلیل استفاده از کانول های بزرگ

اسکار، برآمدگی، رنگ نامنظم دائمی و آسیب پوستی یا عصبی می تواند در اثر لیپوساکشن بیش از حد سطحی ایجاد شود.

نکروز کامل ضخامت پوست (مرگ پوست آسیب دیده)

التهاب و هایپرپیگمانتاسیون

عفونت

بهبود ضعیف زخم

ترومبوز عروق خونی (لخته شدن در داخل رگ خونی)

از دست دادن بیش از حد مایعات یا تجمع مایعات

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بیهوشی می تواند خطرناک باشد

تغییر در احساس پوست

درد مداوم

آسیب به ساختارهای عمیق تر مانند رگ های خونی، ریه ها و اندام های شکمی

تورم در پاها که ممکن است ادامه داشته باشد

جراحی تجدید نظر امکان پذیر است

نکات ایمنی

اگر بخواهیم پس از جراحی مجموعه خاصی از موارد را با دقت در نظر بگیریم، می توان عوارض لیپوساکشن فوق را به حداقل رساند.

برای مثال، پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در مورد داروها و روند بهبودی برای موفقیت‌آمیز بودن جراحی بسیار مهم است.

برای جلوگیری از عوارض جانبی جراحی لیپوساکشن، باید از ایجاد نیروی زیاد، تورم، ساییدگی یا حرکت برش های جراحی در طول زمان بهبودی جلوگیری کرد.

بیمار باید قبل از درآوردن لباس چیزی بخورد تا از غش بعد از لیپوساکشن جلوگیری شود.

مصرف غذاهای غنی از ویتامین و مواد معدنی برای حفظ ظاهر جدید ضروری است.

بعد از عمل لیپوساکشن حدود 2 تا 3 هفته صبر کنید تا به فعالیت های بدنی عادی بازگردید.

بنابراین اگر قصد انجام لیپوساکشن را دارید، کافی است تحقیقات گسترده ای داشته باشید تا جراح لیپوساکشن ماهر و واجد شرایط را بیابید و تجربه او را در رسیدگی به نوع مورد شما بررسی کنید.