«لالین» همچنان در پارک پردیسان تهران است/ «لالین» کی به جنگل می آید؟ساعت: 09:27
تاریخ انتشار: 1301/08/06
کد خبر: 1905365

خرس سیاه بلوچی لالین که در کلینیک حیات وحش پارک پاردیسون زندگی می کند، وضعیت خوبی دارد، اما باید دید مسئولان چه تصمیمی خواهند گرفت و او چه زمانی به خانه بازگردانده می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ بلوچی خرس سیاه است این جانور که در زبان مردم بلوچ سیستان و بلوچستان به «مام» و «هورس» معروف است، یکی از ارزشمندترین حیوانات وحشی گوشتخواری است که در کشورمان زندگی می کند. زیستگاه این حیوان در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان است.

خرس سیاه آسیایی شبگرد است و برخلاف گونه های دیگر به خواب زمستانی نمی رود. طول عمر آن حدود 25 سال، 120 تا 180 سانتی متر طول و 50 تا 170 کیلوگرم وزن دارد. آنها علاوه بر مواد گیاهی، حیوانات و حشرات، مهره داران کوچک، بچه پستانداران و گاهی حیوانات اهلی را می خورند. این خرس ها معمولا در اواخر تابستان جفت گیری می کنند و هفت ماه بعد دو توله به دنیا می آورند.

متاسفانه این گونه ارزشمند در لیست قرمز «IUCN» قرار گرفته و جمعیت آن در آستانه انقراض است. این گونه در رده “آسیب پذیر” جهان (فهرست قرمز vu IUCN)، زیرگونه بلوچی خرس سیاه، پراکنده در ایران و پاکستان، CR در خطر انقراض قرار دارد.

پارک پردیسون چندین ماه است که میزبان یکی از این موارد است توله خرس سیاه غلامرضا ابدالی، رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قاچاقچیان در ابتدای خرداد ماه سال جاری در اتوبوسی در مسیر کرمان به اصفهان قلاده یک توله خرس سیاه را کشف کردند. این خرس سیاه به استان کرمان یا سیستان و بلوچستان فرستاده شده است هدف ما آوردن بلوچی خرس سیاه است اما متاسفانه هیچ یک از این دو استان شرایط لازم برای نگهداری و درمان آن را ندارند.

او توله خرس را به کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست در پارک پردیسون برد و گفت: همین الان.لالینوضعیت بسیار خوبی دارد، طبق رژیم غذایی خرس‌های سیاه میوه‌های فصل، گوشت سفید و گوشت قرمز و آهو مصرف می‌کنند و خرمایی که به لالین می‌دهیم همان خرمایی است که در منطقه توزیع بلوچی یافت می‌شود. خرس سیاه که در استان سیستان به معنی بلوچستان و کرمان است.از دیگر میوه هایی که لالین می خورد هندوانه، سیب و هویج است.
به گفته رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، خرس ها احساساتی هستند و خیلی سریع با انسان ها سازگاری پیدا می کنند، بنابراین آنها را خیلی به انسان نزدیک نمی کنیم. زوج”لالینوی افزود: اکنون 7 ماهه و نر است و با توجه به اینکه این خرس زیستگاه محسوب می شود، هدف ما انتقال آن به استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان پس از بزرگ شدن است.

هر چند الان شرایط خوب استلالینباید ببینیم مسئولان چه تصمیمی خواهند گرفت و چه زمانی به محل اقامت او خواهند آمد.