قیمت‌ها در آمریکا رکورد می‌زنند/ بایدن از پذیرش مسوولیت سر باز می‌زندبایدن در مورد افزایش قیمت کالاها و خدمات برای آمریکایی ها گفت: آنها ناراضی شده اند. من آنها را سرزنش نمی کنم.


شبکه خبری فاکس نیوز وابسته به جمهوریخواهان آمریکا همزمان با اعلام جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات آمریکا مبنی بر عزم او برای مبارزه با تورم گزارش داد قیمت بنزین در آمریکا به بالاترین حد خود در تاریخ این کشور رسید.


شبکه خبری فاکس نیوز در گزارش خود اعلام کرد بر اساس آمار انجمن خودروی آمریکا، میانگین قیمت بنزین در جایگاه های سوخت این کشور در روز سه شنبه به وقت محلی  به  ۴.۳۷ دلار به ازای هر گالن (۳.۸۸لیتر) رسید و این قیمت از آخرین رکورد ۴.۳۳ دلاری قیمت بنزین که در ۱۱ مارس ثبت شده بود، فراتر رفت.


 میانگین قیمت هر گالن بنزین در سال گذشته ۲.۹۷ دلار بود.


با افزایش تورم که قیمت‌های مصرف‌کننده در مقایسه با سال گذشته را بیش از ۸ درصد افزایش داده است، رئیس‌جمهوری آمریکا بر آزادسازی نفت از ذخایر راهبردی نفتی و فشار بر شرکت‌ها برای بازگرداندن سودهای بی سابقه فروش نفت به مصرف‌کنندگان در قالب قیمت‌های پایین‌تر بنزین تاکید کرد.


او گفت: می دانم که تورم به خانواده ها در سراسر آمریکا آسیب می رساند. من می خواهم هر آمریکایی بداند که تورم را بسیار جدی می گیرم و این اولویت اصلی من در داخل کشور است.


بایدن که در چند ماه اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را مقصر جنگ اوکراین و افزایش قیمت ها در کشورش معرفی کرده است،  گفت که همه گیری کرونا، همراه با مسائل زنجیره تامین و جنگ روسیه با اوکراین، مقصر افزایش تورم هستند.


دولت بایدن اگرچه تریلیون‌ها دلار کمک مالی  کرونا و هزینه‌های زیرساختی را به اقتصاد آمریکا تزریق کرده است اما جمهوری‌خواهان و برخی از اقتصاددانان می گویند این سیاست ها باعث ایجاد تورم در آمریکا شده است.


رئیس‌جمهوری آمریکا اقدامات سیاسی جدیدی در زمینه اقتصاد اعلام نکرد اما اظهار داشت که در حال بررسی حذف تعرفه های گمرکی دوران ترامپ بر چین به عنوان راهی برای کاهش قیمت کالاها در آمریکا است.


وی در عین حال گفت: هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.


پیش از سخنان بایدن، مشاور اقتصادی او نیز قیمت بالای بنزین در آمریکا را به گردن ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه انداخت و از احتمال لغو یک روزه مالیات بر بنزین برای کاهش قیمت ها بعنوان یکی از گزینه ها سخن گفت.


سیسیلا روز مشاور اقتصادی بایدن روز سه شنبه به وقت محلی افزود: دلیل قیمت بالای بنزین در آمریکا به حمله روسیه به اوکراین مربوط است و کاهش این قیمت ها به پوتین بستگی دارد.


مشاور اقتصادی کاخ سفید گفت: ما امیدواریم این قیمت ها به زودی کاهش یابند. این امر کمی به پوتین بستگی دارد اما رئیس جمهوری آمریکا متمرکز بر رسیدگی به این مسایل است.


وی همچنین اعلام کرد که احتمال لغو یک روزه مالیات بر بنزین به صورت ملی یکی از گزینه ها برای کاهش قیمت ها است.


وی تاکید کرد رئیس جمهوری آمریکا با همه این مسایل آشنا است و می خواهد تمام تمهیدات را به کار گیرد اما به حمایت نمایندگان کنگره نیاز دارد.


وزیر خزانه‌داری آمریکا در حالیکه کشورش بی سابقه ترین رکود اقتصادی را در ۴۰ سال اخیر تجربه می کند، مدعی شد اقتصاد روسیه آشکارا در رکود است و تورم در آن کشور به ۲۰ درصد خواهد رسید.


 جانت یلن وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نشست استماع گزارش سالانه شورای نظارت بر ثبات مالی به کنگره به قانونگذاران ادعا کرد که تورم در روسیه احتمالاً در سال جاری به  ۲۰ درصد خواهد رسید و این بیش از دو برابر جهش سالانه ۸.۵ درصدی تورم در  آمریکا  در ماه مارس است.


این مقام اقتصادی دولت بایدن مدعی شد تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از حمله آن به اوکراین، ضربه محکمی به اقتصاد روسیه وارد کرده است.


یلن ادعا کرد که اقتصاد روسیه آشکارا در رکود است و پیش بینی ها نشان می دهند که اقتصاد روسیه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچک خواهد شد.


وزارت کار ایالات متحده آمریکا در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که نرخ تورم در این کشور در یک سال گذشته ۸.۵ درصد افزایش یافت که این بالاترین افزایش تورم در امریکا در ۴۰ سال گذشته است.


گزارش دولت آمریکا همچنین نشان می دهد  که تورم در ماه های  فوریه تا مارس ۱.۲ درصد افزایش یافته است در حالی که این تورم در ماه های ژانویه تا فوریه ۰.۸ درصد افزایش داشته است.


برای نخستین بار نرخ تورم در آمریکا شامل افزایش قیمت بنزین در این کشور می‌شود که پس از وقوع جنگ در اوکراین در ۲۴ فوریه روند افزایشی را از خود نشان داده است.


بر اساس گزارش انجمن خودرو آمریکا، میانگین قیمت هر گالن(حدود ۳.۸ لیتر) بنزین در آمریکا ۴.۱۰ دلار در زمان انتشار این گزارش بود که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش یافته است. اگرچه قیمت سوخت در آمریکا در چند هفته گذشته کاهش یافته است.


افزایش قیمت انرژی منجر به افزایش هزینه های حمل و نقل کالاها و قطعات در سراسر آمریکا شده است که به نوبه خود به رشد قیمت ها برای مصرف کنندگان کمک کرده است.


نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که ۶۱ درصد از آمریکایی ها معتقدند سیاست های بایدن باعث افزایش تورم شده است و ۸۳ درصد نیز تورم را مساله ای بسیار مهم در انتخابات نوامبر کنگره می دانند.


یک نظرسنجی جدید از موسسه “راسموسن” نشان می‌دهد که تقریباً از هر ۱۰ رای‌دهنده احتمالی آمریکایی، ۹ نفر نگران افزایش تورم هستند و چهار نفر از هر پنج رای‌دهنده نیز معتقدند که تورم موضوع مهمی در انتخابات میاندوره ای کنگره در نوامبر خواهد بود.


به گزارش سی ان اس نیوز آمریکا، این نظرسنجی همچنین نشان داد که اکثریت (۶۰ درصد) رأی دهندگان می گویند سیاست های دولت بایدن باعث افزایش تورم در این کشور شده است، همچنین ۱۱ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که سیاست های دولت آمریکا باعث کاهش تورم شده است. ۲۵ درصد دیگر می گویند که این سیاست ها تفاوت چندانی ایجاد نکرده است.


همچنین ۸۷ درصد از رای دهندگان اعلام کردند که  “بسیار نگران” تورم، ۶۲ درصد می گویند  “تا حدودی نگران” این امر و ۲۵ درصد می گویند کمی نگران تورم هستند.


به همین ترتیب، ۸۳ درصد از رای دهندگان می گویند که تورم  موضوعی بسیار مهم در انتخابات آتی کنگره خواهد بود. همچنین  ۶۰ درصد معتقدند این مساله تا  حدودی مهم و ۲۳ درصد معتقدند تورم در انتخابات آتی کنگره اهمیت زیادی نخواهد داشت.

رژیم لاغری سریع