قوانین وضع شده باید مشکلات کشور را حل کندساعت: 23:15
تاریخ انتشار: 05/02/1401
کد خبر: 1885240

حجت الاسلام محسنی آجی گفت: قوانین وضع شده باید مشکلات کشور را حل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام محسنی آجی در دیدار با اعضای کمیسیون سازندگی شورای اسلامی، این کمیسیون را کمیسیونی برای طیف وسیعی از وظایف و به ویژه در حوزه مأموریت ها عنوان کرد. سه وزارتخانه مهم «کشور»، «راه و شهرسازی» و «قدرت» بر اهمیت تبیین وظایف این کمیسیون به سطوح مختلف مدیران تاکید کردند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تعامل مطلوب مجلس و قوه قضائیه گفت: ما در قوه قضائیه آمادگی 100 درصدی برای افزایش تعامل با نمایندگان مجلس را داریم و از همه فقها در این زمینه آرزو دارم. مدیران سراسر کشور.. به آنها دستور دادم تا حداکثر تعامل را با نمایندگان مجلس در حوزه کاری خود داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اهمیت اجرای صحیح قوانین مصوب در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از اولویت های کاری من در قوه قضائیه تمرکز بر قوانین مصوب کشور و اجرای قوانین مصوب است. مجلس و در این راستا به سازمان دستور دادم تا بازرسی کل کشور را صادر کند و به آن نهاد مهم نظارتی دستور داده و موظف به بررسی همه جانبه نحوه و محدوده اجرا کرده ام. قوانین پذیرفته شده کشور؛ ما این اعتقاد راسخ داریم که قوانینی که تصویب شده باید اجرا شود و اگر قانونی قابل اجرا نیست برای اصلاح آن اقدام شود.

وی تصریح کرد: اگر سازمانی از اجرای قانونی امتناع کند یا آیین نامه اجرایی حاکم بر آن قانون را وضع نکند، باید پاسخگو باشد و در صورت لزوم رسانه ها نیز در قبال آن مسئول باشند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارش عملکرد برنامه پنج ساله ششم توسعه از سوی دیوان محاسبات گفت: قوانین تدوین شده باید به مشکلات و معضلات کشور رسیدگی کند و در عین حال قابلیت اجرا داشته باشد. باید این سوال را مطرح کرد که در تصویب مفاد این قانون در چه مواردی از برنامه ششم توسعه تصمیم گیری نشده و چه تعداد از احکام برنامه مذکور اجرایی نشده است؟ حتی اگر در نظر بگیریم که کمتر از 50 درصد این برنامه اجرا نمی شود، این مشکل نشان دهنده مشکلی است که باید با همفکری و تلاش مشترک برای حل آن تلاش کنیم.

وی در ادامه گفت: مسئولان و تصمیم گیران کشور ما و شما مردمی هستید که در این گونه جلسات جمع می شوید و ما نمی خواهیم در این جلسات دردسر ایجاد کنیم بلکه می خواهیم مشکلات را کاهش دهیم و آنها را حل کنیم. اینکه چقدر در اجرای قوانین تصویب شده موفق هستیم باید قضاوت شود. دلایل و موانع عدم اجرای قوانین متوالی باید بررسی شود.

حجت الاسلام محسنی آجی یکی از اولویت های کاری خود به عنوان رئیس قوه قضائیه را پیگیری تخلفات و جرایم نهادها و مسئولان دولتی دانست و گفت: به نظر من قوه قضاییه باید پیگیری و پیگیری کند. رسیدگی به تخلفات و جرایم». از طرف دستگاه ها و مراجع دولتی پیگیری و رسیدگی به تخلفات و جرایم مردم عادی و اشخاص حقیقی در اولویت است و بر این اساس وقتی وارد مرزهای اراضی ملی و منابع طبیعی و رودخانه ها و سواحل می شویم، در ابتدا. برای اجرای قانون و سرکوب ساختارهای غیرقانونی، قوه قضاییه و نیرو به نهادهای دولتی از جمله وزارتخانه دستور داده ایم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به لزوم جلوگیری از موانع و منشاء فساد به تشریح و تشریح چرخه های معیوب ایجاد فساد و آسیب به بیت المال در بخش های مختلف از جمله واردات و صادرات پرداخت و تاکید کرد: اقدامات ما در پیشگیری از منشأ فساد است. در بخش‌ها، واردات و صادرات، گمرکات و اموال و همچنین اراضی ملی و طبیعی، جناح‌های مختلف از جمله تجاوز به منابع باید بر این نکته تمرکز کنند که این راه‌ها کاملا مسدود شده و فساد در این موانع رخ ندهد. از سوی دیگر هزینه فساد برای مفسد افزایش می یابد.

رئیس قوه قضائیه به همکاری و اقدامات مجدانه قوه قضائیه و دولت در امر آزادسازی حریم و بستر رودخانه ها و سواحل و از جمله تجاوزات به حریم و بستر رودخانه چالوس اشاره کرد. استان البرز یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور است و آزادسازی سواحل دریای خزر نیز سرزمین ملی و منابع طبیعی است که مورد تاخت و تاز و تعدی قرار گرفته است.

وی باز هم با اشاره به سهم بالای دستگاه های دولتی در نقض حریم و بستر رودخانه ها و سواحل، تصریح کرد: مراجعی مانند دیوان محاسبات باید به طور جدی به این فکر کنند که چرا یک رئیس و مدیر دستگاهی اقدام به ساخت ویلا می کند. به خلوت و رختخواب پناه ببرید. آیا هزینه رودخانه یا ساحل است؟ منشاء چنین گروه هایی که خلاف قانون، حقوق مردم و بیت المال هستند باید شناسایی و جلوی آن گرفته شود.

رئیس قوه قضائیه، رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی پیش از سخنان، رئیس قوه قضائیه با قدردانی از سیاست جهادی و روحیه انقلابی، به ایراد سخنرانی پرداخت. مردم گفتند: حضور رئیس قوه قضائیه در استان های مختلف کشور و نحوه حمایت از اقشار ضعیف و ضعیف و تلاش وی برای اجرای عدالت در کشور قابل تقدیر است.

رئیس کمیسیون ساخت و ساز مجلس با اشاره به قانون جهش تولید مسکن از یک سال پیش، از اجرا نشدن این قانون توسط برخی دستگاه های اجرایی مانند بانک ها انتقاد کرد و خواستار ورود قوه قضاییه به این موضوع شد.

رجای کوچی با اشاره به وجود 60 هزار پروژه نیمه تمام در نقاط مختلف کشور که منجر به هدر رفت سرمایه ملی می شود، گفت: چاره ای جز واگذاری این پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود ندارد.

رضایی کوچی آمادگی خود را برای کمک به کمیسیون عمران مجلس برای تجهیز و نوسازی ساختمان ها و ساختمان های قدیمی قوه قضاییه در اقصی نقاط کشور اعلام کرده است.

حجت الاسلام منتجری، دادستان کل کشور در سخنانی به تخلفات گسترده و متعدد ساختمانی در سراسر کشور اشاره کرد و خواستار رسیدگی به این مقوله در کمیسیون ساختمانی مجلس شد.

دادستان کل کشور با اشاره به دریافت گزارش تجاوزات به اراضی جنگلی کلرادو گفت: قرار بود مکانی برای گردشگری مردم در اراضی جنگلی کلرادو ساخته شود اما در واقع این اتفاق افتاد. 62 ویلا لوکس چند میلیاردی و کل جنگل های منطقه تخریب شد.

وی از مجلس به ویژه کمیسیون ساخت و ساز خواست تا مجازات های شدید و بازدارنده را برای چنین مواردی در نظر بگیرند.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه با ارزیابی و وضع قوانین کارشناسی می توان شاهد حل بسیاری از مشکلات حوزه ساخت و ساز بود، اظهار داشت: بسیاری از قوانین در حوزه ساختمان از جمله قانون نیازمند است. به روز رسانی و تصحیح سند رسمی تعیین وضعیت زمین و ساختمان بدون ثبت.

خانی نماینده شاهرود نیز در این نشست با بیان اینکه مراکز و مجامع قضایی در نقاط مختلف کشور باید بر اساس سیاست های رئیس قوه قضائیه حرکت کنند، گفت: ضروری است: برنامه رئیس قوه قضاییه در عرصه اقدامات جهادی، انقلابی و اجرای سند متحول خواهد شد.

آرامی نماینده مردم بندرعباس نیز در سخنانی اقدامات حجت الاسلام محسنی آجی در سال گذشته را مایه تحول در دستگاه قضایی و ایجاد امید در بین مردم دانست. قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که قوه قضائیه این مسیر و روند را با قوت و شدت دنبال کند.

دنیامالی نماینده بندرو انجلی نیز از ریاست حقوقی خواست تا در خصوص اجرای کامل قانون افزایش لوازم خانگی اقدامات لازم را انجام دهد.

آذری نماینده کوچان نیز در این دیدار با اشاره به افزایش امید مردم به قوه قضاییه عدالت محور، مسائل مربوط به ورشکستگی یک واحد تولیدی در حوزه انتخابیه خود را مطرح کرد.

اقبال شکری نماینده مردم تهران نیز بر اهمیت ارائه آموزش های لازم به مردم قبل از شروع مراحل قانونی تاکید کرد و از نحوه ورود سازمان بازرسی به بررسی پروژه های عمرانی در قسمت های انتهایی خبر داد. کشور

در این دیدار بدری نماینده مردم اردبیل رئیس قوه قضائیه از بازدیدهای میدانی مراکز و مسئولان و حضور در بین مردم و گفتگو با اقشار مختلف قدردانی کرد و از اقدامات موثر دستگاه قضایی استان اردبیل تقدیر کرد. در راستای تولید و حمایت از هنرمندان.

شریعتی نماینده مردم بهشهر در این دیدار رویکرد حجت الاسلام محسنی آجی در تصدی ریاست قوه قضاییه را رویکردی دلسوزانه و مصمم دانست و در ادامه به طرح موضوعات مرتبط با موضوعات پرداخت. ایجاد واحد پتروشیمی استان مازندران و جنبه های مختلف تصویب فرآیندهای زیست محیطی این پروژه.

علی پور نماینده مردم خمشهر نیز خطاب به مافوق رئیس قوه قضائیه در خصوص تمامی مسائل و چالش های مربوط به قوه قضائیه خواستار همکاری بیشتر، برگزاری جلسات بیشتر و تشکیل کارگروه های مشترک بین نمایندگان مجلس شد. قوه قضائیه در استان های مختلف کشور

یوسفی نماینده مردم اهواز نیز در این دیدار با بیان اینکه افزایش روابط دولت و مجلس باعث کاهش مشکلات مردم می شود، گفت: همه نهادهای مسئول باید تمام تلاش خود را به کار گیرند. تبدیل اسناد عادی و مبایعه نامه به اسناد رسمی.

فیروزپور نماینده مردم نطنج در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از اقدامات رئیس قوه قضائیه در سال گذشته که موجب جلب اعتماد و رضایت عمومی شده است، به بیان برخی مسائل و چالش های قضایی در حوزه انتخابیه خود پرداخت.

نماینده مردم اهر و حارث محرم زاده در این دیدار با بیان اینکه حضور رئیس قوه قضائیه موجب تقویت اعتماد مردم به قوه قضائیه شده است به بیان برخی از مسائل و مشکلات حقوقی خود پرداخت. حوزه انتخابیه

شاوردیان نماینده ارامنه در تهران و شمال کشور نیز بر لزوم اتخاذ تدابیر مناسب برای کاهش تاخیر در دادگاه ها تاکید کرد.

انتهای پیام/