قوانین بانکی در مجلس تصویب می شودساعت: 18:38
تاریخ انتشار: 1301/06/22
کد خبر: 1897220

رئیس شورای اسلامی از نهایی شدن قوانین بانکی در سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ محمدباکر خلیباف امروز (سه شنبه) با تشکر از شبکه بانکی کشور از فعالیت بانک های خصوصی در کشور، اظهار کرد: امروز بار اصلی اقتصاد کشور بر دوش بانک ها چه در بخش کشور است. مشکلات داخلی که خارج از حیطه رسالت ذاتی خود عمل می کنند، می دهند و باید تحمل کنند و کمبود سرمایه گذاری خارجی را جبران کنند، پس خدا جایگاه دارد.

رئیس شورای اسلامی کشور با اشاره به مشکلات سیستم بانکی کشور ادامه داد: همانطور که حاضران نیز خاطرنشان کردند نارضایتی عمومی به دلایل مختلف وجود دارد و همه شبهات خود را به بانک ها مطرح می کنند اما وقتی این مسائل را به دقت بررسی می کنید می بینیم که این بحث ها و شکایات دلایلی دارد.

برخی رسانه ها سخنان من را درباره کسب و کارهای ربوی بانک ها نادرست منتشر کردند و در ادامه گفتند: رسانه ها در این زمینه شیطنت می کنند و صحبت ها را قطع می کنند و یکدیگر را به حاشیه می برند و هیچ منافاتی در آنها وجود ندارد. منظور من این است که تمام قراردادها و عملیات بانکی بدون ربا و بر اساس فقه و احکام معتبر است و در آن شکی نیست، اما همه ما این واقعیت را می دانیم که در مرحله آخر، زمانی که در باجه ها اقداماتی صورت می گیرد. شعب بانک ها و در واقع جزئی از قراردادهای منعقد می شوند، مبلغ دریافتی در جای دیگری هزینه می شود، هم بانک و هم مشتری می دانند که این کار انجام می شود، بانک ها نیز در حوزه های دیگر مانند بازار سرمایه به نحوی عمل می کنند و شبهاتی وجود دارد. در این زمینه و نباید منکر آن باشیم، در واقع باید مراقب بود و توجه داشت که این گونه رفتارها تلاش شبکه بانکی را بی نتیجه می کند.

قالیباف با بیان اینکه بانک ها در واقع 50 تا 60 درصد نقدینگی خود را به بهانه های مختلف نگه می دارند و مابقی را در چرخه عملیاتی نگه می دارند، خاطرنشان می کند: یعنی مبالغی که در دست بانک ها است، وجوه عمومی است. باید در چرخه اقتصادی گنجانده شود.

وی با اشاره به فرآیندهای غیراستاندارد سیستم بانکی کشور گفت: این ضرر باعث می شود بانک های ما با حداقل سرمایه با برخی بانک های بین المللی برخورد کنند اما اگر بخواهند مثلاً یک قرارداد بزرگ بانکی منعقد کنند. 2 یا 10 میلیارد دلار و بانک های بین المللی باید وضعیت بانک های ما را ارزیابی کنند بله، متوجه هستیم که بانک های ما با این ارقام تناسب ندارند و استانداردهای بانکی در این سطح نیست.

رئیس شورای قانونگذاری کشور اضافه کرد: یعنی بانک های ما به معنای واقعی بانک نیستند و تبدیل به شرکت های مالی شده اند، بنابراین ممکن است نتوانیم از همه فرصت های ایجاد شده برای کشور استفاده کنیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: اگر بخواهیم استانداردها را به روز کنیم و زمینه تراکنش های مالی چند میلیونی را فراهم کنیم، زمان زیادی می برد و عملا بانک های ما این قابلیت را ندارند و این یکی است. درباره مشکلاتی که باید حل شود. چاره ای بیندیشید

خلیباف در بخشی دیگر از سخنان خود به نهایی شدن قوانین مربوط به حوزه بانکی در سال جاری در مجلس اشاره کرد و گفت: از شما می خواهم تیمی را تعیین و به مجلس معرفی کنید تا در تمامی جلسات کارشناسی حضور داشته باشند. بحث در مورد کمیسیون ها و مسائل مربوط به بخش بانکی. اظهار نظر در مورد فعالیت های بانک ها و آگاهی از مسائل و ارائه پیشنهادات آنها در طرح ها و لوایح مربوطه بررسی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت بانک های خصوصی برای بهبود زیرساخت های کشور، عمده مشکلات زیرساختی کشور ما را پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری بانک ها دانست و گفت: مشکلات زیادی دارد. کشوری که منطق اقتصادی داشته باشد و در نتیجه بازدهی خوبی را به سرمایه گذار برمی گرداند، مثلاً برای احداث خطوط مترو با ظرفیت ۲ میلیون مسافر در روز، توجیه اقتصادی خوبی برای ورود است. بانک ها برای سرمایه گذاری هستند پس برای هر شغلی ردیف بودجه نداریم. تا زمانی که کار تکمیل شود مشخص کنید.

وی با بیان اینکه بهره برداری از پتانسیل بخش خصوصی در ساخت زیرساخت ها منوط به رفع عدم تعادل در کشور است، افزود: اولین عدم تعادلی که باید برطرف شود، عدم تعادل بانک ها است. این موضوع باید حل شود تا دیگر اختلافات در کشور حل شود.

اگر بانک‌های خصوصی وارد هر موضوع زیرساختی شوند، می‌توانند در کنار کسب سود مناسب، کارهای بزرگی انجام دهند، رئیس شورای اسلامی شهر گفت: ما در مجلس کاملاً به این مسائل پایبند هستیم تا اگر موانع و مشکلاتی وجود دارد، آن‌ها را برطرف کنیم.

رئیس شورای اسلامی تاکید کرد: همه ما در یک کشتی هستیم، اگر هماهنگ عمل کنیم همه پیروز می شویم و اگر فقط به فکر خودمان باشیم، همه از نظر مادی و معنوی ضرر می کنیم.

خلیباف با بیان اینکه بانک ها بزرگترین فرصت برای توسعه کشور هستند، گفت: در حال حاضر در مجلس قانون نظام های تامین مالی و قانون مربوط به بانک ها در حال تدوین است، لذا از شما تقاضا دارم در جلسات بررسی حضور یافته و مطالب و پیشنهادات خود را ارائه کنید. . طبق روال ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه هفتم خود را معرفی کنید.

بر اساس این گزارش، مدیران عامل بانک های رسالت، اقتصاد نوین، ایران جمین، گردشگری، روز، رفاه کارگران و مدیران عامل چند بانک دولتی و دبیر شورای هماهنگی بانک ها در این نشست شرکت کردند و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. ناتوانی بانک ها در انجام تعهدات قانونی خود

من باید بگویم؛ در این جلسه بهزاد پورس معاون قوانین مجلس، پژمان پشمچی زاده معاون نظارت مجلس و بابک نگهداری رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی در این جلسه حضور داشتند.