قراردادهای خارج از چارچوب ثبت نمی شود/ روزی 45 میلیون یورو در فیفا پرونده انضباطی داریم.ساعت: 15:19
تاریخ انتشار: 1301/04/10
کد خبر: 1879970

طبق قانون پولشویی هیچکس نمی تواند ماشین و فولاد بدهد

یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان لیگ گفت: توافقات خارج از چارچوب قابل انعقاد نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ محمدصادق درودگر عضو هیأت مدیره سازمان لیگ در خصوص تعیین سقف قرارداد برای بازیکنان لیگ برتری اظهار داشت: وقتی برای قراردادها، بازیکنان خارجی و … محدودیت تعیین می کنیم، این احساس را داریم. فوتبال ما در خطر است. مثلاً به طور ناگهانی آماری برای بازیکنان غیرقابل پیش بینی ارائه می شود. 45 میلیون یورو پرونده انضباطی در فیفا داریم و به همین دلیل ورود بازیکنان خارجی به لیگ را محدود کرده ایم.

وی گفت: آن روز خیلی ها انتقاد کردند و دلیل افزایش ناگهانی قیمت بازیکن را جلوگیری از ورود بازیکنان خارجی به کشور عنوان کردند. عزت و سربلندی کشورمان در فوتبال مهم است و ما با شجاعت و مسئولیت پذیری بالا ایستادیم تا این کار انجام شود. هر پرونده ای از کشور ما به فیفا رفت، بدون اینکه باز شود به شکست ما رای دادند.

یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان لیگ تصریح کرد: از باشگاه ها تقاضا و علاقه زیادی داشتیم، گفتند شما باعث رشد بالا می شوید و بازیکن خارجی بیاید. بنابراین چارچوبی تعیین کردیم و گفتیم برای حفظ کیفیت لیگ بازیکنان باید با شاخص هایی مانند تعداد بازی های ملی یا باشگاهی وارد کشور شوند. بخشی از آن محدودیت برداشته شد و پس از آن مشکلاتی به دلیل عدم رعایت آن به وجود آمد و جدول لیگ تغییر کرد. الان هم محدودیتی برای بازیکنان خارجی نداریم اما هزینه بازیکنان سه برابر شده است. یک بررسی کامل در مورد این موضوع مورد نیاز است.

دراگر با بیان اینکه نگرانی در خصوص ضمانت اجرایی انعقاد قراردادها بیان می کند: یقیناً دغدغه ای بجا و شایسته است. الان شرایط خاصی داریم. قانون پولشویی در کشور ما اجرا شده است و دیگر مشکلی مانند واگذاری خودرو یا سرقت وجود ندارد. اگر کسی این کار را انجام دهد محدودیت های قانونی وجود دارد. علاوه بر این، دو باشگاه بزرگ کشورمان در بورس حضور دارند. تمام قراردادهای آنها در وب سایت کدال شفاف نگه داشته می شود. باید ذینفعان از وضعیت نقل و انتقالات مطلع شوند، برای این کار کمک زیادی به ما خواهد کرد. همچنین با کمک میرشاد مجدی در تلاش هستیم با وزارتخانه های حراست، نفت و ورزش مکاتبه کنیم تا با حمایت آنها بازار را تنظیم کنیم.

وی گفت: در 20 سال گذشته روندی داشتیم که به سه دوره تقسیم شده است. در هر دوره ای هر مدیری می آمد قرارداد می بست و مهریه می گفت کی قرارداد داد کی گرفت! یک دوره نظارتی هست که می گویند تمام آمار و مسائل مالی باشگاه ها باید در سیستم به روز شود تا مجوز حرفه ای صادر شود. AFC آنجا با محدودیت مواجه شدیم. کمیته صدور مجوزهای حرفه ای اتحادیه فوتبال به دنبال کاهش تعهدات و شفاف سازی آن است تا باشگاه ها مسئول پرداخت پول بازیکنان باشند.

دراگر گفت: اکنون در دوره سوم هستیم که همان شفافیت است. من شخصاً ترجیح می دهم همه چیز در آینه باشد تا همه ببینند. ما باید همه این توافقات را نشان دهیم. مانند بسیاری از کشورهای جهان، وقتی کسی معاهده ای را امضا می کند، آن را به صراحت بیان می کند. فرض کنید باشگاه ها پول زیادی یا آنچه از فروش پیراهن به دست می آوردند، گرفتند یا پرداخت کردند.

یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان لیگ گفت: نامه ای از سازمان لیگ به فدراسیون فوتبال ارسال کرده ایم. رئیس فدراسیون فوتبال از مجمع قبلی این اختیار را گرفته است که همه مصوباتی را که تایید می کند و به باشگاه ها ابلاغ می شود، ابلاغ کند. ما محدودیت ها را در نظر گرفتیم. سقف قرارداد بازیکنان ملی بالاست. ما کار منطقی را انجام دادیم. ما اینجا نیستیم که بگوییم بازیکنان بازنده می شوند. بازیکنان نمی‌بازند زیرا می‌توانند 100% پول خود را دریافت کنند. اگر این روند ادامه پیدا کند همه باشگاه ها ورشکست می شوند و بازیکنان 20، 30 درصد نمی گیرند اما اگر رقم معقول باشد می توانند 100 درصد قراردادشان را بگیرند.

دراگر گفت که باشگاه های مختلف لیگ برتر چند قرارداد امضا کرده اند: قراردادهایی که ثبت نشده اند، قراردادهایی که توسط هیئت مدیره تایید نشده اند. اگر قرارداد در چارچوب مصوبه هیات مدیره منعقد شود باید به تایید فدراسیون فوتبال برسد، قابل ثبت نیست.

در گفت و گو با برنامه ورزش و مردم به نظر می رسد نیمی از قراردادها ثبت نشده است: این موضوع در حیطه وظایف نهادهای نظارتی است. ما قانون می گذاریم و از آن پیروی می کنیم، اما مأمور قانون نیستیم. همه این موارد به نهادهای نظارتی گزارش خواهد شد.

یکی از اعضای هیأت مدیره سازمان لیگ خاطرنشان کرد: هرکدام قبلاً تجربه سقف قراردادها را داشتند و بسیاری از آنها رعایت نکردند. من نمی توانم با این پیشنهاد که بازیکنی 30 یا 50 میلیارد دریافت کرده به کمیته اخلاق یا انضباطی بروم. من باید مدارک را داشته باشم. اکنون خوشبختانه قوانین پولشویی در کشور اجرایی شده است. کلیه نقل و انتقالات در سامانه شاپرک وارد و ثبت می شود. احتمالا بیش از نیمی از باشگاه های ما صنعتی هستند و در بورس هستند. آنها مسئول ارائه تمام اطلاعات به ذینفعان هستند و باید اطلاعات را شفاف اعلام کنند. حسابدار مالی توسط سازمان خصوصی سازی و بورس حسابرسی می شود. ما همه کارها را انجام داده ایم و امیدوارم کمک کنیم.

انتهای پیام/