غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی ایران را با نگرانی می‌بینیم/به تمدید برجام نزدیک‌تر نیستیمساعت: 20:21
تاریخ انتشار: 1301/09/01
کد خبر: 1913022

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید:

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به دلیل نگرانی از تحولات هسته ای ایران به غنی سازی 60 درصدی ایران در سایت فردو پاسخ داد و خاطرنشان کرد که ما با نگرانی تحولات هسته ای ایران را رصد می کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ جان کربی، هماهنگ‌کننده اطلاعات راهبردی شورای امنیت ملی دولت آمریکا، روز سه‌شنبه به وقت محلی در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت: ما مدت‌هاست مشاهده کرده‌ایم که ایران در تلاش است تا زمان فرار هسته‌ای خود را کوتاه کند. به همین دلیل زمانی که کارمان را شروع کردیم، تلاش زیادی کردیم تا دوباره وارد برجام شویم. بدیهی است که ما هنوز به آن مرحله (تجدید برجام) نزدیک نشده ایم.

این مقام کاخ سفید ادامه داد: با این حال، نه تنها پیشرفت هسته‌ای آنها، بلکه توسعه توان موشکی ایران را نیز با نگرانی رصد می‌کنیم و به همین دلیل در نظر داریم همه گزینه‌ها در اختیار رئیس جمهور قرار گیرد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه بحث ها درباره برنامه هسته ای ایران گفت: ما قطعا دیدگاه خود را مبنی بر اینکه اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی تسلیحات هسته ای دست یابد تغییر نداده ایم.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه به وقت محلی در دوحه، قطر اعلام کرد که غنی‌سازی 60 درصدی ایران در تاسیسات فردو را به دنبال سیاست معمول واشنگتن در رد پیشروی‌های ایران، تایید نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی از آغاز تولید اورانیوم 60 درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه خبر داد.

وی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران به تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی ایران در مراکز فردو و نطنز پرداخت که UF6 در فردو با غنی سازی 60 درصد مجدداً راه اندازی شد.

شورای حکام آژانس در 26 نوامبر قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی را با 26 رای موافق، 2 رای مخالف و 5 رای ممتنع تصویب کرد.

در پی قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرساختاری، آژانس به عنوان اولین گام، اقدامات متعددی را در دستور کار روز یکشنبه نهم آبان ماه قرار داده است. آنها با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجتمع ها به اجرا درآمدند.

محسن نجیری نماینده ایران در آژانس با رد قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام گفت: این قطعنامه اهداف سیاسی بنیانگذاران را محقق نمی کند، اما تصویب آن بر همکاری و روند سازنده ایران تاثیر می گذارد، تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی. “

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری گفت: صدور مصوبه در شورای حکام کمکی به حل مسائل فنی و امنیتی نمی کند و روند همکاری های فنی را مختل می کند. وی یادآور شد: این کشورها پیش از این اقدامات سازنده ای انجام داده اند و ایران نیز بر اساس قوانین شورای اسلامی اقدامات متقابلی از خود نشان داده است.

نماینده دیپلماسی کشورمان طرف های اروپایی را به رفتار تاکتیکی و تاکتیکی و حرکت به سمت دیپلماسی دعوت کرد و هشدار داد: حرکت به سمت رفتار سازنده به روند دیپلماسی آسیب می زند.