غذاهای کم گلیسمی برای کاهش وزن – آنها چیست؟

با توجه به اینکه سالانه افراد زیادی مبتلا به اضافه وزن و چاقی تشخیص داده می شوند، جای تعجب نیست که صنعت رژیم غذایی در سطح چند میلیارد دلاری قرار دارد. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. با این حال، گاهی اوقات فقط پایبندی به اصول اولیه مانند تغذیه سالم و ورزش راهی برای رفتن است. پیروی از یک برنامه غذایی با گلیسمی پایین همراه با ورزش به شما کمک می کند تا دقیقاً به آن دست یابید. بیا یک نگاهی بیندازیم.

خوردن گلیسمی پایین به معنای انتخاب کربوهیدرات هایی است که شاخص گلیسمی پایینی دارند. شاخص گلیسمی روشی است که برای اندازه گیری مواد غذایی با میزان و سرعت بالا بردن سطح قند خون شما استفاده می شود. وقتی غذاهای با گلیسمی بالا می خورید سطح قند خون شما به سرعت افزایش می یابد و انسولین ترشح می کنید و چربی ذخیره می کنید. این باعث می شود وزن خود را افزایش دهید و خطر ابتلا به مقاومت به انسولین، دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهید.

با پیروی از یک برنامه غذایی با شاخص گلیسمی پایین، از فواید بسیاری بهره مند خواهید شد. اینها شامل کاهش سطح قند خون است که منجر به گرسنگی کمتر و کاهش وزن می شود. همچنین کارایی انسولین خود را بهبود می‌بخشید و احتمال چاقی و ابتلا به دیابت را کاهش خواهید داد. خوردن غذاهای کم گلیسمی همچنین می تواند به کاهش سطح چربی خون شما کمک کند و خطر ابتلا به کلسترول بالا و بیماری قلبی را کاهش دهد.

یافتن کربوهیدرات هایی که دارای شاخص گلیسمی پایین هستند چندان دشوار نیست. میوه ها و سبزیجات کامل به همراه غلات کامل، حبوبات، لوبیا و عدس همگی بخشی از برنامه غذایی هستند. سبزیجاتی که بهترین انتخاب برای خوردن هستند عبارتند از کرفس، خیار، کنگر فرنگی، مارچوبه، کلم بروکلی، فلفل، اسفناج، گل کلم و گوجه فرنگی. میوه هایی که پایین ترین سطح گلیسمی را دارند عبارتند از گیلاس، هلو، سیب، گلابی، گریپ فروت، انگور، توت فرنگی و آلو.

سایر غذاهایی که به حمایت از رژیم غذایی با گلیسمی پایین کمک می کنند، گوشت های بدون چربی مانند سینه مرغ و گوشت سفید بوقلمون هستند. شیر کم چرب، ماست و پنیر نیز برای خوردن مناسب است. همچنین برای خوردن آجیل، هوموس و تخم مرغ خوب است. عسل فرآوری نشده به عنوان یک شیرین کننده دارای GI پایینی است.

با این حال، غذاهای فراوانی وجود دارد که می‌خواهید تا حد امکان از رژیم غذایی خود حذف کنید. اینها غذاهایی هستند که شاخص گلیسمی بالایی دارند. آنها شامل نان سفید، برنج سفید (به جز باسماتی) و شکر سفید هستند. همچنین برخی از میوه ها و سبزیجات از جمله سیب زمینی سفید، کدو تنبل، ازگیل، هندوانه و خرما در این فهرست قرار دارند. از غذاهای فرآوری شده و سایر اقلامی که عموماً غذای ناسالم در نظر گرفته می شوند نیز باید اجتناب شود. اینها عبارتند از بستنی، کیک، کلوچه، چوب شور، کیک برنجی، چیپس و سیب زمینی سرخ کرده.

اگرچه این رژیم برای اکثر افراد نیازمند تغییر سبک زندگی در عادات غذایی است، اما می تواند ارزش آن را داشته باشد. هنگامی که افراد رژیم غذایی GI را دنبال می کنند، متوجه کاهش وزن در کنار سایر مزایای سلامتی خواهند شد. خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز کاهش می یابد. پیروی از این رژیم برای اکثر افراد آسان است و ارزش نتایج نهایی را دارد.