عید قربان جشن رهایی از بندگی خود/تسلیم بودن و عبادت در برابر خداوند است. مهمترین پیامساعت: 09:25
تاریخ انتشار: 1301/04/19
کد خبر: 1882040

بررسی اهمیت و شئونات ماه دهم ذی الحجه;

عید سعید قربان یکی از مهمترین اعیاد سیستان و بلوچستان به شمار می رود که پیام مهم آن تسلیم و بندگی در برابر خداوند، ایثار و رحمت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ عصرامون ، عید قربان یا دهم ذی الحجه یکی از گرامی ترین اعیاد مسلمانان است و پیروان آخرین و کامل ترین دین الهی این روز را گرامی می دارند. حضرت ابراهیم (ع) و فرزندش اسماعیل (ع) در سراسر جهان جشن می گیرند.

عید قربان در سرزمین وحدت و برادری سیستان و بلوچستان بسیار رنگارنگ و زیباست که هر دو طایفه بلوچ و فارس این استان در این روز فرخنده به بهترین نحو بهره می برند.

حجت الاسلام میشم درانی از کارشناسان دینی با بیان اینکه قربانی از زمان حضرت ابراهیم مرسوم شد، بیان می کند: روز دهم ماه قمری ذی الحجه مصادف با عید سعید قربان است که به عنوان یادبود برگزار می شود. . حضرت ابراهیم (ع) و پسرش اسماعیل (علیه السلام) را گرفتند.

وی با اشاره به اینکه عید قربان یکی از بزرگ ترین اعیاد مسلمانان است، گفت: مسلمانان در عید لباس نو می پوشند، پس از اقامه نماز، زیارت و جشن می گیرند. و قربانی «گوسفند، گاو» که خریده اند بین فقرا و نیازمندان و همسایگان تقسیم می شود.

این کارشناس مذهبی افزود: اگر فردی توانایی خرید گوسفند و قربانی را ندارد، می تواند با مشارکت چند نفر قربانی بخرد و برای خرید یک گوسفند مبلغی در نظر بگیرد. سپس آن را در راه خدا قربانی کنید.

وی گفت: در این روز زائران در کشور منا به محراب می روند و حیوانی را برای قربانی ذبح می کنند و این عمل نماد سر بریدن روح انسان است و نوعی مراسم محسوب می شود. رهایی از اسارت و رهایی از پیوندهای دنیوی و وسوسه های شیطانی

درانی با تاکید بر اینکه عید قربان، جشن رهایی از اسارت و رهایی از بند دنیوی و وسوسه های شیطانی است، ادامه می دهد: عید قربان نماد بندگی و تسلیم در برابر خداوند است؛ عید سعید قربان، نماد بندگی و تسلیم در برابر خداوند است. در این روز حضرت ابراهیم (علیه السلام) سه بار مورد آزمایش خداوند قرار گرفت، بدین ترتیب ابتدا جان، دوم با مال و سوم با فرزندانش آزمایش شد. او موفق شد هر سه امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارد.

وی با بیان اینکه ایثار و آرامش خاطر از سنت های خاص و پسندیده عید سعید قربان است تصریح کرد: ایثار، ایثار، اطاعت فرزندان از پدر و مادر و اطاعت و بندگی پروردگار جهانیان از مهمترین پیام ها است. عید قربان.

آداب و رسوم عید قربان در سیستان و بلوچستان

یکی از زیباترین آیین هایی که از گذشته در آداب و رسوم مردم سیستان و بلوچستان باقی مانده است، آیین حنابندان در شب قبل از عید است. بنابراین در این شب زنان و دختران با شخصیت های مختلف به دست و پای خود حنا می زنند.

در عید قربان مردم این کشور روز را با پوشیدن لباس های نو آغاز می کنند و به عنوان آیینی برای استقبال از بهار و نوروز، همه اعضای خانواده غسل ​​می کنند و لباس نو می پوشند و دوش به دوش به سمت مساجد راهپیمایی می کنند. و عیدگاه ها برای ادای نماز عید

یک هفته قبل از عید، زنان بلوچ با دوختن لباس نو، خریدن جواهرات جدید، آراستن خود و فرزندانشان و کشیدن سیگار، خانه تکانی می دهند تا عید را جشن بگیرند. برای برپایی خانه این جشن بزرگ را تدارک می بینند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز عید سعید قربان در محل عید یکدیگر را در آغوش می گیرند و به مناسبت عید همدیگر را تبریک می گویند و این عید بزرگ را فرصتی بسیار مناسب برای فراموشی سردرگمی ها و اختلافات گذشته می دانند. یکدیگر را در آغوش بگیرید و قرارداد را تجدید کنید. صلح، دوستی، برابری و برادری.

قربانی کردن حیوانات رسمی تلقی می شود، این قربانی با فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان در مناسبت های مذهبی و مذهبی همراه است و در دوره های مختلف تاریخی در این استان رایج است، اما در روز عید قربان، روزی بی نظیر و گسترده است. مردم این منطقه برای حضرت ابراهیم عزاداری می کنند. به این سنت معروف عمل می کنند.

قربانی کردن یک سنت خوب و واجب در بین مردم این دیار است و فقط مختص زائران نیست و همه افراد دارای تمکن مالی باید تا حد امکان در بین خانواده های فقیر و همسایه ها بز، گوسفند، گاو یا شتر را ذبح کنند. اقوام به اشتراک می گذارند.

انتهای پیام/